Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-290/13-2/MT
z 11 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04.03.2013 r. (data wpływu 11.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

  • w przypadku gdy obejmowane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są równe wartości posiadanych akcji w spółce komandytowo-akcyjnej i wartość kapitału zapasowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie wzrośnie - jest prawidłowe.
  • w pozostałym przypadku – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która posiada miejsce zamieszkania i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawczyni jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski.


Przedmiotem działalności spółki komandytowo-akcyjnej jest m.in. finansowanie (udzielanie pożyczek).


Rozważana jest możliwość przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w inną spółkę osobową (jawną lub komandytową) lub przekształcenia się spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W obu wspomnianych powyżej przypadkach Wnioskodawczyni będzie występowała jako udziałowiec (wspólnik) spółki powstałej w wyniku przekształcenia.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą skutków przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) - powstających po stronie Wnioskodawczyni.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przekształcenie spółki osobowej (spółki komandytowo-akcyjnej), której wspólnikiem jest Wnioskodawczyni, w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) spowoduje powstanie dla Wnioskodawczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT?


Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową nie powstanie dla niej przychód do opodatkowania na gruncie PIT.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 Ustawy PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Jednakże u wspólnika (Wnioskodawczyni), w wyniku przekształcenia podmiotów na zasadzie sukcesji uniwersalnej, nie wystąpi przychód z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej.

Ten rodzaj przekształcenia nie opiera się bowiem na aporcie przedsiębiorstwa spółki komandytowo-akcyjnej do spółki kapitałowej, lecz jest w swej istocie jedynie zmianą organizacyjną w zakresie formy prawnej.

W świetle art. 553 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 i Nr 94, poz. 1037 ze zm. - dalej: „KSH”), wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu z dniem przekształcenia stają się wspólnikami spółki przekształcanej. Z chwilą przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę kapitałową. Wnioskodawczyni z mocy samego prawa, bez konieczności podejmowania żadnych czynności innych niż wskazane w KSH, stanie się wspólnikiem spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia. Jednocześnie, zgodnie z art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki przysługujące dotychczas spółce komandytowo- akcyjnej. W praktyce zatem, przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę kapitałową będzie oznaczać dla Wnioskodawczyni jedynie to, że jeden składnik jej majątku (akcje spółki komandytowo-akcyjnej) zostanie zastąpiony innym (udziały w spółce kapitałowej powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej). Stan majątkowy spółki nie ulegnie zmianie.

Przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Tym samym, u wspólnika przekształcanej spółki komandytowo-akcyjnej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od dochodów (przychodów) ze zbycia majątku przekazanego do majątku spółki przekształconej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), ani dochodów (przychodów) z tytułu nabycia udziałów spółki przekształconej.

Z powyższego wynika, że wspólnicy spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek spółki przekształcanej (wyodrębniony majątek jej wspólników) nie ulega likwidacji i zwrotowi podatnikowi do majątku osobistego, lecz jest majątkiem przekształconej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W rezultacie, w ocenie Wnioskodawczyni, w wyniku przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę kapitałową nie wystąpi po jej stronie żadne przysporzenie majątkowe, zatem nie można mówić również o powstaniu przychodu podatkowego w tym zakresie.

Zgodnie z przepisami, opodatkowaniu podlega wyłącznie wartość niepodzielonych zysków w spółce kapitałowej w przypadku jej przekształcenia w osobową (art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT). W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku występuje natomiast sytuacja odwrotna, czyli przekształcenie spółki osobowej w kapitałową. Wnioskodawczyni pragnie zwrócić uwagę, że żadna z ustaw podatkowych nie przewiduje w obecnym stanie prawnym opodatkowania takiego przekształcenia.


Stanowisko Wnioskodawczyni potwierdzają między innymi następujące rozstrzygnięcia organów podatkowych:

  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 sierpnia 2012 r. (sygn. IPTPB1/415-287/12-4/MD);
  • interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 maja 2012 r. (sygn. IBPBII/2/415-327/12/JG).


Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni, przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę kapitałową nie będzie skutkować dla niej powstaniem przychodu podatkowego.


W świetle powyższego, Wnioskodawczyni uprzejmie prosi o potwierdzenie stanowiska zaprezentowanego we wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • w przypadku gdy obejmowane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są równe wartości posiadanych akcji w spółce komandytowo-akcyjnej i wartość kapitału zapasowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie wzrośnie - jest prawidłowe.
  • w pozostałym przypadku – jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.


Stosownie zaś do przepisu art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.


W opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawczyni jako niebędący komplementariuszem akcjonariusz SKA uzyska przychód w postaci wartości otrzymanych udziałów w spółce kapitałowej - art. 14 ust. 1 updof.


Dokonując oceny stanu faktycznego i prawnego sprawy, należy zwrócić uwagę na dwa aspekty dochodu do opodatkowania:

  1. dochód z udziałów objętych w dniu przekształcenia, w postaci nadwyżki wartości tych udziałów nad wartością akcji posiadanych w spółce przekształcanej, określony na dzień przekształcenia oraz
  2. dochód z udziału w spółce komandytowo — akcyjnej, zgromadzony na kapitale zapasowym tej spółki i przeniesiony w dacie przekształcenia, w tożsamej wysokości, na kapitał zapasowy spółki z o.o.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, czy na skutek przekształcenia zachodzi ekwiwalentność wartości posiadanych w spółce komandytowo-akcyjnej akcji z wartością udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz czy środki zgromadzone na kapitale zapasowym spółki komandytowo-akcyjnej zostaną przeniesione w dniu przekształcenia w tożsamej wysokości na kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przypadku, gdy obejmowane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przewyższą swoją wartością wartość posiadanych w spółce komandytowo-akcyjnej akcji lub wzrośnie wartość kapitału zapasowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością trudno uznać, że nie powstanie dochód do opodatkowania w wysokości takiej nadwyżki. Dochód taki ma charakter mierzalny i niewątpliwie skutkuje przyrostem majątku podatnika. Fakt bycia właścicielem udziałów o wyższej niż do tej pory wartości sprawia, że dochód ten jest faktycznie zrealizowany w dniu przekształcenia, tj. w dniu objęcia na podstawie tytułu własności udziałów spółki przekształconej.

Natomiast jeżeli w wyniku przekształcenia wartość obejmowanych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie równa wartości akcji posiadanych w spółce komandytowo-akcyjnej oraz kapitał zapasowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie wzrośnie w stosunku do kapitału zapasowego spółki komandytowo-akcyjnej, wówczas Wnioskodawczyni nie rozpozna przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

A zatem stanowisko należało uznać za prawidłowe, jednakże uzasadnienie prawne jest odmienne od uzasadnienia przedstawionego przez Wnioskodawczynię.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnych wskazać należy, iż interpretacje ta dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj