Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1496/12/AP
z 26 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), po ponownym rozpatrzeniu, w związku z ostatecznym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 czerwca 2012 r. sygn. akt II FSK 2432/10 oraz prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 września 2012 r. sygn. akt I SA/Rz 570/12, wniosku z dnia 27 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 2 grudnia 2009 r.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w ww. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji zakupionych środków trwałych przez:

  • wspólnika spółki, do którego znajdowało zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest nieprawidłowe,
  • pozostałych wspólników spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji zakupionych środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka komandytowa, której udziałowcami są dwie osoby fizyczne i jedna osoba prawna rozpoczęła w 2008 r. prowadzenie działalności gospodarczej. Jeden ze wspólników tej Spółki – osoba fizyczna prowadziła w tym czasie od roku 1998 jednoosobowo działalność gospodarczą. Spółka komandytowa w roku rozpoczęcia działalności dokonała zakupu środków trwałych i korzystała z prawa do jednorazowej amortyzacji zarówno na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16k ust. 7), jak i przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22k ust. 7), w pełni wykorzystując limit 50.000 euro. Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami odpowiedniego podatku dochodowego są jej wspólnicy. W oparciu o dane liczbowe wynikające z ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Spółkę komandytową, przekazywane są informacje dla wspólników spółki m.in. o ich udziałach w kosztach podatkowych wg proporcji przyjętych dla podziału zysku Spółki. Tak więc w 2008 r. każdy ze wspólników Spółki komandytowej partycypował proporcjonalnie do posiadanych udziałów m.in. w kosztach uzyskania przychodów, wynikających z zastosowania jednorazowej amortyzacji środków trwałych zakupionych i ewidencjonowanych przez Spółkę, a zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków trwałych z wyjątkiem samochodów osobowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka komandytowa rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej w 2008 r., mogła skorzystać z prawa do jednorazowej amortyzacji środków trwałych, w sytuacji, gdy jeden ze wspólników prowadził w tym czasie od 1998 roku samodzielnie działalność gospodarczą?

Zdaniem Wnioskodawcy, w Spółce komandytowej można było dokonywać w 2008 r. jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych z wyłączeniem samochodów osobowych, gdyż Spółka jest odrębną działalnością gospodarczą, a art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadza zakaz stosowania ust. 7 w obu ustawach, ale w sytuacji odwrotnej, czyli gdyby w poprzednich dwóch latach prowadził działalność gospodarczą jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej, a w roku 2008 rozpoczął działalność samodzielnie. Spółka komandytowa ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe. To Spółka dokonuje zakupów środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W związku z powyższym limit łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych w wysokości 50.000,00 euro odnosi się do Spółki.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka komandytowa, pomimo faktu, iż jeden z jej wspólników w roku rozpoczęcia działalności Spółki prowadził już samodzielnie działalność gospodarczą, miała prawo do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dot. zakupionych środków trwałych, na podstawie przepisów art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16k ust. 7 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

W dniu 18 lutego 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego Znak: IBPBI/1/415-1024/09/AP, w której uznał stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji zakupionych środków trwałych za nieprawidłowe. Interpretacja ta została skutecznie doręczona w dniu 22 lutego 2010 r. W interpretacji tej wskazano, iż zarówno przychody, jak i koszty podatkowe ewidencjonowane są przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, dlatego też kryteria umożliwiające dokonywanie jednorazowo odpisów amortyzacyjnych, na podstawie art. 22k ust. 7 ww. ustawy, należy badać w stosunku do każdego podmiotu, który tego odpisu chce dokonać.

W przedmiotowej sprawie podmiotem tym jest Spółka komandytowa, a nie jej wspólnicy. Skoro odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od składników majątku, które dany podmiot (w tym przypadku spółka komandytowa) uznał za środki trwałe, to nie jest możliwe różnicowanie zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych od danego środka trwałego w stosunku do poszczególnych wspólników spółki. Zatem wyłączenie zawarte w art. 22k ust. 11 ww. ustawy dotyczy spółki, a nie poszczególnych jej wspólników (…). Spółka jako podmiot „rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej”, wypełniła przesłanki określone w art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykluczające możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji.

Pismem z dnia 28 lutego 2010 r. wniesiono wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, na które udzielono odpowiedzi pismem z dnia 09 kwietnia 2010 r. Znak: IBPBI/1/415/W-23/10/AP odmawiając zmiany ww. interpretacji. Odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa została skutecznie doręczona w dniu 13 kwietnia 2010 r.

Pismem z dnia 11 maja 2010 r. wniesiono skargę na ww. interpretację indywidualną. Pismem z dnia 11 czerwca 2010 r. Znak: IBPBI/1/4160-24/10/AP, IBRP/007-198/10, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, udzielił odpowiedzi na skargę przesyłając ją, wraz z aktami sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. W wyniku rozpatrzenia ww. skargi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 22 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 371/10 oddalił skargę. W wyniku rozpatrzenia skargi kasacyjnej, wniesionej przez Wnioskodawcę, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 czerwca 2012 r. Sygn. akt II FSK 2432/10 uchylił zaskarżony wyrok w całości oraz przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie.

W uzasadnieniu Sąd wskazał m.in., iż „zgodzić się należy z zarzutem naruszenia art. 22k ust. 7 i 11 u.p.d.o.f. poprzez ich błędną wykładnię i przyjęcie, że aby Spółka mogła zaewidencjonować jednorazową amortyzację w księgach rachunkowych, każdy z jej wspólników powinien spełnić przesłanki wyrażone w art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f. lub art. 16k ust. 7 u.p.d.o.p. Tym bardziej za błędny należy uznać wniosek, że wyłączenie, o którym jest mowa w art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f. dotyczy w omawianej sprawie Spółki, a nie poszczególnych wspólników. Słusznie autor skargi kasacyjnej zauważył, że za dopuszczeniem zróżnicowania zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych w stosunku do poszczególnych wspólników przemawia art. 1 u.p.d.o.f., który określa zakres jej stosowania. W świetle przywołanego przepisu, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami są tylko i wyłącznie osoby fizyczne. Skoro zatem ustawodawca wyraźnie wskazuje, że adresatami art. 22k ust. 7 i 11 u.p.d.o.f. są podatnicy - osoby fizyczne, nie może mieć on zastosowania do spółki komandytowej. Podkreślić należy również, że spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego; zarówno podatku od osób prawnych, jak fizycznych i dla obu tych podatków pozostają transparentne. W świetle art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy spółek osobowych i to wspólnicy, a nie spółka osiągają przychód i ponoszą koszty. Tym samym stanowisko Spółki, że koszty uzyskania przychodów podlegają proporcjonalnemu i odrębnemu rozliczeniu u każdego wspólnika osobno uznać należy za trafne. Podkreślenia wymaga, że o ile spółka osobowa dokonuje zapisów amortyzacyjnych w księgach rachunkowych, to ich skutki w sferze prawa podatkowego - w tym przypadku możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego - dotyczyć będą każdego ze wspólników osobno, jako podatników podatku dochodowego. Innymi słowy: to czy wspólnik spółki osobowej może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, o którym jest mowa w art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f. zależeć będzie od tego, czy sam - niezależnie od pozostałych wspólników - spełnia przesłanki wyrażone w art. 22k ust. 7 i 11 u.p.d.o.f. Z tych samych względów uznać należy za zasadny zarzut naruszenia art. 16k ust. 11 u.p.d.o.p.


Odrębnym problemem są natomiast wątpliwości, co do wykładni art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f. w zakresie możliwości dokonania wspomnianego odpisu przez podatnika, który jak w niniejszej sprawie prowadził indywidualnie działalność od 1998 r. Spółka zajęła następujące stanowisko: fakt prowadzenia przez wspólnika indywidualnej działalności gospodarczej w roku rozpoczęcia działalności przez spółkę osobową, a także w okresie dwóch lat poprzedzających jej zawieszenie nie daje podstaw do zastosowania art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f. Wbrew temu co podniesiono w skardze kasacyjnej, wykładnia literalna art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f. nie daje podstaw do przyjęcia takiego wniosku. W tym aspekcie nie można zgodzić się z zarzutem skargi kasacyjnej. Wspomniany przepis dotyczy dwóch sytuacji: gdy podatnik rozpoczynając działalność gospodarczą prowadzi równocześnie działalność w innej formie albo rozpoczynając działalność gospodarczą, co prawda nie prowadzi równolegle działalności w innej formie ale prowadził ją wcześniej, w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok rozpoczęcia obecnej działalności. Użycie czasownika „prowadził" (czas przeszły) nie zmienia znaczenia tego przepisu: wciąż dotyczy on podatników, którzy rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej w roku jej rozpoczęcia prowadzili już działalność gospodarczą. Zwrócić uwagę należy też na brak konsekwencji autora skargi kasacyjnej odnośnie użycia w art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f. pojęcia „podatnicy", a w art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f. „podatnik". Przeprowadzając wywód na temat możliwości zróżnicowania zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych wśród poszczególnych wspólników stwierdził, że użycie liczby mnogiej i pojedynczej przez ustawodawcę można rozumieć w różny sposób i nie ma ono większego znaczenia dla interpretowanych przepisów. Uznając możliwość dokonania odpisu amortyzacyjnego przez wspólnika prowadzącego działalność gospodarczą przyznał jednak temu rozróżnieniu znaczenie prawne. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego rozróżnienie to jest pozorne, wobec czego nie powinno być brane pod uwagę dla celów rozstrzygnięcia sprawy”.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, wyrokiem z dnia 20 września 2012 r. sygn. akt I SA/Rz 570/12, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, podzielając w całości argumentację zawartą w ww. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prawomocny wyrok, wraz z aktami sprawy wpłynął do tut. Biura w dniu 3 grudnia 2012 r.

Mając na uwadze powyższe orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie oraz treść art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.), który stanowi, iż ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, rozpatrując ponownie wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 27 listopada 2009 r. stwierdza, iż w świetle stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2008 r., przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji zakupionych środków trwałych przez:

  • wspólnika spółki, do którego znajdowało zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest nieprawidłowe,
  • pozostałych wspólników spółki komandytowej – jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., w brzmieniu obowiązującym w 2008 r., dalej „updof”), oraz odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., w brzmieniu obowiązującym w 2008 r., dalej „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (art. 16).

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 8 updof (odpowiednio art. 15 ust. 6 updop), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o (art. 16a -16m), z uwzględnieniem art. 23 (art. 16).

Natomiast zgodnie z art. 22k ust. 7 updof (odpowiednio art. 16k ust. 7 updop), podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 22k ust. 11 updof, przepis powyższy nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

W myśl natomiast art. 16k ust. 11 updop, przepisy ust. 7 nie mają zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:

  1. w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo
  2. w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo
  3. przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro; wartość tych składników oblicza się stosując odpowiednio art. 14.

Zatem z możliwości jednorazowej amortyzacji, co do zasady, mogą skorzystać mali podatnicy lub podatnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Zgodnie z oceną prawną wynikającą z wydanych w przedmiotowej sprawie wyroków sądów administracyjnych, przepis art. 1 updof, określając zakres stosowania tej ustawy, dopuszcza zróżnicowanie zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych w stosunku do poszczególnych wspólników. Zgodnie bowiem z tym przepisem, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

W świetle tego przepisu, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami są tylko i wyłącznie osoby fizyczne. Skoro zatem ustawodawca wyraźnie wskazuje, że adresatami art. 22k ust. 7 i 11 ww. ustawy są podatnicy - osoby fizyczne, nie może mieć on zastosowania do spółki osobowej (spółki komandytowej). Wskazać przy tym należy, iż spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego, zarówno podatku dochodowego od osób prawnych, jak podatku dochodowego od osób fizycznych i dla obu tych podatków pozostają transparentne.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy spółek osobowych i to wspólnicy, a nie spółka osiągają przychód i ponoszą koszty. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 updof, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

(art. 8 ust. 2 updof). Analogiczne zasady wynikają odpowiednio z art. 5 updop.

W związku z powyższym, w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, koszty uzyskania przychodów związanych z tą działalnością podlegają proporcjonalnemu i odrębnemu rozliczeniu u każdego wspólnika osobno.

Podkreślenia wymaga również fakt, iż o ile spółka osobowa (spółka komandytowa) dokonuje odpisów amortyzacyjnych w księgach rachunkowych, to ich skutki w sferze prawa podatkowego - w tym przypadku możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego - dotyczyć będą każdego ze wspólników osobno, jako podatników podatku dochodowego. Możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji przez wspólnika spółki osobowej zależeć będzie więc od tego, czy on sam (niezależnie od pozostałych wspólników) spełnia przesłanki wyrażone w art. 22k ust. 7 i 11 updof (i analogicznie w art. 16k ust. 7 i 11 updop).

Jak wynika z treści złożonego wniosku spółka komandytowa, której udziałowcami są dwie osoby fizyczne i jedna osoba prawna rozpoczęła w 2008 r. prowadzenie działalności gospodarczej. Jeden ze wspólników tej spółki – osoba fizyczna prowadziła w tym czasie od 1998 r. jednoosobowo działalność gospodarczą. Spółka komandytowa w roku rozpoczęcia działalności dokonała zakupu środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków trwałych z wyjątkiem samochodów osobowych i korzystała z prawa do jednorazowej amortyzacji zarówno na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16k ust. 7), jak i przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22k ust. 7), w pełni wykorzystując limit 50.000 euro.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej, z możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji zakupionych środków trwałych, na podstawie art. 22k ust. 7 updof (art. 16k ust. 7 updop), może skorzystać każdy wspólnik tej spółki osobno (a nie spółka) jeżeli spełni on warunki określone w ww. przepisach oraz w stosunku do niego (niezależnie od pozostałych wspólników), nie będzie miała zastosowania przesłanka wyrażona w art. 22k ust. 11 updof (art. 16k ust. 11 updop).

Odrębnym kwestią jest natomiast wykładania art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionych środków trwałych przez wspólnika spółki komandytowej, który jak wskazano we wniosku, w trakcie rozpoczęcia działalności gospodarczej w formie tej spółki prowadził również od 1998 r. jednoosobowo działalność gospodarczą.

Zgodnie bowiem z oceną prawną wynikającą z wydanych w przedmiotowej sprawie wyroków sądów administracyjnych, treść art. 22k ust. 11 ww. ustawy dotyczy dwóch sytuacji:

  • gdy podatnik rozpoczynając działalność gospodarczą prowadzi równocześnie działalność w innej formie albo
  • rozpoczynając działalność gospodarczą, co prawda nie prowadzi równolegle działalności w innej formie ale prowadził ją wcześniej, w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok rozpoczęcia obecnej działalności.

Przy czym, użycie czasownika „prowadził" (czas przeszły) nie zmienia znaczenia tego przepisu. Nadal dotyczy on podatników, którzy rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej w roku jej rozpoczęcia prowadzili już działalność gospodarczą.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż skoro wspólnik spółki komandytowej, który w roku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w formie tej spółki, prowadził również od 1998 r. jednoosobowo działalność gospodarczą, to tym samym wypełnił przesłanki określone w art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykluczające możliwość skorzystania przez niego z tzw. jednorazowej amortyzacji zakupionych środków trwałych. Natomiast pozostali wspólnicy tej spółki mogli skorzystać z tzw. jednorazowej amortyzacji, jeżeli w stosunku do nich nie zachodziło wyłączenie, o którym odpowiednio stanowią – art. 22k ust. 11 updof oraz art. 16k ust. 11 updop.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji zakupionych środków trwałych przez:

  • wspólnika spółki, do którego znajdowało zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 22k ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest nieprawidłowe,
  • pozostałych wspólników spółki komandytowej – jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2008 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj