Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-124/12-4/MS
z 6 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-124/12-4/MS
Data
2012.06.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Stawki amortyzacyjne


Słowa kluczowe
amortyzacja
energia elektryczna
gaz
instalacja
stawka amortyzacyjna


Istota interpretacji
Czy cała instalacja biogazowni może być amortyzowana wg stawki 10% w skali rocznej?



Wniosek ORD-IN 587 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 06.03.2012r. (data wpływu 19.03.2012 r.), uzupełnionym w dniu 04.06.2012r. (data wpływu do BKIP) na wezwanie z dnia 24.05.2012r. znak IPPB3/423-124/12-2/MS, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia możliwości stosowania dla całej instalacji biogazowi stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia możliwości stosowania dla całej instalacji biogazowi stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest osoba prawną. W dniu 17 stycznia 2012 uzyskała pozwolenie na użytkowanie zakończonej inwestycji w postaci biogazowni rolniczej. Spółka będzie produkować i sprzedawać energię elektryczną uzyskana z biogazu rolniczego. Cała technologię -instalację biogazowni - dostarcza firma F. Umowa która została podpisana z wykonawcą jest umową ryczałtową i nie wyszczególnia elementów ani wartości tych elementów instalacji biogazowni.

Pismem z dnia 04.06.2012r. (data wpływu do BKIP w Płocku) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 24.05.2012r. znak IPPB3/423-124/12-2/MS Spółka uzupełniła wniosek o następujące informacje:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na produkcji energii elektrycznej z biogazu rolniczego w procesie beztlenowej fermentacji. W skład instalacji biogazowni wchodzą m. in.:

  1. 2 systemy podawania materiału stałego,
  2. Technika mieszania do fermentora i zbiornika pofermentacyjnego,
  3. 2 zbiorniki gazu, pneumatyczny zbiornik gazu,
  4. Rurociągi kompletne wraz z całą wymagana armaturą i urządzeniami zabezpieczającymi, ogrzewanie do wszystkich fermentorów,
  5. Technika pompownicza kompletna,
  6. Konstrukcje stalowe,
  7. Część obudowy do połączeń rurociągów, włazy do wszystkich zbiorników, czujniki pomiarowe, mieszadła) urządzenia zabezpieczające do zbiorników,
  8. Wszystkie części metalowe i uszczelki dla stacji odbioru masy pofermentacyjnej,
  9. Maszyny i wyposażenie elektrotechniczne studzienek kondensatu,
  10. Elektrotechniczne wyposażenie całej instalacji)
  11. Technika kierowania i sterowania procesem.

Ze względu na wytwarzanie biogazu zachodzące m. in. w wymienionych elementach, wymienione składniki majątku należy sklasyfikować jako linia technologiczna do produkcji gazu, czyli jako zespół - rodzaj 211 KŚT, dla którego roczna stawka amortyzacji wynosi 10%.

Należy nadmienić, iż usystematyzowany zbiór obiektów majątku trwałego służący m. in. do celów ewidencyjnych, ustalania stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych, od dnia 1 stycznia 2011 r. zawiera Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 242, poz. 1622), w której grupa 2 rodzaj 211 obejmuje rurociągi sieci rozdzielczej oraz linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne, rozdzielcze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy cała instalacja biogazowni może być amortyzowana wg stawki 10% w skali rocznej...

Zdaniem Wnioskodawcy, instalacja biogazowni składa się z wielu elementów o różnych stawkach amortyzacji. Jako, że umowa na dostawę instalacji została podpisana na całą instalację bez wyszczególnienia elementów składowych a przeważająca część jej elementów jest amortyzowana wg stawki 10%. Zdaniem Spółki, wg KŚT - całą instalację można przypisać do gr. 2 rodzaj 211 obejmującej rurociągi sieci rozdzielczej oraz linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne, rozdzielcze a jej amortyzacja –wg Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych- winna być dokonywana wg stawki 10%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj