Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-498/12-5/KOM
z 31 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-498/12-5/KOM
Data
2012.08.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
naprawa
odliczanie podatku naliczonego
samochód


Istota interpretacji
prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury dokumentującej naprawę samochodu przeznaczonego do dalszej odsprzedaży



Wniosek ORD-IN 542 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 24.05.2012r. (data wpływu 28.05.2012 r.) uzupełnione pismem z dnia 9.08.2012 r. (data wpływu 13.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury dokumentującej naprawę samochodu przeznaczonego do dalszej odsprzedaży (pytanie 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury dokumentującej naprawę samochodu przeznaczonego do dalszej odsprzedaży. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9.08.2012 r. (data wpływu 13.08.2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie znak IPPP2/443-498/12-2/KOM z dnia 2.08.2012 r. (skutecznie doręczone 7.08.2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (sprecyzowane w uzupełnieniu z dnia 13.08.2012 r.):

Dnia 26 marca 2012 roku Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w ramach auto - handlu. Jest to Jej pierwsza działalność gospodarcza i jest zarejestrowana jako podatnik VAT, a zakupy związane z prowadzoną przez Nią działalnością są opodatkowane podatkiem VAT, w systemie VAT marża. W ramach auto - handlu zakupuje pojazdy osobowe używane, uszkodzone od osoby prowadzącej działalność w Polsce, trudniącej się sprowadzaniem aut z krajów Unii Europejskiej, która jest płatnikiem VAT UE, na podstawie faktury VAT marża

Po zakupie takiego auta będzie ono naprawione w firmie męża Wnioskodawczyni, który udokumentuje usługę wystawiając fakturę VAT i przeznaczone do dalszej odsprzedaży osobie fizycznej prowadzącej lub nieprowadzącej działalność gospodarczą.

W swojej działalności Wnioskodawczyni zamierza również sprzedawać części samochodowe i w związku z tym obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej powstanie u Wnioskodawczyni z chwilą dokonania pierwszej sprzedaży, bowiem zwolnienia w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej bezwzględnie nie przysługują m.in. przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z dnia 13.08.2012 r.):

Czy Wnioskodawczyni ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej naprawę pojazdu...

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z dnia 13.08.2012 r.)

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Sprzedaż towarów w systemie marży stanowi sprzedaż opodatkowaną i tym samym uprawnia do odliczenia podatku naliczonego od wszelkich wydatków ponoszonych w związku z funkcjonowaniem firmy. W art . 120 ust. 19 ustawy o VAT ustawodawca zastrzegł, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych towarów używanych, jeśli podlegały opodatkowaniu zgodnie z procedurą marży.

W związku z powyższym, ograniczenie to dotyczy jedynie wydatku na nabycie towaru używanego, którym będzie nabyty pojazd. Nie ma ono zastosowania do innych wydatków ponoszonych na ten samochód, czyli m.in. kosztów naprawy. Tym samym można odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących jego naprawę, nawet jeśli samochód ten został sprzedany w systemie marży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przytoczonego przepisu wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w takim zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zatem, aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane w sposób bezsporny z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.

W myśl art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża, stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Dla potrzeb stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych ustawodawca w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy określił, iż przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0) – czyli także samochody osobowe.

Natomiast zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5 (system marży).

Przepis powyższy stanowi zatem, iż zakaz dokonywania odliczeń dotyczy konkretnych, wymienionych w tym zakresie przedmiotów będących przedmiotem obrotu, przy sprzedaży których zastosowanie ma opodatkowanie marży.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni od marca 2012 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie auto-handlu i dokonuje sprzedaży samochodów używanych, przy zastosowaniu zasady opodatkowania wg szczególnej procedury - opodatkowanie marży. Samochód może być uszkodzony i w takim wypadku Wnioskodawczyni ponosi wydatki na ten samochód, tj. ponosi koszty naprawy samochodu, od których zamierza dokonać odliczenia podatku naliczonego, bowiem jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, a zakupy związane z prowadzoną przez Nią działalnością są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w przedstawionych okolicznościach ponoszone przez Wnioskodawczynię wydatki są związane z naprawą samochodu, którego sprzedaż podlega opodatkowaniu, a zatem Wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Uprawnienie to przysługiwać będzie na zasadach ogólnych wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowisko Wnioskodawczyni w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie podatku VAT objętym pytaniem nr 2 i 3 oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj