Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-218/13-4/RS
z 14 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.03.2013 r. (data wpływu 28.03.2013 r.) oraz w piśmie z dnia 05.06.2013 r. (data nadania 06.06.2013 r., data wpływu 10.06.2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB5/423-218/13-2/RS z dnia 28.05.2013 r. (data nadania 28.05.2013 r., data doręczenia 03.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania Wnioskodawcy - osoby prawnej, będącej niemieckim rezydentem podatkowym - w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę kwoty odpowiadającej wartości udziału przysługującemu Wnioskodawcy w polskiej spółce komandytowo-akcyjnej z tytułu przekształcenia przedmiotowej spółki w spółkę z o. o. – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania Wnioskodawcy - osoby prawnej, będącej niemieckim rezydentem podatkowym - w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę kwoty odpowiadającej wartości udziału przysługującemu Wnioskodawcy w polskiej spółce komandytowo-akcyjnej z tytułu przekształcenia przedmiotowej spółki w spółkę z o. o.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą prawną z siedzibą na terytorium Niemiec oraz podatnikiem niemieckiego podatku dochodowego od osób prawnych - akcjonariuszem oraz jedynym komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej powoływanej jako: „SKA”). Siedziba SKA znajduje się na terytorium Polski. Wnioskodawca został wspólnikiem SKA na podstawie umowy sprzedaży akcji oraz przeniesienia praw i obowiązków komplementariusza, zawartej z poprzednim komplementariuszem SKA.

Majątek SKA składa się z niematerialnych i materialnych składników majątkowych. Majątek SKA został przez nią nabyty w drodze wkładów akcjonariuszy i komplementariusza. SKA nie jest w stanie likwidacji, nie wszczęte zostało w stosunku do niej postępowanie upadłościowe, czy naprawcze.

Kapitał zakładowy SKA wynosi 50.000 zł i dzieli się na 50.000 akcji. Akcjonariusz posiada 49.999 akcji w SKA, natomiast Wnioskodawca, będący komplementariuszem, posiada 1 akcję w kapitale zakładowym SKA.

Wspólnicy SKA planują przekształcić SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej powoływana jako: „Spółka z o. o.”). Przed dokonaniem przekształcenia, akcjonariusz nabędzie 1 akcję od Wnioskodawcy - komplementariusza SKA. Przekształcenie SKA w Spółkę z o.o. nastąpi w trybie przepisów działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.: „KSH”). W przekształceniu będzie uczestniczył wyłącznie akcjonariusz. Wnioskodawca nie będzie uczestniczył w przekształceniu, dlatego, w związku z przekształceniem, będzie mu przysługiwało roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziału w SKA. Powyższa kwota zostanie mu wypłacona zgodnie z art. 565 KSH. Wypłata zostanie dokonana w formie pieniężnej.

Spółce z o.o., jako spółce przekształconej, będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki SKA - spółki przekształcanej, zgodnie z art. 553 § 1 KSH. Jednocześnie, akcjonariusz, jako jedyny wspólnik SKA uczestniczący w przekształceniu, stanie się z dniem przekształcenia wspólnikiem Spółki z o. o., zgodnie z art. 553 § 3 KSH. Tym samym, Spółce z o.o. będą przysługiwać wszystkie należące do SKA na moment przekształcenia składniki majątku o charakterze pieniężnym jak i niepieniężnym (w szczególności środki pieniężne, ruchomości, wierzytelności przysługujące przekształcanej SKA). W momencie przekształcenia, SKA nie będzie właścicielem nieruchomości.

W wyniku przekształcenia kapitał zakładowy Spółki z o.o. będzie równy kapitałowi zakładowemu SKA. Tym samym, akcjonariusz, jako jedyny wspólnik SKA uczestniczący w jej przekształceniu obejmie udziały w całym kapitale zakładowym Spółki z o.o., powstałej w wyniku przekształcenia SKA.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego wypłata kwoty odpowiadającej wartości udziału w SKA w związku z przekształceniem SKA w Spółkę z o.o. będzie skutkowała powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu obliczonego z uwzględnieniem art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej ustawa CIT), podlegającego opodatkowaniu w Polsce?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, wypłata kwoty odpowiadającej wartości udziału w SKA w związku z przekształceniem SKA w Spółkę z o.o. będzie skutkowała powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu obliczonego z uwzględnieniem art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b ustawy CIT, podlegającego opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji, opodatkowaniu będzie podlegała różnica między kwotą wypłaconą Wnioskodawcy w związku z przekształceniem (odpowiadającą wartości jego udziału w SKA), a kwotą wydatków na nabycie prawa do udziału w SKA powiększoną o nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania (o których mowa w art. 5 ustawy CIT) i pomniejszoną o ewentualne wypłaty dokonane z tytułu udziału w SKA.


  1. Podniesiono, iż wypłata kwoty odpowiadającej wartości udziału w spółce osobowej wspólnikowi tej spółki w wyniku rezygnacji tego wspólnika z uczestnictwa w przekształceniu spółki osobowej w spółkę kapitałową, nie została zdefiniowana w UCIT jako zdarzenie wiążące się ze szczególnym reżimem prawnym regulującym powstanie przychodu podatkowego. W szczególności w opinii Wnioskodawcy, w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową nie znajdzie zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 UCIT, z uwagi na fakt, iż powyższy przepis dotyczy skutków podatkowych przekształcenia spółek kapitałowych w spółki osobowe, a więc sytuacji odwrotnej do przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego. Natomiast, zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na podobieństwo przekształcenia przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego z wystąpieniem wspólnika spółki osobowej ze spółki, przychód Wnioskodawcy z tytułu otrzymania kwoty pieniężnej w związku z powyższym przekształceniem, należy opodatkować z uwzględnieniem art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b ustawy CIT.
  2. Wskazano, że podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III KSH. Zgodnie z dyspozycją art. 551 § 1 tej ustawy, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Jednocześnie, zgodnie z art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przysługujące dotychczas SKA.
  3. Zgodnie natomiast z art. 553 § 3 KSH wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu, z dniem przekształcenia stają się wspólnikami spółki przekształconej. Stosownie do art. 564 § 1 KSH, Spółka wezwie wspólników, w sposób przewidziany dla ich zawiadamiania, do złożenia, w terminie miesiąca od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu spółki, oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej. Nie dotyczy to wspólników, którzy złożyli takie oświadczenia w dniu powzięcia uchwały.
  4. Z kolei w myśl art. 565 § l i § 2 KSH, wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia. Spółka dokonuje powyższej wypłaty, nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia przekształcenia. Jeżeli roszczenie zostało zgłoszone po dniu przekształcenia, termin ten biegnie od dnia zgłoszenia roszczenia.
  5. Natomiast zgodnie z art. 149 § 1 KSH, komplementariusz może wypowiedzieć umowę spółki, o ile statut tak stanowi. W takim przypadku, odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące spółki jawnej.
  6. W myśl art. 65 § 1 KSH, w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbawczą majątku spółki. Zgodnie z art. 65 § 3 KSH, udział kapitałowy, obliczony w sposób określony w § 1 i § 2 powyższego przepisu, powinien być wypłacony w pieniądzu.
  7. Zdaniem Wnioskodawcy, skutki wynikające z rezygnacji wspólnika spółki osobowej z uczestnictwa w przekształceniu tej spółki w spółkę kapitałową są podobne do skutków wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej. W konsekwencji, wypłatę wspólnikowi kwoty odpowiadającej wartości jego udziału w spółce osobowej należy opodatkować z uwzględnieniem art. 12 ust. 4 pkt 3a pkt b) ustawy CIT.
  8. W konsekwencji w opinii Wnioskodawcy, w związku z przekształceniem SKA w Spółkę z o.o. i wypłatą Wnioskodawcy wartości jego udziału w SKA w związku z rezygnacją w uczestnictwie w powyższym przekształceniu, opodatkowaniu podlegałaby kwota stanowiąca różnicę między:
    1. kwotą wypłaconą Wnioskodawcy w związku z przekształceniem, odpowiadającą wartości jego udziału w SKA, a
    2. kwotą wydatków na nabycie prawa do udziału w SKA, powiększoną o nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania przypadającą na Wnioskodawcę, pomniejszoną o ewentualne wypłaty dokonane z tytułu udziału Wnioskodawcy w SKA.
  9. Podniesiono, iż Wnioskodawca posiada siedzibę i stałe miejsce zarządzania w Republice Federalnej Niemiec (dalej: „RFN”) zatem jako rezydent podatkowy RFN podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w RFN
  10. kolei zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy CIT, podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym, w odniesieniu do powyższego przychodu, Wnioskodawca będzie podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w RFN i ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
  11. W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy, w celu określenia miejsca opodatkowania przychodu z tytułu wypłaty Wnioskodawcy wartości jego udziału w SKA, należy odwołać się do umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90; dalej: „Umowa”).
  12. Zdaniem Wnioskodawcy, analiza zawartych w Umowie regulacji prowadzi do wniosku, że dochody z tytułu wypłaty wspólnikowi spółki osobowej wartości jego udziału w spółce osobowej w związku z rezygnacją wspólnika w uczestniczeniu w przekształceniu, powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla opodatkowania zbycia majątku związanego z zakładem, określonych w art. 13 ust. 3 Umowy, zgodnie z którym: „Zyski z przeniesienia własności majątku ruchomego stanowiącego majątek zakładowy zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie albo z przeniesienia własności mienia ruchomego należącego do stałej placówki, którym osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie w celu wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami, które pochodzą z przeniesienia własności takiego zakładu (odrębnie albo z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie”.
  13. Podniesiono, iż zgodnie z art. 5 ust. 1, 2 oraz 3 Umowy, przez zakład należy rozumieć stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa, w szczególności: a) miejsce zarządu, b) filię, c) biuro, d) fabrykę, e) warsztat oraz f) kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych, a także plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne, jeżeli trwają dłużej niż 12 miesięcy.
  14. Z kolei w Komentarzu do Konwencji Modelowej OECD - w punkcie 19.1 uwag do art. 5 ust. 3 Konwencji wskazano, że w przypadku spółek osobowych przejrzystych (transparentnych) pod względem podatkowym, należy uznać, że każdy wspólnik tej spółki powinien być traktowany jako posiadający zakład w zakresie opodatkowania jego części zysków osiągniętych przez spółkę osobową.
  15. Podniesiono, że zaprezentowane powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w doktrynie międzynarodowego prawa podatkowego. Zgodnie z poglądem, jaki prezentuje Klaus Vogel: jeżeli - zgodnie z prawem wewnętrznym - spółka osobowa jest transparentna, a więc dochody nie są opodatkowane na poziomie spółki, a wyłącznie na poziomie wspólników, udział wspólnika w przedsiębiorstwie spółki jest uważany za przedsiębiorstwo wspólnika w znaczeniu art. 5 i 7 MK OECD (Klaus Vogel on Double Taxation Conyentions. A Commentary to the OECD-, UN- and US- Model Conventions for the Avoidance of Double Taxation on Income and Capital, The Hague - London -Boston 197, s. 408 i nast. oraz s. 287).
  16. Tym samym w opinii Spółki, przychód osiągnięty przez Wnioskodawcę z tytułu wypłaty kwoty odpowiadającej wartości udziału w SKA w związku z rezygnacją Wnioskodawcy w uczestniczeniu w przekształceniu SKA w Spółkę z o.o., który zdaniem Wnioskodawcy powinien zostać opodatkowany analogicznie jak w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej, będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce na zasadach określonych w art. 13 ust 3 Umowy.
  17. Podniesiono, iż pogląd, zgodnie z którym wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej stanowi dochód opodatkowany analogicznie jak przeniesienie własności majątku ruchomego należącego do zakładu, znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 20 lutego 2012 r., sygn. IPPB1/415-13/12-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że: „Z regulacji tej (tj. art. 13 ust. 2 polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - przyp. Wnioskodawcy) wynika, że przeniesienie własności majątku ruchomego należącego do zakładu (podobnie jak przeniesienie własności całego zakładu) podlega opodatkowaniu w państwie jego położenia. W związku z tym należy stwierdzić, że zakres jego zastosowania obejmuje również przeniesienie własności majątku spółki osobowej na jej wspólników w wyniku jej likwidacji lub wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej. Wskazać należy, że z analizy przepisów art. 13 ust. 2 ww. umowy wynika, iż dochody Wnioskodawczyni jako polskiego rezydenta podatkowego z tytułu likwidacji Spółki lub wystąpienia ze Spółki powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla opodatkowania zbycia majątku związanego z zakładem tj. będzie opodatkowany w państwie położenia zakładu, czyli na Cyprze.”
    Podobne stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej z dnia 3 stycznia 2012r., sygn. IPPB1/415-894/11-4/ES: „dochód z tytułu likwidacji lub wystąpienie ze spółki stanowiącej cypryjski zakład Wnioskodawcy powinien być opodatkowany na Cyprze na podstawie art. 13 ust. 2 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Jednocześnie uzyskany dochód będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce (…)”
    Również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2011 r., nr IPTPB2/415-250/11-2/ MP, w której uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym „(…) dochody uzyskiwane z tytułu likwidacji Spółki, będącej cypryjskim zakładem Wnioskodawcy, powinny być zakwalifikowane jako dochody z przeniesienia własności majątku związanego z zakładem lub „inne dochody” związane z działalnością tego zakładu i w konsekwencji powinny zdaniem Wnioskodawcy, podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyłącznie na Cyprze, będąc jednocześnie zwolnione z opodatkowania w Polsce.”
    Podobne stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 8 października 2012 r, sygn. ITPB1/415-794/12/AD: „z analizy przepisów art. 13 ust. 2 ww. umowy wynika, iż dochody Pana jako polskiego rezydenta podatkowego z tytułu wystąpienia ze spółki powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla opodatkowania zbycia majątku związanego z zakładem tj. będzie opodatkowany w państwie położenia zakładu, czyli na Cyprze”.
  18. Podsumowując Spółka stoi na stanowisku, że w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, wypłata kwoty odpowiadającej wartości udziału w SKA w związku z przekształceniem SKA w Spółkę z o. o. będzie skutkowała powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu obliczonego z uwzględnieniem art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b ustawy CIT, podlegającego opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji, opodatkowaniu będzie podlegała różnica między kwotą wypłaconą Wnioskodawcy w związku z przekształceniem (odpowiadającą wartości jego udziału w SKA), a kwotą wydatków na nabycie prawa do udziału w SKA powiększoną o nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania (o których mowa w art. 5 ustawy CIT) i pomniejszoną o ewentualne wypłaty dokonane z tytułu udziału w SKA.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Na marginesie należy podkreślić, iż przyjęta w ustawie o podatku dochodowych od osób prawnych konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oznacza, że do podatkowych kosztów podatnik zaliczać może jedynie koszty poniesione (memoriałowo lub kasowo). Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, chociaż posługuje się pojęciem „koszty poniesione” nie definiuje go na własny użytek. Wobec braku tej definicji, posiłkowo należy posłużyć się określeniem zawartym w Słowniku Języka Polskiego PWN, z którego wynika, że koszt to „suma pieniędzy wydatkowana na kupno lub opłacenie czegoś, „wydatek” to suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś. Natomiast „ponosić – ponieść” oznacza zostać obarczonym, obciążonym czymś.


Powyższe oznacza, że za wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce niebędącej osobą prawną (w świetle ww. art. 12 ust.4 pkt 3a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowo-akcyjnej mogą być uznane, w przypadku Wnioskodawcy, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę (komplementariusza przedmiotowej spółki komandytowo-akcyjnej) na nabycie lub objęcie prawa do udziałów, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie.

Końcowo w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę Organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie.


Ponadto należy podkreślić, iż przedmiotowe interpretacje zostały wydane w odmiennym stanie prawnym, tj. w zakresie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. z m.).


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj