Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-553/13/ŚS
z 26 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 5 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym w dniach 13 i 20 sierpnia 2013 r., dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 sierpnia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-553/13/ŚS, IBPBI/1/415-554/13/ŚS wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 13 i 20 sierpnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W marcu 2013 r. Wnioskodawca po ukończeniu aplikacji adwokackiej, którą odbywał od stycznia 2010 r. do grudnia 2012 r. przystąpił do egzaminu adwokackiego. W związku z uzyskaniem pozytywnego rezultatu, w ramach egzaminu adwokackiego, Wnioskodawca planuje podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej, po uzyskaniu wpisu na listę adwokatów. Wniosek w tym zakresie został już złożony w Okręgowej Radzie Adwokackiej i zostanie rozpoznany w 2013 r., przy czym konieczne jest także zajęcie stanowiska przez ministra sprawiedliwości, zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, co wymaga czasu. W trakcie trwania aplikacji adwokackiej Wnioskodawca uiszczał corocznie, na rzecz izby adwokackiej, opłaty szkoleniowe za odbywaną aplikację. Przed przystąpieniem do egzaminu adwokackiego musiał uiścić na rzecz skarbu państwa (statio fisci: minister sprawiedliwości) – opłatę za udział w tym egzaminie, wpis na listę adwokatów również wiązał się będzie z koniecznością uiszczenia opłaty na rzecz izby adwokackiej, której wysokość jeszcze nie jest znana. Wnioskodawca pozostaje nadal w stosunku zatrudnienia w Kancelarii prawnej działającej w formie spółki osobowej (spółki komandytowej), w której odbywał uprzednio aplikację adwokacką. Po uzyskaniu wpisu na listę adwokatów (rozpoczęciu prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej) Wnioskodawca planuje nadal współpracować z dotychczasowym pracodawcą, choć na nowych zasadach, jako adwokat (przedsiębiorca), a nie jako aplikant adwokacki (pracownik). Wnioskodawca podkreśla, iż różny jest zakres oraz charakter czynności, które może wykonywać, jako aplikant adwokacki, od tych które będą przedmiotem jego przyszłej działalności gospodarczej, jako samodzielnego adwokata. Od marca 2013 r. Wnioskodawca jest także komandytariuszem innej niż ww. spółki komandytowej. Rozważa przy tym możliwość skorzystania z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolnicznej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poczynając od 2014 roku.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy będę uprawniony do skorzystania z opodatkowania dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

W ocenie Wnioskodawcy, w świetle art. 9a ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”), będzie on uprawniony do skorzystania z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT. Stanowisko takie opiera na dwóch głównych założeniach:

  1. po pierwsze począwszy od 18 marca 2010 r. ustawodawca złagodził wymagania, które kreuje dla skorzystania z regulacji przewidzianych w art. 30c ustawy o PIT, rezygnując z dotychczasowej przesłanki zawartej w skreślonym art. 9a ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT. Oznacza to, iż obecnie podatnicy świadczący usługi na rzecz swoich byłych pracodawców (abstrahując od kwestii braku tożsamości czynności - o czym szerzej będzie mowa w pkt b) poniżej) mogą korzystać ze stawki liniowej podatku (19%) nawet w przypadku, gdy wykonywali tę pracę w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. W zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym wskazano zaś, iż Wnioskodawca rozważa skorzystanie z takiej możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej dopiero od stycznia 2014 r., w drodze złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT. Tym samym skoro stosunek pracy ulegnie zakończeniu w 2013 r., kiedy uzyska wpis na listę adwokatów i rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej to tym samym w świetle art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, brak jest przeszkód, by skorzystał z możliwości przewidzianych art. 30c dla dochodów pozyskanych w 2014 r. podatkowym, nawet jeśli będzie wówczas współpracował ze swoim byłym pracodawcą.
  2. niezależnie przy tym od okoliczności wskazanych w pkt a) powyżej należy zauważyć, iż nie sposób jest uznać, iż pomiędzy wykonywaniem zawodu adwokata, co będzie przedmiotem świadczonych usług, a czynnościami, które Wnioskodawca wykonywał dotychczas, na podstawie umowy o pracę, jako aplikant adwokacki - istnieje tożsamość wymagana w treści wyłączenia z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Wnioskodawca jako aplikant przygotowywał bowiem projekty dokumentów, zastępował patrona oraz jego wspólnika przed sądami, na mocy udzielonych upoważnień, a także pomagał w innych czynnościach związanych z wykonywaniem wolnego zawodu. Tymczasem przyszła umowa z dotychczasowym pracodawcą obejmować będzie usługi w zakresie świadczenia pomocy prawnej, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (dalej „Prawo o adwokaturze”), tj. w szczególności samodzielne udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych oraz występowanie przed sądami oraz urzędami. Nie sposób jest uznać, iż Wnioskodawca mógł uprzednio wykonywać takie czynności na mocy umowy o pracę (jako aplikant), skoro do ich wykonywanie konieczne jest tak zdanie państwowego egzaminu prawniczego, jak i uzyskanie wpisu na listę adwokatów oraz podjęcie wykonywania zawodu, w jednej z przewidzianych w art. 4a ww. ustawy form, pośród których brak jest wykonywania zawodu adwokata w formie umowy o pracę. Nadto pozostawanie w stosunku pracy powoduje, iż adwokat nie może wykonywać zawodu zgodnie z zakazem wynikającym wprost z treści art. 4b przywołanej ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, zestawienie ze sobą tych dwóch grup okoliczności, tj. braku tożsamości czynności dotychczasowych, z tymi które wykonywał będzie w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej oraz faktu, iż oświadczenie przewidziane w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, zostanie złożone dopiero w styczniu 2014 r., zaś działalność gospodarcza zostanie podjęta jeszcze w 2013 r., brak jest przeszkód prawnych, by Wnioskodawca mógł skorzystać z możliwości opodatkowania uzyskiwanych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, począwszy od 2014 r., na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, jeśli złoży deklarację, o której mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, we wskazanym tam terminie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów – pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest zatrudniony w Kancelarii prawnej, działającej w formie spółki osobowej (spółki komandytowej), w której odbywał uprzednio aplikację adwokacką. Po uzyskaniu wpisu na listę adwokatów zamierza rozpocząć prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, w ramach której nadal będzie współpracować z dotychczasowym pracodawcą, choć na nowych zasadach, jako adwokat (przedsiębiorca), a nie jako aplikant adwokacki (pracownik). Wnioskodawca podkreśla, iż różny jest zakres oraz charakter czynności, które może wykonywać, jako aplikant adwokacki, od tych które będą przedmiotem jego przyszłej działalności gospodarczej (jako samodzielnego adwokata). Od marca 2013 r. Wnioskodawca pozostaje także komandytariuszem w innej niż ww. spółce komandytowej.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż jeżeli Wnioskodawca w 2014 r. nie będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Kancelarii prawnej, o której mowa we wniosku to świadczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług prawnych na rzecz tego podmiotu (swojego poprzedniego pracodawcy), nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania uzyskiwanych dochodów w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w 2014 r. Wnioskodawca będzie mógł opodatkowywać dochody uzyskiwane z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, pod warunkiem dokonania wyboru tej formy opodatkowania w stosownym a prawem określonym terminie.

Zauważyć przy tym należy, iż w świetle treści art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaważywszy, że w ww. Kancelarii prawnej Wnioskodawca nie będzie zatrudniony, dla możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych ze świadczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług na rzecz byłego pracodawcy (ww. Kancelarii) bez znaczenia jest, czy usługi te są tożsame z czynnościami wykonywanymi uprzednio w ramach stosunku pracy. Powyższe nie miało jednak wpływu na ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj