Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1124/11/ZK
z 27 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1124/11/ZK
Data
2012.01.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
zatrudnianie (zatrudnienie)


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca ma prawo do opodatkowania podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dochodów/zysków z udziału w spółce cywilnej?



Wniosek ORD-IN 919 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2011r. (data wpływu do tut. Biura 03 listopada 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej tzw. „podatkiem liniowym” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 listopada 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej tzw. „podatkiem liniowym.”

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako wspólnik spółki cywilnej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego, dotyczącego branży spawalniczej, sprzedaży hurtowej maszyn, urządzeń i materiałów spawalniczych, badań i analiz technicznych. Dla celów ustalenia zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych spółka cywilna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca płaci podatek dochodowy na „zasadach ogólnych”, wg skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie jest pracownikiem, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/4 etatu na stanowisku magazyniera. Pracodawcą Wnioskodawcy jest drugi ze wspólników ww. spółki cywilnej. Przedmiot działalności spółki jest identyczny, co pracodawcy Wnioskodawcy (działalność indywidualna pracodawcy). Oba podmioty gospodarcze współpracują ze sobą w przedmiocie handlu towarem, w ten sposób, że w przypadku braku jakiegoś asortymentu w jednym podmiocie, towar nabywany jest w drugim podmiocie, po to, aby klient obsługiwany był kompleksowo przez jeden podmiot (zakupy uzupełniające – sporadyczne przypadki).

Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego przedstawiono również w części G. poz. 69 wniosku, gdzie wskazano, iż od dnia 01 stycznia 2012r. Wnioskodawca zamierzał wybrać do opodatkowania przychodów (winno być dochodów) uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, tzw. podatek liniowy (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, mam prawo do opodatkowania tzw. podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dochodów (zysków) z udziału w spółce cywilnej...

Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do opodatkowania ww. dochodów „podatkiem liniowym” (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), ponieważ będąc jednocześnie pracownikiem wspólnika w jego indywidualnej działalności gospodarczej, spełnia warunki do opodatkowania w tej formie, gdyż nie uzyskuje z prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej przychodów (winno być dochodów) ze świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy. Przepisy ustawy o podatku obchodowym od osób fizycznych, tj. art. 5a pkt 6 tej ustawy, przez działalność gospodarczą rozumieją działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową. Realizowana sporadycznie miedzy podmiotami działalność handlowa nie jest działalnością usługową, o której mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy. Z tej też przyczyny, jego zdaniem warunki do opodatkowania podatkiem liniowym (art. 30c) są spełnione i Wnioskodawca może wybrać od dnia 01 stycznia 2012r. podatek liniowy (art. 30c) do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tej spółki cywilnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ww. ustawy, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Należy przy tym zaznaczyć, iż w myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu ww. art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Z powyższych przepisów wynika, iż możliwość opodatkowania dochodów 19% „podatkiem liniowym”, dotyczy dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym uzyskiwanych w ramach spółki osobowej. Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki niemającej osobowości prawnej (należy do niej m.in. spółka cywilna), może wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej w tej formie (tj. „podatkiem liniowym”), jeżeli spełni pozostałe warunki określone przepisem art. 9a ww. ustawy.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jako wspólnik spółki cywilnej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego dotyczącego branży spawalniczej, sprzedaży hurtowej maszyn, urządzeń i materiałów spawalniczych, badań i analiz technicznych. Wnioskodawca opłaca podatek dochodowy na „zasadach ogólnych”. Równocześnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w wymiarze 1/4 etatu na stanowisku magazyniera. Jego pracodawcą jest drugi ze wspólników ww. spółki cywilnej. Przedmiot działalności spółki jest tożsamy z działalnością gospodarczą prowadzoną przez jego pracodawcę (indywidualna działalność gospodarcza). Oba podmioty gospodarcze współpracują ze sobą w zakresie handlu towarem, w taki sposób, że w przypadku braku jakiegoś asortymentu w jednym podmiocie, towar nabywany jest w drugim podmiocie (sporadyczne przypadki zakupów uzupełniających).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż współpraca spółki cywilnej (wspólników tej spółki), której Wnioskodawca jest wspólnikiem, z Jego pracodawcą, będącym wspólnikiem tej spółki, a więc współpraca prowadzona pomiędzy odrębnymi podmiotami gospodarczymi, polegająca wyłącznie na dokonywaniu zakupów/sprzedaży towarów handlowych, nie stanowi wykonywania na rzecz pracodawcy usług tożsamych ze świadczonymi w ramach stosunku pracy, tj. na stanowisku magazyniera. Zatem brak jest przeszkód do opodatkowania dochodów uzyskiwanych od 2012r. z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej tzw. podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile oczywiście Wnioskodawca złożył pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy i spełnia pozostałe prawem określone warunki do korzystania z opodatkowania dochodów w tej formie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj