Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1859/10-4/AD
z 16 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1859/10-4/AD
Data
2011.02.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
badanie
badanie
badanie okresowe
badanie okresowe
budynek
budynek
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dofinansowanie
dofinansowanie
inwestycje
inwestycje
obrót
obrót
odliczenia
odliczenia
odliczenie częściowe
odliczenie częściowe
opodatkowanie
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
podatnik czynny
podatnik czynny
pomieszczenia
pomieszczenia
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
proporcja
proporcja
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona
sprzedaż zwolniona
świadczenie usług
świadczenie usług
usługi
usługi
zadania
zadania
zakład opieki zdrowotnej
zakład opieki zdrowotnej


Istota interpretacji
Czy przy rozliczaniu zakupów związanych z realizacją przedmiotowego zadania można skorzystać z prawa do odliczenia 3% podatku VAT, czy może należy stosować wartości brutto?



Wniosek ORD-IN 349 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2010 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 18 listopada 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu 4 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania odliczenia podatku VAT od dokonanych zakupów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania odliczenia podatku VAT od dokonanych zakupów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu 4 lutego 2011 r.) o wyczerpujący opis na formularzu ORD-IN zdarzenia przyszłego, sformułowanie pytania, własne stanowisko w sprawie, potwierdzenie uiszczenia opłaty od wniosku za wydanie interpretacji oraz uwierzytelniony aktualny odpis z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie zadania „wymiana okien drewnianych na PCV w budynku c szpitala” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w których znajduje się Poradnia Medycyny Pracy. w pomieszczeniach tych wykonywane są badania wstępne i okresowe niezbędne do podjęcia lub kontynuowania zatrudnienia. Zainteresowany jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Usługi przez niego świadczone w Poradni Medycyny Pracy były w 2010 roku sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki medycznej i zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów usług, w całości były zwolnione z podatku od towarów i usług. w 2011 roku badania wstępne podlegają opodatkowaniu, natomiast badania okresowe pozostają zwolnione. Wnioskodawca nie ma możliwości wskazać jaką część stanowiły w 2010 roku badania wstępne a jaką okresowe. w 2010 roku udział rocznego obrotu z przychodów opodatkowanych VAT w stosunku do całkowitego obrotu SP ZOZ wynosił 2,01%. w związku z tym w 2011 roku Zainteresowany ma prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną w wysokości 3%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy rozliczaniu zakupów związanych z realizacją zadania „wymiana okien drewnianych na PCV w budynku c szpitala” dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można skorzystać z prawa do odliczenia 3% podatku VAT, czy może należy zastosować wartości brutto...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług ma on prawo rozliczyć zakupy związane z realizacją zadania „wymiana okien drewnianych na PCV w budynku c szpitala” korzystając z prawa do odliczenia 3% podatku VAT, gdyż w pomieszczeniach tych będzie miało miejsce świadczenie usług zarówno zwolnionych, jak i opodatkowanych podatkiem VAT (badania wstępne - opodatkowane podatkiem VAT i badania okresowe - zwolnione).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. w przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy – w brzmieniu od dnia 1 stycznia 2011 r.).

Art. 88 ust. 4 ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (…).

Z treści art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. do czynności, które generują podatek należny.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie przysługuje m.in. przy nabyciu towarów i usług:

  1. wykorzystywanych do czynności nie objętych zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (tzn. niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem),
  2. wykorzystywanych do czynności wprawdzie podlegających zakresowi opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie mniej jednak na podstawie przepisów szczególnych zwolnionych od tego podatku.


Na mocy art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W art. 90 ust. 2 ustawy postanowiono, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl art. 90 ust. 3 ustawy proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika – używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy), a także obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie (art. 90 ust. 6 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.).

Art. 90 ust. 8 ustawy stanowi, iż podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Na podstawie art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98% – podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2,
  2. nie przekroczyła 2% – podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.


Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie zadania „wymiana okien drewnianych na PCV w budynku c szpitala” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w których znajduje się Poradnia Medycyny Pracy. w pomieszczeniach tych wykonywane są badania wstępne i okresowe niezbędne do podjęcia lub kontynuowania zatrudnienia. Zainteresowany jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Usługi przez niego świadczone w Poradni Medycyny Pracy były w 2010 roku sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki medycznej i zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 i w zw. z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów usług, zatem w całości były zwolnione z podatku od towarów i usług. w 2011 roku badania wstępne, w ocenie Wnioskodawcy, podlegają opodatkowaniu natomiast badania okresowe pozostają zwolnione. Wnioskodawca nie ma możliwości wskazać jaką część stanowiły w 2010 roku badania wstępne a jaką okresowe. w 2010 roku udział rocznego obrotu z przychodów opodatkowanych VAT w stosunku do całkowitego obrotu SP ZOZ wynosił 2,01%.

Zaznaczyć należy, iż przy obliczaniu struktury sprzedaży, w liczniku uwzględnia się roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, natomiast w mianowniku uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zarówno licznik, jak i mianownik proporcji ustalany jest w oparciu o obrót, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy. To z obrotu bowiem wydziela się wartości potrzebne do wyliczenia proporcji.

Zatem, Wnioskodawca chcąc dokonać odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją zadania „wymiana okien drewnianych na PCV w budynku c szpitala”, które będą służyły czynnościom opodatkowanym i zwolnionym od podatku VAT powinien ustalić właściwą proporcję jako udział rocznego obrotu z działalności gospodarczej opodatkowanej w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej i zwolnionej, zgodnie z art. 90 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca rozliczając zakupy związane z realizacją zadania „wymiana okien drewnianych na PCV w budynku c szpitala” dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT z zastosowaniem proporcji w wysokości 3%.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Dotyczy to w szczególności kwestii opodatkowania badań wstępnych oraz zwolnienia od opodatkowania badań okresowych.

W związku z tym wydając powyższą interpretację przyjęto, że kwestia ta stanowi element opisu zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj