Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-154/13-2/MM
z 29 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2013r. (data wpływu 18 lutego 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania majątku Spółki, który zostanie wydany udziałowcowi w związku z likwidacją Spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 lutego 2013r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania majątku Spółki, który zostanie wydany jednemu udziałowcowi w związku z likwidacją Spółki.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie: realizacji projektów i robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami wykonywane na zlecenie.

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej o powierzchni 0,2451 ha, dla której księgę wieczystą prowadzi Sąd rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych, oraz budynku hotelowego posiadającego 196 pokoi oraz 48 wewnętrznych miejsc parkingowych o łącznej powierzchni 2.503 m² (dalej: Nieruchomość) wraz z jego przynależnościami. Spółka nie posiada innych nieruchomości, ani nie jest właścicielem udziałów w innych polskich lub zagranicznych spółkach kapitałowych. Spółka nie prowadzi również operacyjnej działalności hotelowej. Nieruchomość jest głównym aktywem posiadanym przez Spółkę oddanym w najem. Wynajem powierzchni budynku podlega opodatkowaniu VAT.

W ramach reorganizacji grupy planowana jest likwidacja Spółki. W wyniku likwidacji Spółki, majątek likwidacyjny w postaci przedsiębiorstwa zostanie przekazany jej udziałowcowi. Przekazanie majątku likwidacyjnego Spółki ma nastąpić w oparciu o odpowiednią uchwałę walnego zgromadzenia wspólników, z zachowaniem przewidzianej w Kodeksie spółek handlowych procedury likwidacyjnej.


W skład majątku likwidacyjnego, który otrzyma udziałowiec, wchodzić będą w szczególności:

  • prawo własności Nieruchomości,
  • przynależności oraz części składowe budynku hotelowego (między innymi: kamery, systemy alarmowe, windy, oświetlenie terenu, instalacje wodnokanalizacyjne, instalacje wentylacji i klimatyzacji, instalacje grzewcze, system nagłośnienia),
  • tajemnice związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  • związane z Nieruchomością następujące prawa majątkowe:
    1. prawa autorskie oraz prawa zależne odnoszące się do projektu architektonicznego, koncepcyjnego i budowlanego i dokumentacji związanej z tymi projektami,
    2. prawa wynikające z ustawowej rękojmi za wady, a także prawa z dodatkowych gwarancji jakości wykonania poszczególnych elementów Nieruchomości, udzielone przez wykonawców poszczególnych elementów prac,
  • zobowiązania i prawa Spółki wynikające z będących w mocy w momencie likwidacji:
    1. umów związanych z obsługą administracyjną (np. obsługą księgową, prawną, prawno- podatkową),
    2. umowy najmu powierzchni biurowej,
    3. umowy archiwizacji dokumentów,
    4. umowy ubezpieczenia,
  • księgi handlowe wraz z dokumentacją księgową,
  • środki pieniężne,
  • dokumenty związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, w tym m.in. umowa najmu Nieruchomości, protokoły przekazania, specyfikacje techniczne, szkice,
  • wszelkie wierzytelności i prawa majątkowe niewymienione powyżej jako związane z Nieruchomością


Jednocześnie należy podkreślić, iż intencją restrukturyzacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku jest przeniesienie majątku ze Spółki na udziałowca bez uprzedniego spieniężenia tego majątku. W związku z powyższym, kluczowe elementy majątku wykorzystywanego przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej w dotychczasowym kształcie nie zostaną upłynnione, lecz zostaną przekazane jedynemu udziałowcowi w trakcie procedury likwidacyjnej w ich dotychczasowym kształcie.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy majątek opisany powyżej, który zostanie wydany jedynemu udziałowcowi w związku z likwidacją Spółki, będzie stanowić przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) dalej zwaną „ustawą o VAT”?
  2. Czy planowane wydanie majątku likwidacyjnego w formie przedsiębiorstwa na rzecz jedynego udziałowca stanowić będzie czynność niepodlegającą ustawie o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Spółka stoi na stanowisku, że materialne i niematerialne składniki jej majątku opisane w zdarzeniu przyszłym, które umożliwiają Spółce prowadzenie działalności gospodarczej polegającej m.in. na wynajmie i zarządzaniu oraz kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek będą stanowiły w momencie przekazania jedynemu udziałowcowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W opinii Spółki otrzymane przez udziałowca elementy ze względu na ich organizacyjne, funkcjonalne i gospodarcze powiązania stanowią zespół składników niematerialnych i materialnych umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej, dlatego też powinny być klasyfikowane jako przedsiębiorstwo.

W związku z powyższym, w opinii Spółki, wydanie majątku likwidacyjnego w formie przedsiębiorstwa na rzecz jedynego udziałowca stanowi czynność niepodlegającą ustawie o VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:


Transakcja zbycia przedsiębiorstwa została expressis verbis wyłączona z zakresu obowiązywania przepisów ustawy o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W związku z tym przekazanie majątku likwidacyjnego w formie przedsiębiorstwa, jako transakcja stanowiąca zbycie tego przedsiębiorstwa, nie będzie ani opodatkowane podatkiem VAT, ani też zwolnione z VAT.

Ustawa o VAT posługuje się wprawdzie pojęciem „przedsiębiorstwa”, jednakże ani jej przepisy, ani przepisy wykonawcze wydane do tej ustawy nie definiują samego pojęcia „przedsiębiorstwo”. Odniesienie do definicji tego pojęcia w prawie podatkowym można odnaleźć w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 21, poz. 86 ze zm.), dalej: ustawa o PDOP. W art. 4a pkt 3 ustawy o PDOP wskazano wyraźnie, iż przedsiębiorstwo oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), dalej: KC. W związku z tym, celem ustalenia znaczenia pojęcia „przedsiębiorstwa”, należy posiłkować się odpowiednio przepisami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 551 KC — przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę brzmienie cytowanego przepisu KC w sytuacji, gdy wszystkie wymienione w art. 55¹ KC elementy (o ile występują w danym stanie faktycznym na dzień przeniesienia majątku Spółki na jej udziałowca), stanowiące zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych zostaną przekazane w ramach planowanej uchwały nabywcy, należy mówić o zbyciu przedsiębiorstwa, co potwierdzają niżej przytoczone argumenty.

Po pierwsze, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Spółka planuje przekazanie majątku likwidacyjnego w postaci materialnych, jak też niematerialnych elementów dotychczas istniejącego przedsiębiorstwa. W opisywanym zdarzeniu przyszłym na udziałowca w ramach przekazania dywidendy likwidacyjnej, poza samym budynkiem zostanie przeniesione także wyposażenie budynku służące do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę oraz inne wyżej opisane składniki majątku Spółki. Co więcej, w związku ze zbyciem całokształtu elementów składających się na przedsiębiorstwo na nabywcę przedsiębiorstwa przejdą prawa i obowiązki, których źródłem są stosunki umowne składające się na elementy tego przedsiębiorstwa.

Po drugie, udziałowiec przejmie całokształt elementów przedsiębiorstwa należącego do tej pory do Spółki, co umożliwi mu prowadzenie działalności gospodarczej polegającej m.in. na wynajmie Nieruchomości na własny rachunek temu samemu najemcy. Oznacza to, że przeniesienie wszystkich elementów umożliwiających funkcjonowanie masy majątkowej jako przedsiębiorstwa w dotychczasowym kształcie powinno być klasyfikowane jako transakcja zbycia przedsiębiorstwa.


Argumentację tę potwierdza jednolita praktyka organów skarbowych, wyrażona m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 września 2012 r. IPPP3/443-687/12-3/JK;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 sierpnia 2012 r. IPPP1/443-587/12-3/IGo;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 marca 2012 r. IPPP2/443-1380/11-2/JW;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2010 r. IPPP1-443-18/10-2/BS;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 marca 2011r. ILPP2/443-21/11-4/EN).


Po trzecie, należy także podkreślić, że nie każde działające w przestrzeni gospodarczej przedsiębiorstwo musi składać się ze wszystkich elementów, które zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu otwartym zawartym w art. 55¹ KC - część z tych elementów może bowiem nie istnieć w danym przedsiębiorstwie. Zatem fakt nie przeniesienia na udziałowca przykładowo licencji czy koncesji w przypadku braku tych składników w majątku Spółki nie oznacza, że nie dochodzi do przeniesienia przedsiębiorstwa.

Po czwarte, w literaturze przedmiotu, orzecznictwie (por. m.in. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 lutego 2010 r., sygn. I SA/Wr 268/09 oraz wyrok NSA oz. w Gdańsku z dnia 9 lutego 2000r., sygn. I SA/Gd 2036/97), jak też w praktyce organów podatkowych (por. m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2010 r., IPPP1-443-18/10-2/BS) funkcjonuje pogląd, zgodnie z którym do zbycia przedsiębiorstwa dochodzi niezależnie od faktu, czy przekazanie wspomnianych składników następuje w formie jednorazowej czynności, czy też stopniowo, gdyż istotny jest przede wszystkim cel oraz efekt końcowy czynności dokonanych przez strony transakcji. W omawianym przypadku zasadniczym celem jest przeniesienie wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa w drodze likwidacji Spółki na jej udziałowca.


Po piąte, zgodnie z orzecznictwem polskich sądów administracyjnych, aby pewien zespół składników majątkowych można było uznać za przedsiębiorstwo, musi on umożliwiać realizację określonych zadań gospodarczych. Pojęcie „przedsiębiorstwo” należy więc analizować w ujęciu funkcjonalnym. Przekazanie wyżej opisanych elementów majątku materialnego i niematerialnego Spółki niewątpliwe wypełnia powyższe przesłanki. Co więcej, zgodnie z poglądami judykatury nawet transakcję zbycia nie wszystkich elementów dotychczasowej działalności zbywcy można zaklasyfikować jako zbycie przedsiębiorstwa pod warunkiem, że przekazywany majątek umożliwia kontynuowanie dotychczasowej działalność gospodarczej zbywcy.

Takie stanowisko potwierdzają m.in. następujące orzeczenia:

  • wyrok NSA z dnia 15 maja 2012r. (I FSK 1223/11) w zw. z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2011r. (sygn. III SA/Wa 1767/10),
  • wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2010r. (sygn. I SA/Wr 1297/10),
  • wyrok WSA w Kielcach z dnia 13 sierpnia 2009r. (sygn. I SA/Ke 225/09).


Do podobnej konkluzji prowadzi także lektura interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 lipca 2011r. (ITPP2/443-538a/11/PS).


W świetle przytoczonych przepisów KC, jak też przywołanych orzeczeń sądów administracyjnych oraz interpretacji indywidualnych wydanych przez organy podatkowe z upoważnienia Ministra Finansów, w opinii Wnioskodawcy niewątpliwym jest, iż w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym przeniesienie majątku likwidacyjnego przez Spółkę do jej jedynego udziałowca należy zaklasyfikować jako przeniesienie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC, a w konsekwencji również w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W ramach planowanej transakcji Spółka przekaże bowiem na rzecz udziałowca, na mocy odpowiedniej uchwały, całokształt materialnych i niematerialnych składników majątkowych, które składają się na prowadzone przez nią przedsiębiorstwo. Podkreślenia wymaga również fakt, iż na rzecz udziałowca przekazane zostaną wszelkie istniejące elementy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, które następnie umożliwią prowadzenie działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie prowadzonym przez Spółkę, a działalność ta będzie faktycznie prowadzona przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, iż zespół składników majątkowych i niemajątkowych mający być przedmiotem planowanej transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o VAT.

W związku z powyższym, planowane zdarzenie polegające na przekazaniu majątku likwidacyjnego przez Spółkę jej jedynemu udziałowcowi pozostaje expressis verbis wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jako transakcja zbycia przedsiębiorstwa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj