Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-169/12-2/PK1
z 15 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-169/12-2/PK1
Data
2012.06.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
akcja
dywidendy
wypłata
zbycie
zwolnienie


Istota interpretacji
W przedstawionym stanie faktycznym wypłacana dywidenda będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania, bowiem już na dzień powstania uprawnienia do otrzymania dywidendy tj. w dacie podjęcia uchwały przez Spółkę X Wnioskodawca posiadał bezpośrednio akcje Spółki X w wysokości powyżej 10% nieprzerwanie przez okres powyżej 2 lat. Zatem, skoro w dacie powstania uprawnienia do wypłaty dywidendy Wnioskodawca spełnił warunek dotyczący długości okresu posiadania akcji Spółki X to fakt późniejszej jej wypłaty - w momencie kiedy akcje nie są już w posiadaniuWnioskodawcy - nie wpłynie na możliwość zwolnienia z opodatkowania. Z treści art. 22 ust. 4a ustawy o CIT nie wynika bowiem, aby warunkiem skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania było posiadanie akcji (udziałów) w dniu dokonania wypłaty dywidendy. Intencją ustawodawcy było jedynie określenie minimalnego czasu posiadania akcji (udziałów), a nie uzależnianie zwolnienia od tego czy w dacie wypłaty spółka posiada akcje.



Wniosek ORD-IN 142 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2012 r. (data wpływu 20 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do zwolnienia z tytułu otrzymania dywidendyjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do zwolnienia z tytułu otrzymania dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada bezpośrednio powyżej 10 % akcji w kapitale Spółki X. Spółka ta, jak również Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego, mającym siedzibę na terytorium RP, co w przypadku Wnioskodawcy zostało potwierdzone certyfikatem rezydencji. Wnioskodawca jest posiadaczem akcji Spółki X od ponad dwóch lat. Walne zgromadzenie Spółki X postanowiło o wypłacie dywidendy za ostatni rok obrotowy na podstawie rocznego sprawozdania finansowego zbadanego przez biegłego rewidenta, ustalając termin wypłaty dywidendy na dzień przypadający 3 miesiące po dacie walnego zgromadzenia.

Na dzień podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy Wnioskodawca posiadała akcje Spółki X przez ponad dwa lata. Pomiędzy datą podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy a datą jej faktycznej wypłaty nastąpiła sprzedaż przez Wnioskodawcę wszystkich akcji Spółki X innemu podmiotowi. Pomimo sprzedaży wszystkich akcji Spółki X Wnioskodawca jest uprawniona do otrzymania dywidendy od Spółki X. Przepis art. 348 § 2 ustawy z dnia 15.09.2000r Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U z 2000r. Nr 94, poz.1037) stanowi bowiem, że uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Wypłata dywidendy będzie dokonana na rzecz Wnioskodawcy w momencie, kiedy Wnioskodawca nie będzie już w posiadaniu akcji Spółki X.

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłata dywidendy dokonana przez Spółkę X na rzecz Wnioskodawcy będzie zwolniona z opodatkowania, w przypadku gdy na dzień powstania uprawnienia do otrzymania dywidendy Wnioskodawca był w posiadaniu akcji nieprzerwanie przez okres powyżej dwóch lat oraz akcje te przed dniem faktycznej wypłaty zostały zbyte...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Ustawodawca przewidział jednak możliwość zwolnienia z takiego opodatkowania jeżeli spełnione zostały łącznie następujące warunki (art. 22 ust. 4 ustawy o CIT):

  1. wypłacającym jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego posiadająca polską rezydencję podatkową,
  2. uzyskującym takie dochody (przychody) jest spółka mającą siedzibę w Polsce lub spółka mającą siedzibę w jednym z krajów UE lub EOG, niekorzystająca ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania),
  3. spółka uzyskująca takie dochody (przychody) posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wskazane powyżej warunki zostały spełnione.

Jednak prawo do skorzystania ze zwolnienia dodatkowo zostało obwarowane warunkiem dotyczącym długości okresu posiadania udziałów (akcji) przez Spółkę uzyskującą dochody (przychody) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 22 ust. 4a zwolnienie ma zastosowanie jeżeli okres nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) w wysokości co najmniej 10% wynosi nie mniej niż 2 lata. Warunek ten, zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o CIT uważa się za spełniony również wówczas, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) w kwalifikowanej wysokości upływa po dniu uzyskania omawianych dochodów (przychodów).

Mając powyższe na uwadze, stoimy na stanowisku, że w przypadku opisanym w stanie faktycznym warunek dotyczący długości okresu posiadania przez Wnioskodawcę akcji Spółki X został spełniony. Zatem przy założeniu spełnienia pozostałych warunków wypłacana dywidenda nie będzie podlegała opodatkowaniu.

W naszej ocenie, w przedstawionym stanie faktycznym wypłacana dywidenda będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania, bowiem już na dzień powstania uprawnienia do otrzymania dywidendy tj. w dacie podjęcia uchwały przez Spółkę X Wnioskodawca posiadał bezpośrednio akcje Spółki X w wysokości powyżej 10% nieprzerwanie przez okres powyżej 2 lat. Zatem, skoro w dacie powstania uprawnienia do wypłaty dywidendy Wnioskodawca spełnił warunek dotyczący długości okresu posiadania akcji Spółki X to fakt późniejszej jej wypłaty - w momencie kiedy akcje nie są już w posiadaniuWnioskodawcy - nie wpłynie na możliwość zwolnienia z opodatkowania. Z treści art. 22 ust. 4a ustawy o CIT nie wynika bowiem, aby warunkiem skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania było posiadanie akcji (udziałów) w dniu dokonania wypłaty dywidendy. Intencją ustawodawcy było jedynie określenie minimalnego czasu posiadania akcji (udziałów), a nie uzależnianie zwolnienia od tego czy w dacie wypłaty spółka posiada akcje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj