Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-214/12/MMa
z 14 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-214/12/MMa
Data
2012.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
korekta
kredyt kontraktowy
oszczędności
wycofanie wkładu


Istota interpretacji
Czy wnioskodawca jest zobowiązany złożyć korekty zeznań PIT-37 za lata 2002 r. do 2004 r. i zwrócić odzyskany z tego tytułu podatek?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 14 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej i momentu ustalenia przedawnienia zobowiązania podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej i momentu ustalenia przedawnienia zobowiązania podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 31 grudnia 2001 r. zawarł z bankiem umowę o kredyt kontraktowy dotyczący systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej na okres 36 miesięcy. Za lata 2002 r. do 2004 r. wnioskodawca skorzystał z możliwości odliczenia od podatku 30% tych wydatków w zeznaniach PIT-37. Po dniu 01 stycznia 2002 r. wnioskodawca przedłużał aneksami umowę gromadząc nadal oszczędności w kasie mieszkaniowej do końca 2011 r. Po 2004 r. wnioskodawca nie korzystał z odliczeń z tego tytułu. W marcu 2012 r. wnioskodawca zamierza wycofać zgromadzone oszczędności i nie przeznaczać ich na wydatki określone w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawca jest zobowiązany złożyć korekty zeznań PIT-37 za lata 2002 r. do 2004 r. i zwrócić odzyskany z tego tytułu podatek...

Zdaniem wnioskodawcy, zobowiązanie podatkowe za lata 2002 r. do 2004 r. uległo przedawnieniu i wnioskodawca nie ma obowiązku składania korekt zeznań za te lata i zwrotu podatku niezależnie od tego na jaki cel wydatkuje pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej na podstawie art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

W świetle art. 27a ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 01 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 01 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 01 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w 2001 r. zawarł umowę o kredyt kontraktowy dotyczący systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej na okres 36 miesięcy. Następnie po dniu 01 stycznia 2002 r. aneksami do umowy przedłużał ww. umowę gromadząc środki na rachunku do końca 2011 r. W latach 2002 r. do 2004 r. wnioskodawca korzystał z możliwości odliczenia od podatku wydatków związanych z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej. Natomiast po 2004 r. wnioskodawca nie korzystał z odliczeń od podatku.

Wnioskodawca zamierza wycofać w marcu 2012 r. zgromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności i nie przeznaczyć ich na wydatki określone przepisami prawa.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,

-do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Wykładnia literalna cytowanego art. 27a ust. 13 pkt 4) wskazuje, że w sytuacji gdy wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zostaną wydatkowane przez podatnika na cele mieszkaniowe, w tym samym roku podatkowym co ich wycofanie, podatnik nie jest obowiązany "zwrócić" ulgi podatkowej w zeznaniu podatkowym i nie musi doliczać do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu.

Katalog wydatków, dotyczących celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Stosownie do art. 8 ust. 2 tej ustawy celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Mając zatem na uwadze przestawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny, jak również powołane powyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, iż podatnicy aby zachować prawo do ulgi, oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania w umowie o kredyt kontraktowy winni wydatkować do końca roku, w którym zostały wycofane na konkretny cel mieszkaniowy.

Zgodnie z art. 14 pkt 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw, posiadacz rachunku, przed udzieleniem kredytu, może w każdym czasie rozwiązać umowę, żądając wypłacenia zgromadzonych oszczędności i należnych odsetek, z tym że:

  1. jeżeli rozwiązanie umowy nastąpi przed upływem umownego terminu oszczędzania, kasa mieszkaniowa jest zobowiązana wypłacić oszczędności i odsetki w wysokości określonej w umowie, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia zgłoszenia żądania.
  2. jeżeli rozwiązanie umowy nastąpi po nabyciu uprawnień do otrzymania kredytu, kasa mieszkaniowa wypłaca oszczędności i odsetki naliczone za cały okres oszczędzania w wysokości 50% stosowanego przez bank prowadzący kasę mieszkaniową oprocentowania rocznego depozytu, w terminie określonym w umowie, a gdy nie jest określony – w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia zgłoszenia żądania.

Mając zatem na uwadze brzmienie powyższego przepisu jak również brzmienie cyt. powyżej przepisu art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że wycofanie oszczędności przez posiadacza rachunku następuje z chwilą wystąpienia do banku z żądaniem wypłacenia zgromadzonych oszczędności. Samo przekazanie na konto tych oszczędności jest czynnością materialno – techniczną, której termin dokonania nie ma znaczenia dla oceny skutków prawnych wycofania oszczędności przez posiadacza rachunku.

Dlatego też mając na uwadze powyższe, tut. Organ informuje, że jeśli wnioskodawca w marcu 2012 r. złożył dyspozycję wycofania oszczędności jakie zgromadził na rachunku kasy mieszkaniowej, to aby nie utracić prawa do ulgi, będzie zobowiązany do końca 2012 r. przeznaczyć wycofane środki na jeden z celów mieszkaniowych wymienionych enumeratywnie w art. 8 ust. 2 ww. ustawy. Środkami jakie będzie zobowiązany przeznaczyć na jeden z celów mieszkaniowych wymienionych w ustawie będą te środki, które były gromadzone na rachunku do upływu terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy (36 miesięcy) i odliczane przez wnioskodawcę w ramach ulgi podatkowej za lata 2002-2004.

Wypłata pozostałej części oszczędności jaką wnioskodawca systematycznie gromadził na rachunku kasy mieszkaniowej, z uwagi na brak dokonywania od tej części odliczeń w ramach przedmiotowej ulgi, nie będzie zagrożona rygorem doliczenia uprzednio odliczonych w ramach ulgi kwot.

Reasumując w sytuacji nie wydatkowania zgodnie z celami systematycznego oszczędzania oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej w 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r., wnioskodawca powinien doliczyć do podatku dochodowego za 2012 r. kwoty uprzednio odliczone od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Obowiązek doliczenia do podatku odliczonych w latach 2002-2004 kwot z tytułu systematycznego oszczędzania nie odnosi się do podatku dochodowego za rok, w którym dokonano odliczenia (na przykład za 2002 r.) ale podatku dochodowego za rok, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej. Wynika to z jednoznacznego brzmienia art. 27 ust 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis stanowi, że jeśli podatnik skorzystał z odliczeń (w tej sprawie od podatku) a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej do podatku należnego za rok, w którym zaistniała ta okoliczność dolicza się odpowiednio kwoty odliczone z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kwota zostanie wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę.

Jak z tego wynika doliczenie odliczonych kwot ma nastąpić do podatku za rok, w którym zaistniała okoliczność w postaci wycofania środków z kasy mieszkaniowej. W przypadku wnioskodawcy wycofanie nastąpi w 2012 r. a to oznacza, że kwoty odliczone w latach 2002-2004 z tytułu korzystania z ulgi w związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej należy doliczyć do podatku należnego za 2012 r.

Termin złożenia zeznania podatkowego za 2012 r. w myśl przepisu ww. art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upływa z dniem 30 kwietnia 2013 r. Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca stwierdził, że zobowiązanie podatkowe za lata 2002-2004 uległo przedawnieniu i nie ma obowiązku składania korekt zeznań za te lata i zwrotu podatku niezależnie na jaki cel wydatkuje pieniądze zgromadzone w kasie mieszkaniowej.

Należy wyjaśnić, że faktycznie zobowiązania podatkowe za lata 2002-2004 uległy przedawnieniu. Zgodnie bowiem z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązanie podatkowe, przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jednak w niniejszym przypadku fakt przedawnienia zobowiązań za te lata nie ma wpływu na obowiązek zwrotu kwot odliczonych w tych latach od podatku. Zwrot odliczonych kwot nie dokonuje się bowiem w formie korekt zeznań za lata 2002-2004. Z przepisu art. 27a ust. 13 pkt 4) wynika, że doliczenie zwróconych kwot następuje do podatku za rok, w którym wycofano środki z kasy mieszkaniowej. W tym przypadku ma to miejsce w 2012 r. Zobowiązanie podatkowe za rok 2012 nie uległo przedawnieniu.

Reasumując, wobec wycofania w 2012 r. środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, od których dokonywano odliczeń podatkowych w latach 2002-2004 na wnioskodawcy ciąży obowiązek doliczenia w zeznaniu za 2012 r. kwot uprzednio odliczonych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Mając na uwadze powyższe stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj