Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-523/11/RM
z 9 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-523/11/RM
Data
2011.09.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
grunty
majątek wspólny małżonków
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż nieruchomości
środek trwały
towar handlowy


Istota interpretacji
Dot. sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej przekazanej na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę samodzielnie działalności gospodarczej w celu wybudowania na niej nieruchomości budynkowych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 24 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniach 10 i 12 sierpnia oraz 05 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej przekazanej na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę samodzielnie działalności gospodarczej w celu wybudowania na niej nieruchomości budynkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości gruntowej przekazanej na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę samodzielnie działalności gospodarczej w celu wybudowania na niej nieruchomości budynkowych. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 29 lipca 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-519/11/RM, IBPBI/1/415-522/11/RM, IBPBI/1/415-523/11/RM, IBPBI/1/415-524/11/RM, IBPBI/1/415-525/11/RM, IBPP3/443-837/11/IK, IBPBII/1/436-342/11/AŻ oraz pismem z dnia 23 sierpnia 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-519/11/RM, IBPBI/1/415-522/11/RM, IBPBI/1/415-523/11/RM, IBPBI/1/415-524/11/RM, IBPBI/1/415-525/11/RM wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 10 i 12 sierpnia oraz 05 września 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2008 r. Wnioskodawca nabył wspólnie z żoną na zasadzie współwłasności majątkowej małżeńskiej nieruchomość gruntową. W lutym 2011 r. uzyskał - na swoje nazwisko pozwolenie na budowę na ww. nieruchomości dwóch domów, które docelowo planuje sprzedać. Obecnie tak Wnioskodawca, jak i Jego żona prowadzą (każde we własnym imieniu i na własny rachunek) jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT, natomiast Jego żona jest podatnikiem tego podatku.

Wnioskodawca planuje wspólnie z żoną przekazać ww. nieruchomości do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a następnie zabudować nieruchomości, w ramach prowadzonej przeze Niego działalności gospodarczej, zgodnie z otrzymanym pozwoleniem na budowę. Wnioskodawca planuje następnie sprzedać wybudowane domy. Wszystkie czynności związane z wybudowaniem i sprzedażą domów Wnioskodawca wykonywałby samodzielnie. Wnioskodawca pozostaje z żoną we wspólności ustawowej małżeńskiej i nie planuje tego zmieniać.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał m.in., że w przypadku „wniesienia” nieruchomości gruntowej do jednoosobowej działalności gospodarczej część nieruchomości będzie stanowiła towar handlowy i na niej powstanie domek do sprzedaży, natomiast druga część będzie środkiem trwałym i na niej powstanie domek do wynajęcia.

Ponadto Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał, iż budynek, który będzie środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej:

  • ma być wynajmowany w całości i takie jest założenie przy jego budowaniu, jeśli nie uda się go wynająć to może być w przyszłości przedmiotem zbycia,
  • będzie budynkiem użytkowym,
  • będzie wynajmowany na cele użytkowe.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości gruntowej, nabytej na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, a przekazanej następnie do prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej, w celu wybudowania na niej budynków, kosztem uzyskania przychodu przy zbyciu ww. składników majątkowych będą dla Wnioskodawcy m.in. w całości wydatki poniesione w 2008 r. na zakup ww. nieruchomości gruntowej - tj. zapłata wynagrodzenia dokonana na rzecz sprzedającego i koszty aktu notarialnego...

(pytania wymienione w stanie faktycznym nr 1 jako czwarte)

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji sprzedaży nieruchomości, nabytej przeze Niego na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, przekazanej następnie do prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, na której zostaną wybudowane domy, wyłącznie Wnioskodawca winien opodatkować podatkiem dochodowym osiągnięty z tego tytułu przychód, zaś kosztem uzyskania przychodu będą m.in. w całości wydatki poniesione w 2008 r. na zakup ww. nieruchomości - tj. należność dokonana na rzecz sprzedającego i koszty aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub ze źródłem przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przy czym zwrot „w celu” oznacza, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Reasumując, aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:

  • został on poniesiony w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie znajduje się w katalogu kosztów zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, wydatki poniesione w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, będą mogły zostać zaliczone do kosztów tej działalności pod warunkiem, że ich poniesienie będzie miało na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Stosownie natomiast do art. 24 ust. 2 zdanie drugie i pkt 1 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Jak wskazano w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca w 2008 r. nabył wspólnie z żoną na zasadzie współwłasności majątkowej małżeńskiej nieruchomość gruntową. W lutym 2011 r. uzyskał - na swoje nazwisko pozwolenie na budowę na ww. nieruchomości dwóch domów, które docelowo planuje sprzedać. Wnioskodawca planuje przekazanie ww. nieruchomości do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a następnie zabudowanie nieruchomości, w ramach tej działalności gospodarczej, zgodnie z otrzymanym pozwoleniem na budowę. Wnioskodawca planuje następnie sprzedać wybudowane domy. Wszystkie czynności związane z wybudowaniem i sprzedażą domów Wnioskodawca wykonywałby samodzielnie. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że w przypadku przekazania nieruchomości gruntowej do jednoosobowej działalności gospodarczej część nieruchomości będzie stanowiła towar handlowy i na niej powstanie budynek do sprzedaży, natomiast druga część będzie środkiem trwałym i na niej powstanie budynek do wynajęcia. Jednocześnie budynek, który będzie środkiem trwałym w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej będzie budynkiem użytkowym oraz wynajmowany będzie na cele użytkowe. Przy czym, jeżeli nie uda się go wynająć to może zostać w przyszłości sprzedany.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek wspólny małżonków, a przekazanej na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej oraz wybudowanych na tym gruncie budynków (niezależnie od tego czy budynki te będą stanowiły towar handlowy, czy też środki trwałe), stanowić będą m.in. wydatki poniesione na nabycie tej nieruchomości gruntowej (cena sprzedaży, koszty aktu notarialnego). Przy czym, w przypadku sprzedaży części gruntu wraz ze znajdującym się na nim budynkiem, zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z tego odpłatnego zbycia będą podlegały wydatki proporcjonalnie poniesione na nabycie tej części gruntu. Wskazać także należy, iż prawnie wyodrębniona część nieruchomości gruntowej, na której wybudowany zostanie budynek użytkowy, stanowiący środek trwały, stanowić będzie również niepodlegający amortyzacji (art. 22c pkt 1 ww. ustawy) środek trwały w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. W konsekwencji wydatki poniesione na jego nabycie będą przy ewentualnym zbyciu tego środka trwałego stanowić koszt uzyskania przychodów, będący elementem jego wartości początkowej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wskazać należy, iż do sposobu opodatkowania przychodu osiągniętego ze sprzedaży m.in. nieruchomości gruntowej przekazanej na potrzeby jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy odniesiono się w wydanej interpretacji indywidualnej Znak: IBPBI/1/415-519/11/RM.

Nadmienia się, iż w zakresie pozostałych pytań wymienionych we wniosku wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj