Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-282/12-2/MZ
z 13 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-282/12-2/MZ
Data
2012.09.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nabycie
nieruchomości
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
sprzedaż
teren


Istota interpretacji
Transakcja sprzedaży Budynku nr 1, części Budynku nr 2, Budynku nr 4 oraz Terenu Rekreacyjnego będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy nadmienić, iż powyższe wyłączenie także będzie miało zastosowanie do pozostałej części Budynku nr 2, jeżeli Strony wybiorą opcję opodatkowania powyższej nieruchomości podatkiem od towarów i usług. W przeciwnym wypadku część Budynku nr 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 967 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.06.2012 r. (data wpływu 19.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Budynku nr 1, Budynku nr 2, Budynku nr 4 oraz Terenu Rekreacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.06.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Budynku nr 1, Budynku nr 2, Budynku nr 4 oraz Terenu Rekreacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: “Nabywca” lub „Wnioskodawca”) rozważa rozpoczęcie działalności gospodarczej, w zakresie m.in. wynajmu nieruchomości na rzecz innych podmiotów. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce dla celów podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca zamierza nabyć od G. (dalej: „Zbywca” ) cztery nieruchomości położone w Warszawie przy ul. W. i ul. D. stanowiące część P.

Pierwsza z powyższych nieruchomości (nr księgi wieczystej ZZZ) obejmuje prawo użytkowania wieczystego działek gruntu oznaczonych numerami ewidencyjnymi XXX i CCC, prawo własności budynku usytuowanego na tych działkach oraz związanych z nim budowli i instalacji. W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie jako „Budynek 1”. Druga nieruchomość (nr księgi wieczystej: VVV) obejmuje prawo użytkowania wieczystego działek gruntu oznaczonych numerami ewidencyjnymi BBB i NNN, prawo własności budynku usytuowanego na tych działkach oraz związanych z nim budowli i instalacji. W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie, jako „Budynek 2”.Trzecia nieruchomość (nr księgi wieczystej: MMM) obejmuje prawo użytkowania wieczystego działek gruntu oznaczonych numerami ewidencyjnymi AAA i SSS, prawo własności budynku usytuowanego na tych działkach oraz związanych z nim budowli i instalacji. W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie, jako „Budynek 4”.Czwarta nieruchomość (nr księgi wieczystej: DDD) obejmuje prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oznaczonej numerem ewidencyjnym FFF wraz z położonymi na niej budowlami (m.in. niewielki staw) oraz innymi drobnymi elementami (np. pergole). W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie jako „Teren Rekreacyjny”.

Budynek 1 został wybudowany przez Zbywcę a usługi budowlane nabyte w związku z jego budową podlegały opodatkowaniu VAT. Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową Budynku 1 i Zbywca dokonał takiego odliczenia. Budynek 1 został oddany do użytku oraz ujęty w rejestrze środków trwałych Zbywcy dnia 20 grudnia 2007 r.Suma wydatków poniesiona przez Zbywcę na ulepszenie Budynku 1, począwszy od dnia jego wprowadzenia do ewidencji środków trwałych Zbywcy, przekroczyła łącznie 30% jego podatkowej wartości początkowej. Jednakże, ulepszenia zostały wykonane w kolejnych latach następujących po oddaniu Budynku 1 do użytku, a wartość żadnego z ulepszeń nie przekroczyła podatkowej wartości początkowej Budynku 1. Ponadto w żadnym roku (tj. odrębnie dla poszczególnych lat) łącznia suma wydatków na ulepszenia nie przekroczyła 30% wartości początkowej Budynku 1.Powierzchnia biurowa w Budynku 1 była oddawana przez Zbywcę w najem na rzecz najemców będących podmiotami trzecimi (na podstawie umów najmu zawartych przez Zbywcę), sukcesywnie, począwszy od lutego 2008 r. do września 2008 r. W chwili obecnej, Budynek 1 jest w 100% wynajęty.

Budynek 2 został wybudowany przez Zbywcę a usługi budowlane nabyte w związku z jego budową podlegały opodatkowaniu VAT. Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową Budynku 2 i Zbywca dokonał takiego odliczenia. Budynek 2 został oddany do użytku oraz ujęty w rejestrze środków trwałych Zbywcy dnia 30 lipca 2008 r.Wydatki poniesione przez Zbywcę na ulepszenie Budynku 2, począwszy od dnia jego wprowadzenia do ewidencji środków trwałych Zbywcy, stanowiły mniej niż 30% jego podatkowej wartości początkowej.Powierzchnia biurowa w Budynku 2 była oddawana przez Zbywcę w najem na rzecz najemców będących podmiotami trzecimi (na podstawie umów najmu zawartych przez Zbywcę), sukcesywnie, począwszy od sierpnia 2008 r. do listopada 2010 r. W chwili obecnej, Budynek 2 jest w 100% wynajęty.

Budynek 4 został wybudowany przez Zbywcę a usługi budowlane nabyte w związku z jego budową podlegały opodatkowaniu VAT. Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową Budynku 4 i Zbywca dokonał takiego odliczenia. Budynek 4 został oddany do użytku oraz ujęty w rejestrze środków trwałych Zbywcy dnia 20 maja 2011 r.Wydatki poniesione przez Zbywcę na ulepszenie Budynku 4, począwszy od dnia jego wprowadzenia do ewidencji środków trwałych Zbywcy, stanowiły mniej niż 30% jego podatkowej wartości początkowej.Powierzchnia biurowa w Budynku 4 jest oddawana przez Zbywcę w najem na rzecz najemców będących podmiotami trzecimi (na podstawie umów najmu zawartych przez Zbywcę), sukcesywnie, począwszy od roku 2011.Teren Rekreacyjny został wybudowany przez Zbywcę a usługi budowlane nabyte w związku z jego budową podlegały opodatkowaniu VAT. Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową Terenu Rekreacyjnego i Zbywca dokonał takiego odliczenia. Teren Rekreacyjny stanowi część P. i służy najemcom Budynków.

Wynajem powierzchni w Budynku 1, Budynku 2 i Budynku 4 stanowi jedyny przedmiot działalności gospodarczej Zbywcy. Przedmiotem planowanej transakcji nabycia od Zbywcy będą Budynek 1, Budynek 2, Budynek 4 oraz Teren Rekreacyjny. Jednocześnie - zgodnie z art. 678 Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93, ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”) - z mocy prawa, na Nabywcę zostaną przeniesione prawa i obowiązki Zbywcy wynikające z umów najmu.

Ponadto, Nabywca przejmie następujące elementy związane z Budynkiem 1, Budynkiem 2, Budynkiem 4 oraz Terenem Rekreacyjnym:

  • zabezpieczenia ustanowione przez poszczególnych najemców, w tym gwarancje i kaucje oraz prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z najemcami dotyczących rozliczenia opłat eksploatacyjnych,
  • majątkowe prawa autorskie i prawa pokrewne do projektów architektonicznych i prac wykonanych przez podmioty trzecie w związku z budową Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego; gwarancje budowlane wynikające z umowy o wykonawstwo zawartej przez Zbywcę, prawa do nie zarejestrowanego(-ych) znaku (-ów) towarowego(-ych).

Z drugiej strony, planowanej transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie jakichkolwiek należności i zobowiązań Zbywcy. Ponadto, lista składników majątku Zbywcy nie podlegających przeniesieniu na rzecz nabywcy obejmuje:

  • prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z zarządzaniem, administracją i bieżącą obsługą Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego (w tym, umowy zarządzania, umowy z dostawcami mediów, umowy ubezpieczenia nieruchomości),
  • środki pieniężne Zbywcy zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz know-how, związany z wyszukiwaniem i utrzymaniem portfolio najemców o zróżnicowanym profilu działalności,
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej.

Ponadto, Zbywca posiada prawa użytkowania wieczystego działek o numerach ewidencyjnych 8 i 9, m.in., na których planuje wybudować kolejny budynek biurowy, który będzie stanowił część P. („Budynek 6”). Zbywca planuje przeznaczyć powierzchnię biurową w Budynku 6 pod wynajem.

Zbywca nie zatrudnia żadnych pracowników, ponieważ wszelkie czynności związane z zarządzaniem, administracją i bieżącą obsługą Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego, jak również bieżąca księgowość, doradztwo prawne i podatkowe są wykonywane na rzecz Zbywcy na podstawie umów zawartych z podmiotami trzecimi.

Budynek 1, Budynek 2, Budynek 4 oraz Teren Rekreacyjny będące przedmiotem planowanej transakcji, nie stanowią finansowo i organizacyjnie wydzielonych części przedsiębiorstwa Zbywcy, jak również nie są finansowo wydzielone dla celów rachunkowości zarządczej.

Po nabyciu Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego od Zbywcy, Wnioskodawca będzie prowadził działalność gospodarczą, obejmującą wynajem powierzchni Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4, podlegającą opodatkowaniu VAT.

Wnioskodawca planuje wykonywać powyższą działalność przy wykorzystaniu własnych zasobów (względnie, przy pomocy profesjonalnych usługodawców) oraz w oparciu o własny know-how wypracowany w tym zakresie. Dodatkowo - jak wskazano powyżej - umowy dotyczące zarządzania, administracji i bieżącej obsługi Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego nie zostaną przeniesione na rzecz Wnioskodawcy i Wnioskodawca zawrze nowe umowy z podmiotami świadczącymi poszczególne usługi (tj. dostawę mediów, usługi związane z utrzymaniem czystości, usługi ochrony, umowę ubezpieczenia nieruchomości i umowę zarządzania), niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego.Zbywca jest zarejestrowany dla celów VAT jako podatnik VAT czynny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w zakresie poniższych pytań:

  1. Czy planowana transakcja zbycia Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego będzie podlegała opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT...
  2. Czy - jeżeli Zbywca naliczy podatek VAT należny na sprzedaży Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego zgodnie z art. 43 ust. 1 par. 10 bądź art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT - Wnioskodawcy, będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego - zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT - oraz zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym, zgodnie z regulacjami art. 87 ustawy o VAT...
  3. Czy - jeżeli Zbywca naliczy podatek VAT należny na sprzedaży Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego zgodnie z art. 43 ust. 1 par.10 bądź art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT - prawidłowym jest, że przedmiotowa transakcja nabycia Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, na mocy regulacji zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 13.09.2012 r. została wydana interpretacja Nr IPPP1/443-522/12 -4/MPe.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli Zbywca naliczy podatek VAT należny na sprzedaży Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego, przedmiotowa transakcja nabycia Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, na mocy regulacji zawartej w przepisie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, miedzy innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art.. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości, lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Jak wskazano w punkcie 1 powyżej - zdaniem Wnioskodawcy - stronom transakcji sprzedaży Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego przysługiwać będzie prawo do jej opodatkowania podatkiem VAT. W odniesieniu do Budynku 1 i Budynku 2 na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT stronom przysługiwałoby prawo do wyboru opodatkowania VAT. Jednocześnie, jak wspomniano powyżej, sprzedaż Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego będzie podlegać obowiązkowemu opodatkowaniu VAT. Zatem, jeżeli strony planowanej transakcji dokonają wyboru opodatkowania VAT transakcji sprzedaży Budynku 1 i Budynku 2 oraz spełnią wymogi przewidziane w art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT, to sprzedaż Budynku 1, Budynku 2, Budynku 4 oraz Terenu Rekreacyjnego będzie w całości opodatkowana VAT.Konsekwentnie, planowana transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Odnosząc się do powyższego wyjaśnić należy, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa, czy też zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W tym zakresie należy zatem posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w odrębnych ustawach. Definicję „przedsiębiorstwa” zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jest więc zespołem składników, na który składają się zarówno rzeczy jak i prawa majątkowe. Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa, co do zasady, przenosi własność każdego ze składników przedsiębiorstwa, a więc poszczególnych rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie uzależnia możliwości opodatkowania od rodzaju zawartej umowy sprzedaży. Przepis ten formułuje generalną zasadę, w myśl której opodatkowaniu podlega każda umowa sprzedaży, zarówno rzeczy jak i praw majątkowych, bez względu na to jaką formę ta umowa sprzedaży przybiera.

Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa, czy też jego zorganizowanej części, powinna wymieniać składniki, których własność w wyniku umowy zostanie przeniesiona. Jest to uzasadnione z jednej strony brzmieniem zawartego w Kodeksie cywilnym przepisu dotyczącego zasad wykonywania zobowiązań, tj. art. 459 Kodeksu cywilnego, przewidującego obowiązek przedstawienia spisu rzeczy wchodzących w skład zbioru przez zobowiązanego do jego wydania. Z drugiej natomiast strony będzie to determinowane możliwymi konsekwencjami podatkowymi, jakie nastąpią w razie niedopełnienia tego obowiązku. Strony czynności cywilnoprawnej dotyczącej przedsiębiorstwa (jego części) powinny zatem wymienić wchodzące w jego skład rzeczy i prawa majątkowe, jednocześnie podając ich wartość rynkową, co pozwoli z kolei ustalić przy zastosowaniu odpowiednich stawek wysokość podatku.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych określone zostały w art. 7 ustawy. W przypadku umowy sprzedaży, stosownie do pkt 1 lit. a) i b) wskazanego artykułu, stawki podatku wynoszą: 2% od sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym i 1% od sprzedaży innych praw majątkowych.

Jednakże, w myśl art. 7 ust. 3 pkt 1 podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.

Powyższy przepis jednoznacznie wskazuje, że tylko wymienienie w umowie wszystkich sprzedawanych składników majątkowych wraz ze wskazaniem ich wartości powoduje opodatkowanie takiej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawek przewidzianych dla danego rodzaju rzeczy lub prawa majątkowego. Brak takiego wyodrębnienia spowoduje opodatkowanie łącznej wartości wszystkich sprzedawanych składników majątkowych wg stawki najwyższej.

Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 1 obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a przy umowie sprzedaży, stosownie do treści art. 4 pkt 1, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży on na kupującym. Podstawę opodatkowania natomiast, w myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • (uchylone),
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.Mając jednakże na uwadze stan faktyczny opisany we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy nabycia składników majątkowych od Sprzedającego podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż C. (dalej: “Nabywca” lub „Wnioskodawca”) rozważa rozpoczęcie działalności gospodarczej, w zakresie m.in. wynajmu nieruchomości na rzecz innych podmiotów. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce dla celów podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca zamierza nabyć od G. (dalej: „Zbywca” ) cztery nieruchomości położone w Warszawie przy ul. W. i ul. D. stanowiące część P.. Pierwsza z powyższych nieruchomości (nr księgi wieczystej ZZZ) obejmuje prawo użytkowania wieczystego działek gruntu oznaczonych numerami ewidencyjnymi XXX i CCC, prawo własności budynku usytuowanego na tych działkach oraz związanych z nim budowli i instalacji. W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie jako „Budynek 1”. Druga nieruchomość (nr księgi wieczystej: VVV) obejmuje prawo użytkowania wieczystego działek gruntu oznaczonych numerami ewidencyjnymi BBB i NNN, prawo własności budynku usytuowanego na tych działkach oraz związanych z nim budowli i instalacji. W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie, jako „Budynek 2”. Trzecia nieruchomość (nr księgi wieczystej: MMM) obejmuje prawo użytkowania wieczystego działek gruntu oznaczonych numerami ewidencyjnymi AAA i SSS, prawo własności budynku usytuowanego na tych działkach oraz związanych z nim budowli i instalacji. W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie, jako „Budynek 4”. Czwarta nieruchomość (nr księgi wieczystej: DDD) obejmuje prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oznaczonej numerem ewidencyjnym FFF wraz z położonymi na niej budowlami (m.in. niewielki staw) oraz innymi drobnymi elementami (np. pergole). W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej elementy są określane łącznie jako „Teren Rekreacyjny”.

W interpretacji indywidualnej z dnia 13.09.2012 r. Nr IPPP1/443-522/12-4/MPe Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wskazał, iż (…) nabycie Budynku 1 opodatkowane będzie podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, nabycie części Budynku 2, która była wynajmowana a pomiędzy oddaniem tej części budynku do użytkowania na podstawie umów najmu a planowanym nabyciem upłynie okres dłuższy niż 2 lata stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania przy czym po spełnieniu wymagań określonych w art. 43 ust. 10 ustawy Zbywca i Nabywca będą uprawnieni do wyboru opodatkowania tej części nieruchomości podstawową 23% stawką podatku, natomiast pozostała część Budynku 2, w stosunku do której nie upłynął jeszcze 2-letni okres od momentu oddania w najem do chwili planowanego nabycia opodatkowana będzie podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, nabycie części Budynku 4 oddanej w najem dokonane zostanie w okresie 2 lat od pierwszego zasiedlenia a nabycie części Budynku 4, która nie została wynajęta dokonane zostanie w ramach pierwszego zasiedlenia, w związku z czym nabycie Budynku 4 opodatkowane będzie podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, nabycie Terenu Rekreacyjnego dokonane zostanie w ramach pierwszego zasiedlenia i opodatkowane będzie podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Budynku nr 1, części Budynku nr 2, Budynku nr 4 oraz Terenu Rekreacyjnego będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy nadmienić, iż powyższe wyłączenie także będzie miało zastosowanie do pozostałej części Budynku nr 2, jeżeli Strony wybiorą opcję opodatkowania powyższej nieruchomości podatkiem od towarów i usług. W przeciwnym wypadku część Budynku nr 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj