Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-378/13-2/PS
z 27 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.03.2013r. (data wpływu 22.03.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22.03.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Polski (polskim rezydentem podatkowym). Udziałowcy Spółki będący osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi (dalej: „Udziałowcy”), planują podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, na poczet którego zostaną wniesione udziały innej spółki kapitałowej (dalej: „Udziały”). Spółka kapitałowa, której Udziały będą przedmiotem powyższej operacji (dalej: „Spółka Kapitałowa”), jest rezydentem podatkowym Republiki Cypru i podlega opodatkowaniu w państwie swojej siedziby podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

W zamian za otrzymane Udziały, Wnioskodawca przekaże udziały własne (dalej: „Udziały Własne”), o określonej w umowie Spółki wartości nominalnej. Dopłaty w gotówce w tym przypadku nie są planowane. W wyniku opisanej transakcji Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej. Opisana transakcja spełniać więc będzie wszystkie warunki do uznania jej za tzw. wymianę udziałów, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4d pkt 1 Ustawy CIT oraz art. 24 ust. 8a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. 2012 r., poz. 361).

W ramach realizacji celów biznesowych, jakimi kieruje się Wnioskodawca, planuje on umorzenie nabytych przez siebie Udziałów. Operacja umorzenia udziałów w spółkach kapitałowych uregulowana jest w przepisie art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: „KSH”).

Każdy rodzaj umorzenia udziałów skutkuje prawnym unicestwieniem praw i obowiązków inkorporowanych w takich udziałach. Z uwagi na fakt, że Spółka Kapitałowa będzie rezydentem podatkowym Republiki Cypru, zbycie Udziałów Wnioskodawcy na rzecz Spółki Kapitałowej i ich umorzenie, odbędzie się zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju. Umorzenie Udziałów dokonane zgodnie z cypryjskim prawem będzie identyczne w skutkach z umorzeniem dokonanym na podstawie przepisów KSH - skutkowało będzie prawnym unicestwieniem Udziałów, czyli wygaśnięciem wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z Udziałów.

W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość jak powinien określić wysokość przychodu oraz dochodu do opodatkowania, jaki osiągnie na skutek zrealizowania planowanej transakcji.


W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:


Czy w przypadku umorzenia Udziałów w Spółce Kapitałowej, przychodem Wnioskodawcy będzie nadwyżka ustalonego w uchwale Spółki Kapitałowej wynagrodzenia za umorzenie Udziałów, nad wydatkami związanymi z ich nabyciem, gdzie wydatki należy przyjąć w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom, w zamian za Udziały nabyte w ramach transakcji wymiany udziałów?

Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku umorzenia Udziałów Spółki Kapitałowej, przychodem Wnioskodawcy będzie nadwyżka wartości ustalonego w uchwale Spółki Kapitałowej wynagrodzenia za umorzenie Udziałów, nad wydatkami związanymi z ich nabyciem. Wydatki te należy natomiast przyjąć w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom, w zamian za Udziały nabyte w ramach transakcji wymiany udziałów.

W ocenie Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że umorzenie Udziałów Spółki Kapitałowej, jakie posiada Wnioskodawca i wypłata z tego tytułu wynagrodzenia nastąpi na terytorium Republiki Cypru, konieczne jest uwzględnienie w tej sprawie przepisów umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. 1993 r. Nr 117, poz. 523, dalej jako: „Umowa z Cyprem”). Konieczne jest ustalenie czy wynagrodzenie wypłacone Wnioskodawcy z tytułu umorzonych Udziałów będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce.

Analiza regulacji zawartych w Umowie z Cyprem prowadzi do wniosku, że dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów, należy zakwalifikować do tzw., innych dochodów”, określonych w art. 22 Umowy z Cyprem i opodatkować na terytorium Polski. Dochód ten osiągnięty zostaje bowiem z tytułu przysługujących praw w spółce, w której jest się jednym z udziałowców. Tym samym, dochodu będącego wynagrodzeniem za umorzone udziały, nie można uznać za dochodu z tytułu dywidend - uregulowanego w przepisie art. 10 Umowy z Cyprem. Nie można także uznać, że jest to dochód ze sprzedaży majątku, opodatkowany zgodnie z przepisem art. 13 Umowy z Cyprem. Udziałowiec dokonując odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia, nie przenosi własności majątku nieruchomego.

W ocenie Wnioskodawcy, na gruncie Ustawy CIT, skutki zdarzenia polegającego na umorzeniu Udziałów w Spółce Kapitałowej, należy ustalić uwzględniając przepis art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a takie zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej na dzień ich faktycznego wniesienia.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że na zakres zastosowania przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT nie ma wpływu sposób dokonania umorzenia Udziałów w Spółce Kapitałowej. Przepis ten stanowi bowiem o przychodach z „umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji)”. Regulacja ta obejmuje zatem swym zasięgiem przychody ze wszystkich rodzajów umorzenia, jakie opisane są w przepisie art. 199 KSH. Przepis art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT odnosić się będzie także do umorzenia udziałów dokonanego w innym państwie Unii Europejskiej. Należy bowiem mieć na względzie, że w każdym przypadku umorzenia udziałów polega ono na prawnym unicestwieniu tych udziałów. Dochodzi zatem do wygaśnięcia wszelkich praw zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z posiadanych udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, że Udziały Spółki Kapitałowej zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach transakcji wymiany udziałów, ustalając koszt podatkowy nabycia, o którym mowa w przepisie art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT, należy odwołać się do wydatków jakie poniosła Spółka dokonując nabycia Udziałów Spółki Kapitałowej. Wydatki te poniesione zostały natomiast w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcowi w zamian za Udziały nabyte w ramach wymiany udziałów.

W konsekwencji, wydatki w wysokości równej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy, wydanych Udziałowcowi w zamian za Udziały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach wymiany udziałów będą pomniejszały przychód podatkowy wykazywany na tej operacji.

W ramach opisanego zdarzenia przyszłego podstawą opodatkowania będzie więc nadwyżka wartości ustalonego w uchwale Spółki Kapitałowej wynagrodzenia za umorzenie Udziałów, nad wydatkami związanymi z ich nabyciem. Wydatki te należy natomiast przyjąć w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcowi w ramach operacji wymiany udziałów.

Jeżeli natomiast wynagrodzenie Wnioskodawcy z tytułu umorzenia Udziałów, będzie niższe niż wydatki poniesione na nabycie tych Udziałów, czyli niższe niż nominalna wartość Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom w zamian za Udziały nabyte w ramach operacji wymiany udziałów, to Wnioskodawca nie wykaże w ogóle przychodu.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że zaprezentowane przez niego stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów. Przykładowo można wskazać następujące interpretacje:

  • interpretacja indywidualna przez Dyrektora Izby Skarbowej Warszawie z dnia 20 marca 2012r. (znak IPPB5/423-1221/11-2/PS) dotycząca identycznego stanu faktycznego, jak ten wskazany przez Wnioskodawcę: „W konsekwencji zastosowania w niniejszej sprawie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki na nabycie udziałów (tj. wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w zamian za udziały nabyte w ramach wymiany udziałów) - w części pokrywającej otrzymane wynagrodzenie - w momencie ich zbycia w celu umorzenia, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie są poniesione w celu uzyskania przychodów. Wydatki te pomniejszają jedynie przychód podatkowy wykazywany na tej transakcji. Jeżeli wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia, jest niższe lub równe niż wydatki poniesione na nabycie tych udziałów (tj. wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w zamian za udziały nabyte w ramach wymiany udziałów), to Spółka nie wykaże w ogóle przychodu podatkowego. Jednocześnie nie ma prawa do uznania kwoty wydatków za koszt uzyskania przychodów.

Z analizy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że ustawodawca przewiduje inny sposób rozliczenia transakcji zbycia udziałów na rzecz podmiotu trzeciego. W tym drugim przypadku podatnik rozpoznaje bowiem przychód podatkowy w wysokości całego uzyskanego wynagrodzenia i koszt jego uzyskania w wysokości wydatku poniesionego na nabycie udziałów w momencie zbycia na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przedmiotowej sprawie nie będzie miał zatem zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.”

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2012r. (znak ILPB3/423-24/12-3/JG): „W konsekwencji zastosowania w niniejszej sprawie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki na nabycie akcji/udziałów (tj. wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w zamian za akcje/udziały nabyte w ramach wymiany udziałów) - zarówno w części pokrywającej, jak i przekraczającej otrzymane wynagrodzenie w momencie ich zbycia w celu umorzenia, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie są poniesione w celu uzyskania przychodów. Wydatki te pomniejszają jedynie przychód podatkowy wykazywany na tej transakcji. Jeżeli wynagrodzenie z tytułu zbycia akcji/udziałów w celu umorzenia jest niższe niż wydatki poniesione na nabycie tych akcji/udziałów (tj. wydatki w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w zamian za akcje/udziały nabyte w ramach wymiany udziałów), to Spółka nie wykaże w ogóle przychodu podatkowego. Jednocześnie nie ma prawa do uznania kwoty wydatków za koszt uzyskania przychodów.”
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2011r. (znak ILPB3/423-440/11-2/MM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj