Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-829/12/MO
z 8 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-829/12/MO
Data
2012.10.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
akcja
przychód
spółka komandytowo-akcyjna
umorzenie akcji
wynagrodzenia


Istota interpretacji
1. Jak ustalić przychód Spółki, który powstanie w związku z umorzeniem dobrowolnym akcji w SKA? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)2. Jaka kwota wynagrodzenia należnego Spółce od SKA z tytułu zbycia akcji celem ich umorzenia nie będzie uznawana za przychód podlegający opodatkowaniu? W szczególności:a. Jak ustalić taką kwotę w wypadku umarzania dobrowolnego Akcji nr 1, b. Jak ustalić taką kwotę w wypadku umarzania dobrowolnego Akcji nr 2, c. Jak ustalić taką kwotę w wypadku umarzania dobrowolnego Akcji nr 3 ? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 06 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia przychodu opodatkowanego w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji w SKA (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 lipca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia przychodu opodatkowanego w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji w SKA.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (zwana dalej „Spółką” lub „Wnioskodawcą”) będzie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej lub w spółkach komandytowo-akcyjnych (dalej „SKA”). Komplementariuszem w SKA będzie inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych Spółka jako akcjonariusz nie będzie odpowiadać za zobowiązania SKA i - co do zasady - nie będzie reprezentować SKA (Spółka może reprezentować SKA jedynie jako pełnomocnik, przy czym w chwili obecnej Spółka nie wie, czy takie pełnomocnictwo zostanie jej udzielone).

Akcje w SKA zostaną objęte/nabyte przez Spółkę w następujący sposób:

  • Akcje nr 1 zostaną objęte przez Spółkę w związku z przekształceniem spółki z o.o. w SKA. Spółka pragnie przy tym wyjaśnić, że w dniu przekształcenia była właścicielem udziałów przekształcanej spółki z o.o. Udziały w spółce z o.o. Spółka objęła wnosząc wkład gotówkowy. Wartość nominalna objętych udziałów w spółce z o.o. odpowiadała wartości wniesionego wkładu (nie wykazano tzw. agio). W zamian za posiadane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka otrzyma - w momencie przekształcenia - akcje w SKA.
  • Akcje nr 2 zostaną przez Spółkę objęte w zamian za wkłady pieniężne. Akcje mogą być objęte za cenę emisyjną równą wartości nominalnej akcji, jak również za cenę emisyjną wyższą od wartości nominalnej akcji (z tzw. agio).
  • Akcje nr 3 będą przez Spółkę objęte w zamian za wkłady niepieniężne, przy czym przedmiotem wnoszonych przez Spółkę do SKA wkładów niepieniężnych nie będzie przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część.

Zgromadzenie wspólników SKA podejmie uchwałę w sprawie umorzenia akcji posiadanych przez Spółkę w SKA. Umorzenie będzie dotyczyć wszystkich ww. akcji bądź niektórych z nich. Umorzenie będzie miało charakter dobrowolny.

Spółka poprosiła organ podatkowy o przyjęcie przy wydawaniu interpretacji założenia, że umorzenie nastąpi odpłatnie (za wynagrodzeniem), a wynagrodzenie należne Spółce z tytułu zbycia na rzecz SKA akcji w celu ich umorzenia będzie ustalone przy uwzględnieniu wartości rynkowej umarzanych akcji. Spółka złożyła niniejszy wniosek celem ustalenia zasad opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez nią w związku z umorzeniem akcji w SKA.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Jak ustalić przychód Spółki, który powstanie w związku z umorzeniem dobrowolnym akcji w SKA... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)
  2. Jaka kwota wynagrodzenia należnego Spółce od SKA z tytułu zbycia akcji celem ich umorzenianie będzie uznawana za przychód podlegający opodatkowaniu...

W szczególności:

  1. Jak ustalić taką kwotę w wypadku umarzania dobrowolnego Akcji nr 1,
  2. Jak ustalić taką kwotę w wypadku umarzania dobrowolnego Akcji nr 2,
  3. Jak ustalić taką kwotę w wypadku umarzania dobrowolnego Akcji nr 3 ...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki:

Ad. 1

Przychodem podlegającym opodatkowaniu będzie kwota wynagrodzenia należnego Spółce od SKA z tytułu zbycia akcji celem ich umorzenia, pomniejszona o kwotę odpowiadającą kosztom poniesionym przez Spółkę na nabycie lub objęcie umarzanych akcji.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o obrocie papierami wartościowymi przez pojęcie „papierów wartościowych” rozumie się:

  1. akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  2. inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

W związku z powyższym akcje posiadane w SKA są papierami wartościowymi. Akcje te stanowią własność akcjonariusza. Oznacza to, że są one zaliczane do majątku akcjonariusza (w tym wypadku Spółki), a nie SKA. Majątek SKA nie stanowi bowiem współwłasności łącznej jej wspólników. SKA jako spółka osobowa jest samodzielnym podmiotem prawa posiadającym odrębny majątek. Jest to konsekwencją przepisu art. 8 kodeksu spółek handlowych, który przesądza jednoznacznie, że spółka osobowa (a więc również SKA) jest podmiotem prawa — niepełną osobą prawną — i może we własnym imieniu nabywać prawa. Majątek SKA jest wyodrębniony od majątków osobistych wspólników, o czym świadczy m.in. zakaz dokonywania przez dłużnika spółki potrącenia wierzytelności, jaka mu służy względem spółki wobec wspólnika, jak również zakaz nałożony na wspólnika przedstawiania do potrącenia wierzytelności spółki wierzycielowi osobistemu wspólnika (art. 36 § 1 i 2 kodeksu spółek handlowych). Majątek spółki jest majątkiem celowym - tworzonym w celu prowadzenia przez SKA przedsiębiorstwa (działalności gospodarczej) pod własną firmą (art. 22 § 1 i art. 8 § 2 kodeksu spółek handlowych).

Zgodnie z art. 126 § 1 pkt 2 w związku z art. 359 § 1 kodeksu spółek handlowych, akcje w SKA mogą być umorzone albo za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez SKA (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Oznacza to, że procedura umorzenia dobrowolnego akcji SKA składa się z dwóch etapów: najpierw akcjonariusz, którego akcje mają zostać umorzone zbywa je na rzecz SKA, a następnie SKA dokonuje umorzenia tych akcji (akcje zostają unicestwione). Środki związane z umorzeniem dobrowolnym akcji w SKA otrzymuje akcjonariusz i powinien je zaliczyć do swoich przychodów.

Zdaniem Spółki, przychód z tytułu zbycia akcji na rzecz SKA celem ich umorzenia powinien być ustalony zgodnie z art. 14 Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Jak była o tym mowa w opisie stanu faktycznego wynagrodzenie należne Spółce z tytułu zbycia akcji celem ich umorzenia będzie ustalone przy uwzględnieniu wartości rynkowej umarzanych akcji. W konsekwencji wynagrodzenie należne Spółce od SKA z tytułu zbycia akcji celem ich umorzenia będzie stanowiło przychód u Spółki.

Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT, do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. W przepisie tym mowa jest o „spółce". Tym samym należy przyjąć, że przepis ten znajduje zastosowanie nie tylko w wypadku umorzenia akcji w spółce akcyjnej, ale również w wypadku umorzenia akcji w SKA.

W związku z tym ustalając przychód podlegający opodatkowaniu Spółka będzie mogła pomniejszyć wynagrodzenie otrzymywane od SKA z tytułu zbycia na jej rzecz akcji celem umorzenia o koszty poniesione na nabycie lub objęcie umarzanych akcji.

Ad. 2

Za przychód podlegający opodatkowaniu nie będzie uznawane wynagrodzenie należne Spółce od SKA z tytułu zbycia akcji celem ich umorzenia w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia umarzanych akcji, przy czym:

W wypadku umarzania Akcji nr 1 do przychodów podlegających opodatkowaniu nie będzie zaliczona kwota wynagrodzenia należna Spółce od SKA odpowiadająca wartości wkładów wniesionych przez Spółkę do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (przed przekształceniem spółki z o.o. w SKA), w zamian za wniesienie których Spółka objęła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W wypadku umarzania Akcji nr 2 do przychodów podlegających opodatkowaniu nie będzie zaliczona kwota wynagrodzenia należna Spółce od SKA odpowiadająca wartości wkładu gotówkowego wniesionego do SKA celem objęcia akcji w SKA, przy czym Spółka uważa, że gdyby akcje w SKA zostały objęte za cenę emisyjną wyższą od wartości nominalnej akcji (z agio) to ustalając przychód podlegający opodatkowaniu wynagrodzenie należne Spółce od SKA należy pomniejszyć o całą wartość wkładu gotówkowego, który Spółka wniosła do SKA celem objęcia umarzanych akcji (również tą część wkładu, która stanowiła za agio).

W wypadku umarzania Akcji nr 3 za przychód podlegający opodatkowaniu nie będzie uznana kwota wynagrodzenia należna Spółce od SKA odpowiadająca wartości nominalnej umarzanych akcji z dnia ich objęcia przez Spółkę.

Jak była o tym mowa, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Akcje nr 1

Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w SKA nie jest traktowane jak likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i powstanie nowego podmiotu (SKA), a jedynie jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia działalności. Przekształcenie to przeprowadzane jest bowiem na podstawie przepisów 551 i następnych (w szczególności art. 575) kodeksu spółek handlowych. Zmiana formy prawnej spółki ze spółki z o.o. na SKA jest związana z sukcesją prawną (art. 553 kodeksu spółek handlowych) i podatkową (art. 93a § 2 pkt 1 b Ordynacji podatkowej), dlatego też do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji SKA powstałej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka powinna zaliczyć wydatki związane z pierwotnym objęciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 listopada 2011 r., znak IBPBII/2/415-932/11/MW oraz z dnia 06 czerwca 2012 r., znak IBPBI/2/423-231/12/SD.

Akcje nr 2

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Ponieważ w ww. przepisie mowa o akcjach „w spółce" nie należy ograniczać jego stosowania wyłącznie do ustalania kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu akcji posiadanych w spółki akcyjnej. Przepis ten powinien znaleźć zastosowanie również przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów przy zbywaniu akcji w SKA.

W związku z powyższym w wypadku zbywania celem umorzenia Akcji nr 2 Spółka, ustalając przychód podlegający opodatkowaniu, będzie mogła pomniejszyć wynagrodzenie otrzymywane od SKA o wydatki poniesione na nabycie Akcji nr 2 tj. o wartość wkładów gotówkowych wniesionych do SKA. W opinii Spółki za wydatek poniesiony na objęcie akcji w SKA należy uznać całą wartość wkładu gotówkowego, który Spółka wnosi do SKA celem objęcia akcji (również tą część wkładu, która zostałaby uznana za agio).

Takie stanowisko zostało potwierdzone w podobnej sprawie przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 23 września 2010r., znak IBPBII/2/415-767/10/MW. Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością objętych za wkład pieniężny przekraczający ich wartość nominalną (agio), kosztami uzyskania przychodów będą całkowite wydatki poniesione przez wspólnika na nabycie przedmiotowych udziałów, tj. ich wartość nominalna oraz nadwyżka ponad tę wartość (agio). Podobny pogląd wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji wydanej na wniosek Spółki w dniu 6 czerwca 2012r., znak IBPBI/2/423-231/12/SD (w zakresie dotyczącym ustalenia kosztu uzyskania przychodów przy zbyciu akcji nabytych w zamian za wkład gotówkowy z agio).

Akcje nr 3

Zgodnie z art. 15 ust. 1 k pkt 1 Ustawy CIT w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Ponieważ w przepisie tym mowa o akcjach „w spółce" nie należy ograniczać go wyłącznie do spółki akcyjnej. Przepis ten powinien znaleźć zastosowanie również przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów przy zbywaniu akcji objętych w zamian za aport w SKA.

W związku z tym, w wypadku zbywania celem umorzenia Akcji nr 3 Spółka, ustalając przychód podlegający opodatkowaniu, będzie mogła pomniejszyć wynagrodzenie otrzymywane od SKA o wartość nominalną akcji podlegających umorzeniu z dnia ich objęcia przez Spółkę.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż wbrew twierdzeniom Spółki w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „ustawa CIT”), który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia. Powyższy przepis dotyczy bowiem wyłącznie udziałów, akcji lub wkładów w spółkach posiadających osobowość prawną – spółkach kapitałowych – zatem nie można rozszerzać jego postanowień na akcje w spółkach osobowych.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na przepis art. 1 ust. 1 ustawy CIT, określający jej zakres podmiotowy. I tak, ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej „podatnikami”. Zgodnie natomiast z brzmieniem art. 1 ust. 2 ww. ustawy, przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

W konsekwencji systemowy kontekst przepisów i zasad wyrażonych w ustawie CIT powoduje, że rozszerzanie przedmiotowego zakresu normy wyrażonej w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy CIT, na akcje w spółkach komandytowo-akcyjnych jest niemożliwe. Bez wpływu na powyższą konkluzję pozostaje w tym przypadku sformułowanie art. 12 ust. 4 pkt 3 odnoszące się do „kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia na rzez spółki w celu umorzenia tych udziałów/akcji”, a w zasadzie brak zawarcia przez ustawodawcę w omawianym przepisie wyraźnego oznaczenia, nakazującego stosowanie powyższego przepisu wyłącznie do udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych. Występujące na gruncie prawa handlowego podobieństwo akcji spółek komandytowo-akcyjnych do akcji spółek akcyjnych nie może bowiem odgrywać roli kształtującej regulacje prawnopodatkowe, a w szczególności zasadę transparentności podatkowej polskich spółek prawa handlowego. Należy zauważyć, iż jedynie w odniesieniu do podatników posiadających osobowość prawnopodatkową stosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3 nie narusza spójności systemu norm opodatkowania dochodów. Reguły wykładni systemowej nie dopuszczają innej możliwości jak wyłączenie „udziałów (akcji) spółek osobowych” z hipotezy normy prawnej wyrażonej w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy CIT.

W związku z brakiem w ustawie CIT szczegółowych zasad ustalania przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej, Spółka zobowiązana będzie ustalić przychód w oparciu o regulacje art. 12 ustawy CIT.

Ustawa CIT, w swej konstrukcji nie zawiera definicji przychodów, a jedynie otwarty katalog przychodów podatkowych. Jednocześnie enumeratywnie wylicza kategorie wpływów pieniężnych, które nie stanowią przychodów podatkowych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na podstawie powołanego art. 12 ust. 1 ustawy CIT można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną. Wyjątek od tej reguły wprowadza art. 12 ust. 3 ustawy CIT. Przepis ten nakazuje ujmować dla celów podatkowych przychody, które jeszcze nie zostały otrzymane przez podatnika, ale są mu należne, tj. stanowią przedmiot wymagalnych świadczeń. Możliwość ta dotyczy jednak wyłącznie przychodów związanych z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej. W myśl bowiem art. 12 ust. 3 ustawy CIT, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. O przychodzie z działalności gospodarczej można zatem mówić już w momencie powstania uprawnienia podatnika do uzyskania przysporzenia, niezależnie od jego faktycznego otrzymania. Przychodami należnymi w rozumieniu powołanego przepisu są bowiem te przychody, które wynikają ze źródła przychodów i stanowią kwoty, których wydania podatnik może żądać.

Biorąc pod uwagę powyższe, przychód z tytułu dobrowolnego zbycia w celu umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej Spółka powinna ustalić na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należy uznać za nieprawidłowe.

Z uwagi na fakt, iż Spółka zobowiązana jest do ustalenia przychodu z tytułu umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej na zasadach ogólnych wynikających z ustawy CIT i w związku z tym, jak wskazano powyżej, art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy CIT nie znajdzie w niniejszej sprawie zastosowania, pytanie oznaczone we wniosku Nr 2 dotyczące ustalenia jaka kwota wynagrodzenia nie będzie uznawana za przychód podlegający opodatkowaniu stało się bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 3 - 5 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie , ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj