Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-180/13-2/AG
z 18 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749, ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.03.2013r. (data wpływu 21.03.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów jest - prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.03.2013r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych odnośnie zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/ zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest spółką kapitałową prawa polskiego, z siedzibą na terytorium Polski, podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOP) od całości osiąganych dochodów.

Wnioskodawca jest jedynym udziałowcem P. S.a.r.l. (dalej: Spółka Córka) z siedzibą w Luksemburgu będącej podmiotem prawa luksemburskiego, działającym w formie societe a rosponsabilile limitee (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Jednocześnie Spółka Córka stanowi societe de titrisation („przedsiębiorstwo sekurytyzacyjne” w rozumieniu przepisów prawa luksemburskiego).

W skład Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy (dalej: Grupa) wchodzi również X. Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (dalej: Fundusz), który jest osobą prawną, utworzoną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 146 poz. 1546 ze zm.). Wszystkie certyfikaty inwestycyjne emitowane przez Fundusz obejmowane są przez Spółkę Córkę.

Wnioskodawca specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu wierzytelnościami. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest dochodzenie wierzytelności konsumenckich uprzednio nabytych przez Spółkę Córkę. Spółka świadczy również usługi zarządzania sekurytyzowanymi wierzytelnościami na rzecz Funduszu.

Spółka Córka powstała w 2006 r., a jej udziałowcami były osoby fizyczne. W 2007 r. poprzednik prawny Wnioskodawcy nabył od udziałowców Spółki Córki całość posiadanych przez nich udziałów stał się jedynym wspólnikiem Spółki Córki, Działalność Spółki Córki polega na inwestowaniu w aktywa finansowe, tj. głównie portfele wierzytelności oraz certyfikaty inwestycyjne funduszy sekurytyzacyjnych.

W 2010 r. Wnioskodawca zawarł ze Spółką Córką Umowę o świadczenie usług windykacyjnych (dalej: Umowa), na podstawie której świadczy na rzecz Spółki Córki usługi windykacyjne w odniesieniu do nabywanych przez nią wierzytelności. Czynności podejmowane na rzecz Spółki Córki mają na celu odzyskanie wierzytelności i obejmują m.in.:

  1. wzywanie w imieniu Spółki Córki dłużników do spłaty zadłużenia,
  2. prowadzenie negocjacji w imieniu Spółki Córki w zakresie sposobu i terminu zapłat wierzytelności,
  3. inkasowanie w imieniu Spółki Córki należności od dłużników,
  4. rozliczanie w imieniu Spółki Córki wpłat pochodzących od dłużników oraz zwracania w imieniu Spółki Córki dłużnikom nadpłaconych przez nich kwot.

Otrzymywane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług podlega opodatkowaniu w Polsce zgodnie z przepisami UPDOP.


W 2011 r. Zarząd Wnioskodawcy podjął uchwalę, na podstawie której Spółka dokonała emisji obligacji Serii A, której celem było pozyskanie środków obrotowych na bieżącą działalność Grupy polegającą na inwestowaniu w nieregularne wierzytelności konsumenckie i następnie odzyskiwanie ich na własny rachunek. Środki pozyskane z emisji zostały przekazane do Spółki Córki w formie wpłaty na podniesienie kapitału zakładowego Spółki Córki. Przydział obligacji został dokonany na rzecz inwestorów, którzy złożyli prawidłowy zapis na obligacje na okaziciela oraz dokonali pełnej wpłaty. Oprocentowanie obligacji zostało ustalone w wysokości 10 % w skali roku. Warunki emisji zakładały, że odsetki będą naliczane począwszy od Daty Emisji do Dnia Wykupu i będą wypłacane co trzy miesiące.

W 2011 r. Zarząd Wnioskodawcy podjął również uchwałę, na podstawie której Spółka rozpoczęła realizację Programu Emisji Obligacji Niezabezpieczonych (dalej: Program), w ramach którego zamierza wyemitować dowolną liczbę serii Obligacji, począwszy od serii B, w terminie nie dłuższym niż do 30 czerwca 2014 roku. Celem emisji obligacji w ramach Programu jest pozyskanie przez Wnioskodawcę środków finansowych, które zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup portfeli wierzytelności przez podmioty należące do Grupy oraz sfinansowanie kosztów obsługi nabytych przez Grupę pakietów wierzytelności.

W ramach Programu, w latach 2011-2012 Wnioskodawca dokonał emisji obligacji Serii B i Serii C oraz w trybie oferty prywatnej Serii D, których celem było pozyskanie środków finansowych na zakupy portfeli wierzytelności przez podmioty wchodzące w skład Grupy oraz sfinansowanie kosztów obsługi nabytych przez Grupę pakietów wierzytelności. Przydział obligacji został dokonany na rzecz inwestorów, którzy złożyli prawidłowy zapis na obligacje na okaziciela oraz dokonali pełnej wpłaty. Oprocentowanie obligacji zostało ustalone w wysokości WIBOR dla sześciomiesięcznych depozytów międzybankowych powiększony o odpowiednią marżę. Warunki emisji zakładały, że odsetki będą naliczane począwszy od Daty Emisji do Dnia Wykupu i będą wypłacane co sześć miesięcy. Wysokość oprocentowania obligacji była zmienna. Spółka może w przyszłości dokonać emisji kolejnych obligacji w ramach Programu, a także poza Programem, na podobnych lub innych warunkach.

W 2012 r. Spółka zawarła umowę kredytową z bankiem (dalej: Kredyt). Przedmiotem umowy kredytowej było udzielenie Spółce kredytu rewolwingowego z przeznaczeniem na finansowanie podwyższenia kapitału własnego Spółki Córki w celu nabycia przez Spółkę Córkę pakietów wierzytelności lub objęcia certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez Fundusz celem nabycia przez Fundusz pakietów wierzytelności.

W wyniku podjęcia odpowiednich uchwał przez zgromadzenie wspólników Spółki Córki, w latach 2011 – 2012 , dokonano podwyższeń kapitału własnego Spółki Córki. Wnioskodawca objął całość nowych udziałów i opłacił je gotówką. Udziały zostały objęte po wartości nominalnej i w całości pokryte wkładem pieniężnym. Źródłem finansowania objętych udziałów były środki pozyskane przez Wnioskodawcę z emisji obligacji oraz Kredytu, a także środki własne Wnioskodawcy.

Jak wskazano powyżej, Spółka zajmuje się dochodzeniem wierzytelności nabytych przez Spółkę Córki oraz zarządzaniem sekurytyzowanymi wierzytelnościami na rzecz Funduszu. Koszty odsetkowe został poniesione przez Spółkę w celu sfinansowania działalności Spółki Córki. W wyniku tej operacji Spółki Córka uzyskała środki na zwiększenie skali swojej działalności (nabycie nowych pakietów wierzytelność i/lub objęcie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu w celu nabycia przez Fundusz pakietów wierzytelności). Za środki te (pochodzące od Wnioskodawcy) Spółka Córka i Fundusz nabyły nowe pakiety wierzytelności, które w latach 2011 i 2012 trafiły w całości do obsługi u Wnioskodawcy.

W związku z tym m.in.:

  1. w kolejnych latach Spółka zwiększyła (oraz zwiększy w przyszłości) skalę świadczonych na rzecz Spółki Córki usług windykacyjnych i jednocześnie zwiększyła (zwiększy) osiągane przez siebie przychody (por. dane w Tabelach 1 i 2 poniżej),

Tabela 1: Wysokość przychodów Wnioskodawcy ze sprzedaży usług na rzecz Spółki Córki i Funduszu w latach 2010-2012 (usługi windykacyjne i usługi zarządzania sekurytyzowanymi wierzytelnościami)

<

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj