Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-421/13-2/JR
z 5 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2013 r. (data wpływu 17 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcy (będącemu polskim rezydentem podatkowym) przysługuje na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych wraz z ojcem J. Z., część udziałów w I. sp. z o.o. (dalej: I.) - spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce, które uzyskane zostały przez Niego w wyniku nabycia spadku po zmarłej matce.

Obecnie po zniesieniu współwłasności udziałów w I. ojciec Wnioskodawcy zamierza przekazać Mu część otrzymanych przez niego wskutek zniesienia współwłasności udziałów w I. i pozostałe posiadane przez ojca udziały w I. w formie darowizny. Przedmiotem darowizny objęte będą udziały posiadane przez ojca Wnioskodawcy w I.. W wyniku darowizny, udziały zostaną przekazane do majątku odrębnego Wnioskodawcy.

Umowa darowizny udziałów zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny.

W przyszłości, możliwa jest sytuacja, że udziały otrzymane przez Wnioskodawcę w drodze darowizny zostaną umorzone. Umorzenie udziałów może przy tym nastąpić w drodze umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego, tj. w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 oraz § 4 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm., dalej: KSH). Niezależnie od trybu umorzenia udziałów, Wnioskodawca otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie od I..

Wnioskodawca wskazał, że niniejszy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczy wyłącznie udziałów w I. jakie będą nabyte przez Wnioskodawcę w wyniku darowizny otrzymanej od ojca.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy otrzymana przez Wnioskodawcę darowizna udziałów będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn...
  2. Czy otrzymana przez Wnioskodawcę darowizna udziałów będzie podlegała opodatkowaniu PIT...
  3. Czy dochód Wnioskodawcy z tytułu umorzenia - w trybie umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego - nabytych w drodze darowizny udziałów stanowić będzie różnica pomiędzy wartością wynagrodzenia otrzymanego przez Wnioskodawcę od I. z tytułu umorzenia udziałów a wartością rynkową tych udziałów określoną na moment otrzymania darowizny...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 2. Natomiast w zakresie pytań oznaczonych nr 1 i 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie przez Niego w drodze darowizny udziałów w I. – spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce - nie będzie podlegało opodatkowaniu PIT. Kwalifikacji tej Jego zdaniem, nie zmienia okoliczność, że otrzymana przez Niego darowizna będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.; dalej ustawa o PIT), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są przysługującymi udziałowcowi prawami majątkowymi, z którymi związane są określone prawa korporacyjne w stosunkach pomiędzy udziałowcem a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawa te, w przypadku udziałów w kapitale zakładowym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonej zgodnie z prawem polskim i mającej siedzibę na terytorium Polski, podlegają wykonaniu na terytorium Polski.

W konsekwencji, nabycie przez osobę fizyczną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę na terytorium Polski tytułem darowizny, wg Wnioskodawcy podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Tym samym, jak wskazuje Wnioskodawca, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT - przychody osiągnięte w związku z otrzymaniem darowizny udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski nie będą podlegać przepisom ustawy o PIT. Nieistotne jest przy tym, czy otrzymana przez podatnika darowizna zostanie opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, czy też będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, nabycie przez Niego w drodze darowizny udziałów w I. - spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce - będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a w konsekwencji - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT - nie będzie podlegało opodatkowaniu PIT.

Wnioskodawca wskazuje, że powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, przykładowo:

  1. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 grudnia 2010 r. (sygn. ITPB2/415-907a/10/TJ);
  2. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 czerwca 2011 r. (sygn. IBPBII/1/415-347/11/MCZ);
  3. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 stycznia 2011 r. (sygn. IPPB2/415-915/10-2/AK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj