Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-363/12/MK
z 6 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-363/12/MK
Data
2012.07.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Austria
dodatki
praca przymusowa
świadczenie


Istota interpretacji
Czy zwolniony jest z podatku dochodowego dodatek do emerytury z tytułu niewolniczej pracy w okresie II wojny światowej?



Wniosek ORD-IN 448 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02 kwietnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura – 05 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 22 i 27 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego dodatku do emerytury z tytułu niewolniczej pracy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 kwietnia 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego dodatku do emerytury z tytułu niewolniczej pracy.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 11 czerwca 2012 r. znak: IBPB II/1/415-363/12/MK wezwano do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono w dniu 22 czerwca 2012 r. (uiszczenie opłaty) i w dniu 27 czerwca 2012 r. (uzupełnienie pozostałych braków formalnych).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca urodził się w 1927 r. W 1941 r. jako dziecko w wieku 14 lat Wnioskodawca został zabrany do przymusowych – niewolniczych prac na terenie Austrii. Tam pracował do końca wojny w rolnictwie i lasach gospodarza. Były to lata ciężkiej pracy, pogardy i upokorzenia. Pracując w lesie Wnioskodawca uległ ciężkiemu wypadkowi a skutki tego wypadku odczuwa do dziś.

Z tytułu niewolniczej pracy przyznano Wnioskodawcy dodatek do emerytury w kwocie około 30 euro miesięcznie. Dodatek przyznała instytucja w Austrii. Dodatek wypłacany jest za pośrednictwem banku. Dodatek Wnioskodawca otrzymuje od kilku lat i jest to kwota opodatkowana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwota jaką Wnioskodawca otrzymuje jako dodatek do emerytury może być zwolniona od podatku zgodnie z przepisami prawa...

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca chce ubiegać się o zwrot podatku, natomiast w piśmie z dnia 11 czerwca 2012 r. skierowanym do Ministra Finansów stwierdza, iż z podatku chciałby być zwolniony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2012 r. Dz. U. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, lub od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 września 2000 r. o zwolnieniu świadczeń z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy z podatków i opłat oraz o niezaliczaniu ich do dochodów (Dz. U. Nr 93, poz. 1028) świadczenia wypłacane ofiarom i ich spadkobiercom z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy w okresie II wojny światowej, w tym związane z pracą niewolniczą i przymusową, są wolne od podatków i opłat. Natomiast z przepisu art. 2 tej ustawy wynika, iż świadczeń, o których mowa w art. 1, nie wlicza się do dochodów, od których zależy prawo do określonych odrębnymi przepisami świadczeń lub ich wysokość.

Z powyższego przepisu wynika, iż świadczenia związane m.in. z pracą niewolniczą wypłacane ofiarom z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy w okresie II wojny światowej zwolnione są z podatków (tj. również z podatku dochodowego od osób fizycznych).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 1941 r. jako dziecko w wieku 14 lat Wnioskodawca został zabrany do przymusowych – niewolniczych prac na terenie Austrii. Tam pracował do końca wojny w rolnictwie i lasach gospodarza. Były to lata ciężkiej pracy, pogardy i upokorzenia. Pracując w lesie Wnioskodawca uległ ciężkiemu wypadkowi a skutki tego wypadku odczuwa do dziś.

Z tytułu niewolniczej pracy przyznano Wnioskodawcy dodatek do emerytury w kwocie około 30 euro miesięcznie. Dodatek przyznała instytucja w Austrii. Dodatek wypłacany jest za pośrednictwem banku. Dodatek Wnioskodawca otrzymuje od kilku lat i jest to kwota opodatkowana.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, ponieważ dodatek do emerytury z tytułu niewolniczej pracy zwolniony jest z podatku dochodowego.

Do wniosku i jego uzupełnienia Wnioskodawca dołączył kopie dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj