Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1351/12/AD
z 25 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2012 r. (data wpływu 24 grudnia 2012 r.), uzupełnionym pismami z dnia 10 stycznia 2013 r. oraz 19 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych bezpłatnej wymiany książek - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 14 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych bezpłatnej wymiany książek.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 13 marca 2013 r. Nr ITPB1/415-1351/13-2/AD; ITPP2/443-1551/13-2/AD wezwano Panią do ich usunięcia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 19 marca 2013 r. (data wpływu 21 marca 2013 r.).


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży artykułów papierniczych. Z tytułu prowadzonej działalności jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług. Dzierżawi Pani sklep o pow. ok. 40 m². Część sklepu przeznaczyła Pani na punkt wymiany książek w ramach akcji „książka za książkę”. Polega to na tym, że klienci przynoszą niepotrzebne, używane książki z domu i zabierają inne, które ktoś przyniósł wcześniej. Z powyższego tytułu nie pobiera Pani opłat i nie czerpie żadnych korzyści materialnych. Ponieważ sytuacja finansowa jest coraz gorsza traktuje Pani to jako dodatkową formę reklamy sklepu. Informacja o bezpłatnej wymianie książek rozchodzi się tzw. „pocztą pantoflową”. Nie korzystała Pani z żadnej formy reklamy prowadzonej działalności. Klient przychodzi lub przynosi książkę i jednocześnie nabywa towar dla swoich celów.


W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.


Czy bezpłatna wymiana książek, która odbywa się w wydzielonej przez Panią części sklepu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawczyni, w sytuacji przedstawionej we wniosku nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie uzyskuje bowiem z tego tytułu żadnych dochodów, nie pobiera opłat za wymianę książek. Punkt wymiany książek znajduje się w części powierzchni wolnej od asortymentu sklepu. Wymiana odbywa się bezpłatnie na zasadzie dobrej woli Jej i klientów, którzy niepotrzebne książki przynoszą bezpłatnie. Punkt istnieje już od kilku miesięcy i zauważyła Pani, że dzięki niemu do sklepu przychodzi więcej klientów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Przepis art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), określa w sposób ogólny przedmiotowy i podmiotowy zakres zastosowania przepisów ustawy. Stanowi on, iż przepisy ustawy obejmują osoby fizyczne, natomiast przedmiotem jej regulacji jest opodatkowanie dochodów osób fizycznych podatkiem dochodowym.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przepisów tych wynika, iż w przypadku, gdy osoba fizyczna nie uzyska przychodu (w znaczeniu ustawowym), nie powstanie dochód do opodatkowania.

Przedmiotem podatku dochodowego jest dochód ze źródła przychodów rozumiany – co do zasady – jako nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa w rozdziale drugim źródła przychodów będące podstawą do ustalenia dochodu do opodatkowania.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, źródłami przychodów są:


  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony);
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,


    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

  9. inne źródła.


W myśl zaś art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1, 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z treści wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ustawodawca enumeratywnie określił przypadki i zdarzenia, w wyniku których powstaje przychód. W tych przypadkach jest mowa o odpłatnym zbyciu czy realizacji praw bądź o otrzymaniu lub postawieniu do dyspozycji pieniędzy, wartości pieniężnych, wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przychodem w rozumieniu przepisów ustawy jest wymierne przysporzenie w majątku podatnika, które ma charakter definitywny.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, prowadzi Pani działalność gospodarczą, na potrzeby której dzierżawi sklep. Część sklepu przeznaczyła Pani na punkt wymiany książek w ramach akcji „książka za książkę”. Z powyższego tytułu nie pobiera Pani opłat i nie czerpie żadnych korzyści materialnych. Wymiana odbywa się bezpłatnie na zasadzie dobrej woli Pani i klientów, którzy niepotrzebne książki przynoszą bezpłatnie.

Z powyższego wynika, iż z ww. tytułu nie uzyskuje Pani żadnych korzyści finansowych, które stanowiłyby na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód podlegający opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż w opisanej we wniosku sytuacji nie uzyskała Pani przychodu, a co za tym idzie, dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem opisana powyżej bezpłatna wymiana książek, która odbywa się w wydzielonej przez Panią części sklepu jako zdarzenie gospodarcze jest dla Pani obojętna podatkowo – nie będzie skutkowała obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j. t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj