Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-184/13-4/LK
z 20 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 01.03.2013 r. (data wpływu 07.03.2013 r.) uzupełnionym w dniu 10.06.2013 r. (data wpływu 13.06.2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 28.05.2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 03.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących nabycia usług związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną na terytorium Czech opodatkowaną podatkiem od wartości dodanej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 07.03.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących nabycia usług związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną na terytorium Czech opodatkowaną podatkiem od wartości dodanej.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 10.06.2013 r., złożonym w dniu 10.06.2013 r. (data wpływu 13.06.2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 28.05.2013 r.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny sprecyzowany ostatecznie w uzupełnieniu:


Sp. z o.o., zwana dalej „Spółką”, będąca czynnym podatnikiem polskiego podatku od towarów i usług (VAT,), stale dokonującym na terytorium Polski czynności opodatkowanych polskim podatkiem VAT została zarejestrowana na terenie Republiki Czeskiej w dniu 14 maja 2012 r., jako czynny podatnik czeskiego podatku VAT. Na terenie Czech Spółka posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast nie posiada ani oddziału ani siedziby działalności gospodarczej Stałe miejsce prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej na terenie Czech stanowi wynajmowana powierzchnia magazynowa, która jest wykorzystywana w celu przechowywania towarów (książek) będących własnością Spółki i prowadzenia ich sprzedaży na terytorium Czech i poza teren Czech.

Przedmiotem opodatkowania czeskim podatkiem VAT jest obrót towarowy książkami w języku czeskim, nabywanymi w ramach WNT z Hiszpanii (gdzie są drukowane) do Czech, a następnie sprzedawanymi czeskim hurtownikom z obowiązującą na terenie Czech stawką VAT 15% (do końca 2012 r., obowiązywała stawka VAT 14%). Książki nierozprowadzone przez hurtowników detalistom w określonym terminie są zwracane do funkcjonującego na terenie Czech magazynu Spółki, na którą to okoliczność Spółka wystawia czeskie faktury korygujące VAT. Zwrócone książki, po dokonaniu ich segregacji, są powtórnie kierowane do obrotu, częściowo w ramach WDT z Czech na Słowację, a częściowo – po zafoliowaniu w pakiety - ponownie są sprzedawane hurtownikom na terenie Czech. Również te pakiety, o ile nie zostaną w określonym terminie rozprowadzone przez hurtowników na terenie Czech, trafiają ostatecznie po kolejnej segregacji w ramach WDT z Czech na Słowację. Na terenie Słowacji nie rozprowadzone w określonym terminie książki dostarczone z Czech podlegają fizycznej likwidacji, a na okoliczność tą wystawiane są przez Spółkę jako czeskiego podatnika VAT faktury korygujące WDT.


Z opodatkowaną czeskim podatkiem VAT działalnością Spółki, polegającą na obrocie towarowym książkami na terenie Czech, wiążą się określone usługi, świadczone przez podatników czeskich, polskich oraz podatników z innych krajów Europy. Są to następujące usługi:

  1. ze strony podatników czeskich: usługi tłumaczenia na język czeski, usługi redakcyjne, składu i łamania książek, usługi magazynowo, usługi księgowe (biura rachunkowego prowadzącego obsługę Spółki jako czeskiego podatnika VAT), usługi transportowe (transport książek z Czech na Słowację), usługi likwidacji książek,
  2. ze strony podatników polskich: usługi produkcji okładek, usługi transportowe (transport książek z Hiszpanii do Czech);
  3. ze strony podatników z innych krajów: należności licencyjne z tytułu honorariów autorskich liczonych od obrotu (faktury raz na kwartał z Luksemburga), usługi elektroniczne (wysyłanie drogą elektroniczną ze Szwajcarii slajdów z obrazami, które wykorzystuje się w toku produkcji książek sprzedawanych w Czechach).

Do końca 2012 r. faktury za te usługi były wystawiane Spółce, jako czeskiemu podatnikowi VAT zarówno przez podatników czeskich, jak i przez podatników polskich oraz podatników z innych krajów Europy, z podaniem czeskiego numeru rejestracyjnego VAT Spółki, przy czym w przypadku faktur od otrzymywanych podatników czeskich faktury te obejmowały podatek VAT wg obowiązującej w Czechach stawki podstawowej VAT 21% (który to czeski podatek VAT naliczony był odliczany w comiesięcznych czeskich deklaracjach podatkowych VAT Spółki), a w przypadku faktur od podatników z Polski, Luksemburga i Szwajcarii, które były wystawiane bez podatku VAT Spółka jako czeski podatnik VAT traktowała je jako import usług na terenie Czech i dokonywała od nich samonaliczenia podatku VAT należnego, który następnie odliczała jako podatek VAT naliczony.

Od 1 stycznia 2013 r. czeskie biuro rachunkowe, prowadzące obsługę Spółki jako czeskiego podatnika VAT powołując się na zmiany w czeskich przepisach dotyczących podatku VAT które miały nastąpić z tym dniem, odmawia przyjmowania faktur dot. świadczenia w/w usług na rzecz Spółki jako czeskiego podatnika VAT (zarówno od podatników czeskich, jak i spoza Czech) i uwzględniania ich w miesięcznych rozliczeniach czeskiego podatku VAT motywując to tym, że Spółka nie posiada na terenie Czech siedziby działalności gospodarczej (prawdopodobnie chodzi o to, że Spółka nie posiada oddziału zarejestrowanego na terenie Czech). Zresztą również czescy podatnicy nie wystawiają Spółce od tego dnia faktur z czeskim numerem VAT Spółki, obejmującej czeski podatek VAT tylko faktury z polskim numerem VAT Spółki, bez czeskiego podatku VAT

Konsekwencją powyższego jest zaistniały stan faktyczny, w którym poczynając od dnia 1 stycznia 2013 r., wszystkie faktury dot. świadczenia usług na rzecz Spółki, w związku z wykonywaniem przez nią sprzedaży książek opodatkowanej czeskim podatkiem VAT muszą być wystawiane z polskim numerem VAT Spółki, przy czym w przypadku faktur od polskich podatników muszą one oczywiście być opodatkowane polskim podatkiem VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, a w przypadku faktur od podatników czeskich, a także z Luksemburga i Szwajcarii, Spółka jest zobligowana do samonaliczenia polskiego podatku VAT gdyż dot. one Usług, stanowiących dla Spółki import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku VAT.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że na terytorium Czech posiada stale miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, którym jest magazyn wynajmowany od jednej z czeskich spółek (zarejestrowanej jako podatnik czeskiego podatku VAT), świadczącej jednocześnie usługi obsługi magazynowej, polegającej na przyjmowaniu książek należących do Spółki H. Polska Sp. z o.o., ich przechowywaniu i wysyłce do klientów, ponadto Wnioskodawca na terytorium Polski stale dokonuje czynności opodatkowanych polskim podatkiem VAT, Przede wszystkim sprzedaży książek opodatkowanej podatkiem VAT wg stawki 5%.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Spółka jako polski podatnik podatku VAT w powyżej opisanej sytuacji: zaistniałej od dnia 1 stycznia 2013 r., ma prawo - w rozliczeniu polskiego podatku VAT - odliczać podatek VAT naliczony, wynikający z faktur dot. świadczenia usług na rzecz Spółki, w związku z wykonywaniem przez nią sprzedaży książek opodatkowanej czeskim podatkiem VAT? Chodzi zarówno o podatek VAT naliczony, wynikający bezpośrednio z faktur otrzymywanych od polskich usługodawców (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o podatku VAT), jak i o samonaliczony podatek VAT z faktur otrzymywanych od zagranicznych usługodawców (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a Ustawy o podatku VAT).


Zdaniem Wnioskodawcy: z przepisu art. 86 ust. 1 Ustawy o podatku VAT Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi, z których wynika podatek VAT naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych polskim podatkiem VAT - jest to lex generalis w tym przedmiocie. Jednakże art. 86 ust. 8 Ustawy o podatku VAT wprowadza równocześnie lex specialis w tym temacie: każdy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m.in. dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium Polski, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium Polski, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Spółka nabywa usługi zarówno od polskich usługodawców, jak i stanowiące import usług usługi od zagranicznych usługodawców związane z wykonywaniem przez Spółkę czynności sprzedaży książek na terenie Czech, a więc poza terytorium Polski, nieopodatkowanej polskim podatkiem VAT. Gdyby czynności te, tzn. sprzedaż książek, były wykonywane przez Spółkę na terytorium Polski, to byłyby one opodatkowane polskim podatkiem VAT a więc Spółka miałaby prawo odliczać podatek VAT naliczony ze wszystkich faktur dot. nabyć dokonywanych w celu wykonywania tej sprzedaży, również ustalony w drodze samonaliczenia podatek VAT od importu usług, (czyli z faktur od zagranicznych usługodawców). Na tej podstawie, w oparciu o art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o podatku VAT Spółka ma także w sposób ewidentny prawo do odliczania podatku VAT naliczonego, w tym także samonaliczonego podatku VAT od importu usług, od nabyć usług dokonywanych w związku z wykonywaną w Czechach sprzedażą książek, nieopodatkowaną polskim podatkiem VAT - oczywiście pod warunkiem, że nie mieszczą się one w katalogu wyłączeń z prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w art. 88 Ustawy o podatku VAT albo nie podlegają ograniczeniom w prawie do odliczania podatku VAT o których mowa w art. 3 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 z; o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. 2010, Nr 247, poz. 1652 z późn. zm.).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej również ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Podatek od towarów i usług jest podatkiem terytorialnym, wobec czego jest on naliczany od transakcji, które mają miejsce, bądź traktowane są jako mające miejsce na terytorium kraju tj. Rzeczypospolitej Polskiej


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka będąca czynnym podatnikiem polskiego podatku od towarów i usług, dokonuje czynności opodatkowanych w Polsce polegające przede wszystkim na sprzedaży książek. Wnioskodawca z dniem 14 maja 2012 r. stał się czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej (podatku VAT) na terenie Republiki Czeskiej, przy czym Spółka nie posiada na terenie Czech oddziału ani siedziby działalności gospodarczej. Posiada jednak stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazuje, iż na terytorium Czech prowadzi działalność gdzie przedmiotem opodatkowania czeskim podatkiem VAT jest obrót towarowy książkami w języku czeskim, nabywanymi w ramach WNT z Hiszpanii (gdzie są drukowane) do Czech, a następnie sprzedawanymi czeskim hurtownikom z obowiązującą na terenie Czech stawką. Z opodatkowaną czeskim podatkiem VAT działalnością Spółki, polegającą na obrocie towarowym książkami na terenie Czech, wiążą się określone usługi, świadczone przez podatników czeskich, polskich oraz podatników z innych krajów Europy.

Do końca 2012 r. faktury za te usługi były wystawiane Spółce, jako czeskiemu podatnikowi VAT zarówno przez podatników czeskich, jak / przez podatników polskich oraz podatników z innych krajów Europy, z podaniem czeskiego numeru rejestracyjnego VAT Spółki, jednakże począwszy od stycznia 2013 r., wszystkie faktury dot. świadczenia usług na rzecz Spółki, w związku z wykonywaniem przez nią sprzedaży książek opodatkowanej czeskim podatkiem VAT muszą być wystawiane z polskim numerem VAT Spółki, przy czym w przypadku faktur od polskich podatników muszą one oczywiście być opodatkowane polskim podatkiem VAT wg stawki obowiązującej w Polsce, a w przypadku faktur od podatników czeskich, a także z Luksemburga i Szwajcarii, Spółka jest zobligowana do samonaliczenia polskiego podatku VAT gdyż dot. one usług, stanowiących dla Spółki import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku VAT.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwości czy Spółka, jako polski podatnik podatku VAT ma prawo - w rozliczeniu polskiego podatku VAT - odliczać podatek VAT naliczony, wynikający z faktur dot. świadczenia usług na rzecz Spółki, w związku z wykonywaniem przez Nią sprzedaży książek opodatkowanej czeskim podatkiem VAT. Wnioskodawca przy tym nadmienia, iż chodzi Mu zarówno o podatek VAT naliczony, wynikający bezpośrednio z faktur otrzymywanych od polskich usługodawców (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o podatku VAT), jak i o samonaliczony podatek VAT z faktur otrzymywanych od zagranicznych usługodawców (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a Ustawy o podatku VAT).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Natomiast pkt 4 lit. a) powyższego artykułu ww. ustawy stanowi że kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca,


Z treści tych przepisów wynika, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikowi;
  • prawo to przysługuje jedynie w zakresie w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


Przedstawiona powyżej zasada daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawodawca wyłączył zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu.

Z powyższych regulacji wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć, zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Uprawnienie wynikające z powyższego przepisu odnosi się do podatników prowadzących działalność gospodarczą na terenie kraju, którzy dokonują dostaw towarów bądź świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju z uwagi na zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia (reverse charge) a zakupy, jakich dokonują są związane właśnie z tymi czynnościami.


Natomiast nie dotyczy dostaw towarów i świadczenia usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium Polski.


Stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.


Z analizy powyższego wynika, iż Wnioskodawca na terytorium Czech posiada stałe miejsce prowadzenia działalności i w tym miejscu prowadzi działalność gospodarczą, która jest opodatkowana na terytorium Czech, tym samym nie jest opodatkowana w Polsce. Wnioskodawca w związku z tą działalnością dokonuje nabycia usług od podatników z Polski jak i importu usług od podatników z terytorium Czech, innych krajów Unii Europejskiej. Jednakże zaznaczyć należy, że usługi te są nabywane dla stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Czech, zatem w Polsce nie zachodzi konieczność rozliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przedmiotowych usług.

W tym miejscu należy wskazać, że na mocy art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji VAT-7 (załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333 ze zm.)) wskazano, iż w części C dotyczącej rozliczenia podatku należnego wskazano, w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. W poz. tej nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju.


A zatem czynności, jakich Wnioskodawca dokonuje w ramach działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Czech nie wykazuje w składanej deklaracji VAT-7 w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną na terytorium Polski.


Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia z faktur dokumentujących nabycie usług w związku z działalnością, jaką Wnioskodawca prowadzi na terytorium Czech. Wnioskodawca wyraźnie wskazał, iż na terytorium Czech posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, a nabywane usługi służą działalności gospodarczej (sprzedaży książek) prowadzonej w tym miejscu tj. w Czechach, co powoduje, że podatek z tytułu tych dostaw rozliczany jest również w Czechach. Jak wskazano powyżej prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 8 ustawy z tytułu nabywanych towarów i usług przysługuje w kwocie wynikającej w złożonej deklaracji podatkowej VAT. Jednakże w deklaracji tej nie uwzględnia się wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju. Zatem Wnioskodawca nie wykaże w składanej deklaracji czynności z działalności prowadzonej poza terytorium kraju. Tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia z tytułu nabycia usług w związku z czynnościami opodatkowanymi na terytorium Czech tj. w miejscu stałego prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, gdyż nie zaistnieje związek pomiędzy nabywanymi usług a czynnościami, o których mowa w art. 5 ust 1 ustawy.


W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj