Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-271/13-2/AM
z 5 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 26 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności do spółki osobowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 26 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka osobowa S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (Spółka) z siedzibą w M. prowadzi w Polsce działalność gospodarczą. Wspólnikami tej spółki są wyłącznie osoby prawne, w tym Wnioskodawca - spółka E. GmbH z siedzibą w N, Niemcy.

Wspólnik spółki komandytowej planuje finansowanie Spółki m.in. poprzez pożyczki udzielone Spółce. Nie wszystkie pożyczki, względnie niepełna kwota kapitału pożyczek zostanie zgodnie z przewidywaniami Wnioskodawcy spłacona. Wnioskodawca rozważa bowiem wniesienie do przedsiębiorstwa pożyczkobiorcy (Spółki) wkładu niepieniężnego („Wkład”) w postaci wierzytelności. W wyniku wniesienia wkładu Wnioskodawca uzyska udział kapitałowy o wartości wniesionej wierzytelności w przedsiębiorstwie należącym do Spółki. W związku z aportem dojdzie również do wygaśnięcia wierzytelności na skutek konfuzji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wniesienie przez Wnioskodawcę do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności składających się z określonego kapitału pożyczki lub jej części, w wyniku czego dojdzie do wygaśnięcia tej wierzytelności na skutek konfuzji, spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy dochodu podlegającego opodatkowaniu z uwagi na fakt, iż aport wierzytelności do spółki osobowej jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto również żaden inny przepis w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011 nr 74, poz. 397 z późn. zm; dalej ustawy o CIT) nie przewiduje opodatkowania podatkiem dochodowym wygaśnięcia po stronie pożyczkodawcy wierzytelności.

Spółka komandytowa jest spółką osobową, zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037, dalej: KSH). Spółka komandytowa jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Zgodnie z art. 28 KSH, w związku z art. 103 KSH, majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Spółka osobowa posiada zdolność do czynności prawnych, ale nie posiada osobowości prawnej. Na gruncie prawa podatkowego dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania (transparentność podatkowa). Dochody spółki komandytowej są opodatkowane zgodnie z art. 5 ustawy o CIT u poszczególnych wspólników spółki osobowej. Z tego względu operacja wniesienia aportu jest neutralna dla Spółki na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wniesienie do istniejącej spółki komandytowej przez jednego z jej wspólników wierzytelności z tytułu pożyczki oraz odsetek w celu podwyższenia wkładu stanowi zwiększenie majątku spółki, lecz w świetle przepisów ustawy CIT nie generuje przychodu ani u podmiotu wnoszącego wkład, ani u pozostałych wspólników tej spółki.

W szczególności zaznaczyć należy, iż ww. czynność prawna nie powoduje powstania przychodu o którym mowa w art. 12 ust.1 pkt 7 ustawy CIT. Przytoczony wyżej przepis nie dotyczy czynności wniesienia wkładu do spółki osobowej, a wyłącznie do spółki kapitałowej.

Ponadto wartość wnoszonego wkładu nigdy nie jest nieodpłatnym świadczeniem dla pozostałych wspólników spółki. Celem powstania i funkcjonowania spółki jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, a wspólnik może w tym celu wnieść wkład do spółki. Zatem czynność wniesienia wkładu wynika z samej istoty tworzenia i funkcjonowania takiej spółki. Ponadto art. 123 § 1 KSH ustanawia zasadę, że komandytariusz (Wnioskodawca) uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki. Oznacza to, że zwiększenie wkładu przez jednego ze wspólników spółki spowoduje proporcjonalne zwiększenie jego udziału w osiąganym przez Spółkę zysku.

Nadto obecne brzmienie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3c Ustawy o CIT, wyraźnie wskazuje, że do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Powyższa regulacja została wprowadzona na mocy art. 2 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), potwierdzając obowiązującą w tym zakresie praktykę organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.

Z literalnej interpretacji art. 12 ust. 4 pkt 3c Ustawy o CIT jednoznacznie wynika, że wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci wierzytelności do spółki osobowej tj. spółki komandytowej, tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki, z uwagi na transparentność podatkową tego rodzaju spółek handlowych. Planowane działanie będzie stanowić także dla Wnioskodawcy czynność neutralną podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w indywidualnych interpretacjach organów podatkowych wydanych w podobnych sprawach dotyczących skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej, m.in.:

  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 maja 2011 r., nr IPPB3/423-102/11-2/DP,
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 lutego 2012 r., nr ITPB3/423-648,
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 stycznia 2013 r., nr IPPB3/423-978/12-2/AM,
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2012 r., nr IPPB3/423-32/12-2/DP,
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 2011 r., nr ILPB3/423-197/11-4/MM.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj