Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-107/12-5/KK
z 1 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-107/12-5/KK
Data
2012.06.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Stawki amortyzacyjne

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Indywidualne stawki amortyzacyjne


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja środków trwałych
hala
metoda liniowa
stawka amortyzacyjna
stawka indywidualna


Istota interpretacji
Wnioskodawca skorzystał z prawa do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej określonej w art. 16j ust. 1–4 ustawy dla hali magazynowej (tj. stawka 3,13%), to Spółka nie może skorzystać z prawa wynikającego z art. 16i ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i dokonać zmiany (obniżyć lub podwyższyć) ustalonej indywidualnie stawki amortyzacyjnej.



Wniosek ORD-IN 315 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.02.2012r. (data wpływu 24.02.2012r.) uzupełnionym w dniu 16.05.2012 r. oraz 30.05.2012 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 27.04.2012r. Nr IPPB3/423-107/12-2/KK (data doręczenia 07.05.2012 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zastosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej dla linii produkcyjnej (pytanie nr 1) - jest prawidłowe,
  • obniżenia lub podwyższenia indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej dla zmodernizowanej hali magazynowej (pytanie nr 2) – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.02.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna (dalej zwana: Spółką, Podatnikiem łub Wnioskodawca) jest firmą produkcyjną. Podatnik, stosownie do przepisów art. 16h ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy.

Spółka posiada używany budynek magazynowy, który jest w trakcie modernizacji. Koszty ulepszenia przekroczą 30% wartości budynku. W wyniku modernizacji wydłużeniu ulegnie okres użyteczności budynku. Obecnie budynek magazynowy jest amortyzowany przez Wnioskodawcę stawką 3,13% z uwzględnieniem lat użytkowania przez wcześniejszego właściciela budynku. Wnioskodawca zamierza również zakupić linię produkcyjną sklasyfikowaną do grupy 5 „maszyny urządzenia i aparaty dla przemysłu farmaceutycznego i przemysłów pokrewnych”, dla której właściwa stawka amortyzacyjna wynosi 14% w skali roku.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

  1. Czy Spółka ma prawo do zastosowania dowolnie obniżonej stawki amortyzacyjnej dla linii produkcyjnej pierwszy raz wprowadzonej do ewidencji środków trwałych i amortyzować tę maszynę metodą liniową w wysokości ustalonej stawki nie niższej niż 0%...
  2. Czy Spółka może obniżyć stawkę amortyzacyjną na budynek magazynowy zarówno od wartości modernizacji jak również do pierwotnej wartości budynku, począwszy od miesiąca wprowadzenia do ewidencji ( po okresie modernizacji) lub od pierwszego miesiąca każdego nowego roku podatkowego - według własnego uznania obniżyć lub podwyższyć obniżone uprzednio stawki amortyzacyjne z zastrzeżeniem że stawki nie mogą być obniżone do poziomu równego 0% i podwyższone maksymalnie do poziomu stawek wykazanych w Wykazie...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Podatnik stosownie do przepisów art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z Wykazu stawek i zasad, o których mowa w art. 16h ust 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy. Począwszy od daty wprowadzenia do ewidencji lub od nowego roku podatkowego w przypadku ulepszonej hali magazynowej i od pierwszej amortyzacji linii produkcyjnej spółka zamierza obniżyć stawki amortyzacyjne wykazane w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 16i ust 5 updop., podatnicy mogą obniżać stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, następującego po miesiącu w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego. Zmiana stawki o której mowa w art. 16i ust 5 dotyczy zarówno sytuacji, w której stawka amortyzacyjna może być obniżona, jak i rezygnacji z obniżonej stawki na rzecz stawek nie wyższych niż określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Co istotne zmiana może nastąpić zarówno odnośnie środków trwałych wprowadzanych po raz pierwszy do ewidencji, jak i odnośnie środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż zgodnie za art. 16h ust 4 updop, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach z częstotliwością miesięczną, kwartalną roczną z uwzględnieniem zapisów art. 16i

Reasumując:

Wnioskodawca ma prawo do zastosowania obniżonych stawek amortyzacyjnych dla linii produkcyjnej po raz pierwszy wprowadzonej do ewidencji środków trwałych. Spółka ma jednocześnie prawo do kolejnego obniżenia czy podwyższenia stawek amortyzacyjnych do wartości nie wyższych niż określonych w Wykazie z początkiem każdego roku podatkowego. Wnioskodawca od miesiąca wprowadzenia do ewidencji ulepszonej hali magazynowej jak również od pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego ma prawo do obniżenia stawek amortyzacyjnych od ulepszonej hali magazynowej. Z każdym nowym rokiem podatkowym Spółce przysługuje prawo do zastosowania kolejnego obniżenia lub podwyższenia stawek amortyzacyjnych do wysokości nie wyższych niż określone w Wykazie.

W dniu 30.05.2012 r. Spółka uzupełniła wniosek o dodatkowe wyjaśnienia:

Odnośnie pytania nr 1 Wnioskodawca wyjaśnia, iż Spółka rozpoczyna amortyzację nowej linii produkcyjnej (pierwszy raz wprowadzonej do ewidencji środków trwałych) sklasyfikowanej do grupy 5 podgrupa 50 rodzaj 501 „maszyny, urządzenia i aparaty dla przemysłu farmaceutycznego i przemysłów pokrewnych, dla której właściwa stawka amortyzacyjna z wykazu wynosi 14 % w skali roku. Wnioskodawca chciałby skorzystać z prawa wynikającego z art. 16i ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( dalej: u o pdop) i dokonać wydłużenia okresu amortyzacji z 7 lat na 10 lat.

Zdaniem Spółki brak jest przeciwwskazań do zastosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego pierwszy raz wprowadzonego do ewidencji środków trwałych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego.

Odnośnie pytania nr 2 Wnioskodawca wyjaśnił, iż hala magazynowa została przez Spółkę zakupiona w 2009, jako obiekt spełniający warunki do uznania go za używany Wnioskodawca skorzystał z prawa do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej o której mowa w art. 16j ustawy o pdop. i od okresu amortyzacji odjęto lata użytkowania przez poprzedniego właściciela. Zastosowana przez Spółkę stawka wynosi 3,13%. W 2011 roku Spółka dokonała modernizacji hali zmieniając jaj funkcje na halę produkcyjną. Od nowej ulepszonej wartości hali spółka chciałaby zastosować stawkę z wykazu 2,5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie:

  • zastosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej dla linii produkcyjnej (pytanie nr 1) - za prawidłowe

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Odnosząc się do stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2 stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do art. 16a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 16h ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i - 16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego .

Dla pewnej grupy środków trwałych możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych, które umożliwiają szybszą amortyzację środka trwałego. Zasady indywidualnego ustalania stawek amortyzacyjnych określone są w art. 16j ust. 1–4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Indywidualną stawkę amortyzacyjną ustala sam podatnik, przy czym ustawodawca określił minimalne okresy dokonywania odpisów amortyzacyjnych, określając tym samym maksymalną roczną stawkę amortyzacyjną. Podatnik, który zdecyduje się na wybór amortyzacji liniowej według stawki indywidualnej, jest zobowiązany do stosowania tej metody przez cały okres amortyzacji środka trwałego (art. 16h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a ustalonej stawki amortyzacyjnej nie może ani obniżać ani podwyższać.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca posiada używany budynek magazynowy, który jest w trakcie modernizacji. Koszty ulepszenia przekroczą 30 % wartości budynku. Jako obiekt spełniający warunki do uznania go za używany Wnioskodawca skorzystał z prawa do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej o której mowa w art. 16j ustawy o pdop. i od okresu amortyzacji odjęto lata użytkowania przez poprzedniego właściciela. Zastosowana przez Spółkę stawka wynosi 3,13%. W 2011 roku Spółka dokonała modernizacji hali zmieniając jaj funkcje na halę produkcyjną. Od nowej ulepszonej wartości hali spółka chciałaby zastosować stawkę z wykazu 2,5%.

W tym miejscu należy wskazać, iż w myśl art. 16i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j - 16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Stosownie natomiast do treści art. 16i ust. 5 ustawy podatkowej, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Literalne brzmienie powyższych przepisów oraz zastrzeżenie wprowadzone w treści art. 16i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, iż zasadą jest amortyzowanie środków trwałych przy wykorzystaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie. Natomiast amortyzacja przy zastosowaniu indywidualnych stawek dla używanych lub ulepszonych środków trwałych stanowi wyjątek od powyższej zasady. Ponadto, treść regulacji art. 16i ust. 5 ww. ustawy również wskazuje na możliwość zmiany jedynie stawek amortyzacyjnych podanych w Wykazie stawek.

Wobec powyższego, możliwość zmiany stawki amortyzacyjnej (tj. obniżenia bądź podwyższenia) dotyczy wyłącznie środków trwałych do których zostały zastosowane stawki amortyzacyjne z Wykazu. Skoro zatem Wnioskodawca skorzystał z prawa do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej określonej w art. 16j ust. 1–4 ustawy dla hali magazynowej (tj. stawka 3,13%), to Spółka nie może skorzystać z prawa wynikającego z art. 16i ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i dokonać zmiany (obniżyć lub podwyższyć) ustalonej indywidualnie stawki amortyzacyjnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj