Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-97/11-4/MS
z 20 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-97/11-4/MS
Data
2011.04.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
korekta
korekta
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
opłata
opłata
użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste
zeznanie roczne
zeznanie roczne


Istota interpretacji
Czy spółka postępuje prawidłowo jeżeli skoryguje zeznania roczne i zaliczy koszt opłaty wieczystego użytkowania do kosztów uzyskania przychodu w roku 2007 w pełnej wysokości?



Wniosek ORD-IN 393 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2011 r. (data wpływu 04.02.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w szczególności możliwości ujęcia w kosztach podatkowych roku 2007 (w pełnej wysokości) opłaty z tytułu wieczystego użytkowania dotyczącej lat 1997-2007, uzupełnionym w dniu 18.04.2011r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 05.04.2011r. Nr IPPB3/423-39/11-2/MS (data doręczenia 07.04.2011r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.02.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w szczególności możliwości ujęcia w kosztach podatkowych roku 2007 (w pełnej wysokości) opłaty z tytułu wieczystego użytkowania dotyczącej lat 1997-2007.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka P. została założona w roku 1995 i wpisana w rejestrze handlowym. Spółka została założona przez osobę fizyczną. W tym też roku na podstawie umowy z dnia 18 sierpnia 1995 roku, spółka nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu przy ulicy W. w W. Po zakupie tego gruntu reprezentanci spółki - zarząd spółki nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. Wystąpiło niejako „uśpienie” spółki. Zarząd Spółki nie wykonywał swoich obowiązków. Nie zarejestrował spółki do Urzędu Skarbowego nie dokonał aktualizacji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W grudniu 2005 roku Spółka F. zakupiła udziały od udziałowca - osoby fizycznej i zdecydowała się o rozwinięciu działalności gospodarczej. W tym też celu spółka dokonała przerejestrowania z 25 stycznia 2006 roku z Rejestru Handlowego do KRS i ponownie aktywowała spółkę jednocześnie ustanawiając nowego członka zarządu. W celu pełnego prowadzenia działalności spółka w lutym 2007 roku złożyła formularz NIP-2 w celu uzyskania numeru NIP. W 27 lutego 2007 roku spółka uzyskała decyzje w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej.

Nowy Zarząd w celu prawidłowego prowadzenia działalność postanowił uregulować wszelkie zaległości i długi powstałe od dnia założenia spółki tj. od roku 1995 rok. W tym celu we wrześniu 2007 spółka P. zapłaciła opłatę wieczystego użytkowania z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości położonej przy ul. W. w W. Opłata ta dotyczyła lat 1997 -2007. Spółka dokonała dwóch przelewów: pierwszy w dniu 14 września 2007 roku na kwotę 886 292,40 PLN i drugi w dniu 25 września 2007 w wysokości 25 411,20 PLN. W sumie zapłacona kwota wyniosła 911 703,60. PLN. Do chwili obecnej Spółka nie prowadzi działalności budowlanej ani developerskiej na tym gruncie.

Spółka z ostrożności podatkowej (wejście w życie nowych przepisów), nie zaliczyła tego wydatku w pełnej wysokości do kosztów podatkowych w roku 2007 roku. Zaliczyła tylko do kosztów podatkowych koszt wieczystego użytkowania dotyczącego roku 2007. W księgach rachunkowych cały koszt 911 703,60 został ujęty jako koszt roku 2007.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spółka postępuje prawidłowo jeżeli skoryguje zeznania roczne i zaliczy koszt opłaty wieczystego użytkowania do kosztów uzyskania przychodu w roku 2007 w pełnej wysokości...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych pełną kwotą jaką zapłaciła, to jest 911 703,60 PLN. Uwzględnienie tego kosztu w roku 2007 (roku poniesienia kosztu), może się odbyć poprzez korektę zeznań podatkowych za rok 2007 i następnych. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych - art. 15 ust. 4d i 4e koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, czyli koszty pośrednie, są potrącane w dacie ich poniesienia, czyli w dniu na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, tj. w opisanym stanie we wrześniu 2007 roku.

Pismem z dnia 01.04.2011r. (data wpływu do BKIP – 18.04.2011r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 05.04.2011r. Nr IPPB3/423-39/11-2/MS Spółka wyjaśniła, iż:

  1. Wydatki poniesione na opłatę wieczystego użytkowania były i są wydatkami niezbędnymi i koniecznymi w celu uniknięcia dodatkowych kosztów odsetek karnych i kosztów egzekucyjnych dla Spółki, wydatki te są niezależne od prowadzenia działalności budowlanej na posiadanej nieruchomości. Wydatki te wynikają z faktu posiadania nieruchomości i należy klasyfikować je jako element kosztów stałych, które Spółka jest obowiązana ponosić w związku z posiadanym przez Spółkę majątkiem.

Ponieważ przychód z działalności Spółki planowany jest w terminie późniejszym wydatki te niewątpliwie były związane z ogólną działalnością spółki oraz zabezpieczeniem źródła przychodu jaki ma przynieść sprzedaż lub wynajem lokali użytkowych.

  1. Spółka w latach 2007 - 2010 rozpoczęła przygotowania projektowe i administracyjne w celu uzyskania warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu położonego przy ul, W. oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków biurowo — usługowych z garażem podziemnym. W tym celu w 2007 roku zwróciła się do pracowni architektonicznej RIN w celu przedstawienia analizy chłonności działki, oraz zwróciła się z prośbą o wystąpienie i sporządzenie dokumentacji w celu wystąpienia o warunki zabudowy. W dniu 19 czerwca 2009 roku Spółka uzyskała decyzję wydaną przez Prezydenta Miasta ustalającą takie warunki zgodnie z wnioskiem.

W okresie 2007 — 2010 spółka nie uzyskała przychodu z działalności budowlanej, jedyny przychód jaki uzyskała to przychód z odsetek bankowych od posiadanych środków na rachunku bankowym. Spółka planuje uzyskać w latach przyszłych przychód ze sprzedaży lub wynajmu pomieszczeń w planowanym budynku.

  1. Ponieważ na przełomie 2008 i 2009 roku nastąpiło załamanie gospodarcze i finansowe na rynku nieruchomości, a przez to zostały ograniczone usługi banków w zakresie produktów finansowania (kredytów) budowy nieruchomości komercyjnych, Spółka nie podjęła planowanej budowy budynku usługowego. Spółka planuje rozpocząć budowę w możliwie najdogodniejszym terminie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj