IPTPB3/423-209/12-4/IR,

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-209/12-7/IR
z 13 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB3/423-209/12-7/IR
Data
2012.09.13


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
garaż
lokal mieszkalny
sprzedaż
wydatek
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy wydatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i dochodu uzyskanego ze sprzedaży miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 44 i art. 17 ust. 1 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie tożsame ze zwolnieniem tego dochodu w tej części z podatku dochodowego od osób prawnych ?



Wniosek ORD-IN 365 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2012 r. (data wpływu 8 czerwca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 sierpnia 2012 r. (data wpływu 29 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i dochodu uzyskanego ze sprzedaży miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu wydatkowanego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych

  • w części dotyczącej sprzedaży członkom Spółdzielni - jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej sprzedaży osobom niebędącym członkami Spółdzielni - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakwalifikowania dochodu z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz zwolnienia tego dochodu od podatku dochodowego.

Z uwagi na braki wniosku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14 h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) pismem z dnia 17 sierpnia 2012 r., wystąpił do Wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, skutecznie doręczone dnia 23 sierpnia 2012 r., dnia 29 sierpnia 2012 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku z dnia 5 czerwca 2012 r., nadane w polskiej placówce pocztowej dnia 28 sierpnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z zapisem art. 1 ust. 2 pkt 1 - 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, Uchwałą Rady Nadzorczej i statutem Spółdzielni będzie realizowała jeden z celów swojej działalności poprzez budowę budynku, w którym będą lokale mieszkalne i miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym. Przyszli nabywcy, zarówno mieszkań jak i miejsc postojowych w chwili obecnej nie są członkami Spółdzielni. Przed rozpoczęciem inwestycji Spółdzielnia chętnych nabywców lokali mieszkalnych i miejsc postojowych przyjmie na członków Spółdzielni.

Po zakończeniu budowy Spółdzielnia będzie ustanawiała odrębną własność lokali i miejsc postojowych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym zostanie wybudowany budynek (w formie aktu notarialnego), oddzielnie na lokal mieszkalny i na miejsce postojowe w wielostanowiskowym garażu. Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu nastąpi na podstawie wyceny biegłego rzeczoznawcy po aktualnych cenach rynkowych. W przypadku rezygnacji z nabycia mieszkania i miejsca postojowego przez potencjalnego nabywcę ( będącego członkiem Spółdzielni) Spółdzielnia dokona sprzedaży wolnego mieszkania i miejsca postojowego w drodze przetargu. Po zakończeniu sprzedaży Spółdzielnia zakłada, że osiągnie dodatni wynik finansowy na tej inwestycji.

W uzupełnieniu wniosku Spółdzielnia podała, iż dochód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym zostanie wybudowany budynek jak i dochód uzyskany ze sprzedaży w formie przetargu miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu przeznaczy na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Spółdzielni (bieżącą eksploatację).

Sprzedaż w drodze przetargu lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu nastąpi na rzecz osób niebędących członkami Spółdzielni w przypadku braku chętnych wśród członków Spółdzielni. W chwili obecnej brakuje chętnych wśród członków Spółdzielni na 6 wolnych mieszkań.

Ponieważ ilość miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu jest mniejsza od ilości wybudowanych mieszkań sprzedaż miejsc postojowych przeprowadzona będzie w drodze przetargu.

W związku z powyższym zostały zadane następujące pytania (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy dochód jaki uzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym zostanie wybudowany budynek jest dochodem kwalifikowanym do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o którym to dochodzie stanowi art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...
  2. Czy dochód jaki uzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa z tytułu sprzedaży miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu jest dochodem kwalifikowanym do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o którym to dochodzie stanowi art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...
  3. Czy dochód jaki uzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa z tytułu sprzedaży w formie przetargu miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu jest dochodem kwalifikowanym do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o którym to dochodzie stanowi art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ...
  4. Czy wydatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i dochodu uzyskanego ze sprzedaży miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 44 i art. 17 ust. 1 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie tożsame ze zwolnieniem tego dochodu w tej części z podatku dochodowego od osób prawnych ...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 4, natomiast w zakresie pytania nr 1, nr 2 i nr 3 wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, (sformułowanym ostatecznie w uzupełnieniu wniosku) stosownie do treści art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczenie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
  2. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
  3. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności domów,
  4. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
  5. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Zdaniem Spółdzielni garażem jest osobna lub połączona z domem lub innym budynkiem konstrukcja przeznaczona do umieszczenia w niej pojazdu w celu zabezpieczenia przed kradzieżą, warunkami atmosferycznymi i zabrudzeniem.

Garażem w nieruchomości mogą być:

  1. częścią nieruchomości wspólnej (której sposób i zasady użytkowania winni określić właściciele w umowie bądź uchwale),
  2. pomieszczeniem przynależnym do innego, samodzielnego lokalu, jak np. mieszkania czy lokalu użytkowego,
  3. samodzielnym lokalem (a więc odrębną nieruchomością lokalową), przeznaczoną na inne cele niż mieszkalne.

Według Spółdzielni bez względu na formę własności miejsca postojowe służące mieszkańcom lokali mieszkalnych będących w zasobach Spółdzielni w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych oraz wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały wybudowane, mieszczą się w pojęciu "zasoby mieszkaniowe".

Wobec powyższego Spółdzielnia uważa, że wydatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i dochodu uzyskanego ze sprzedaży miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 44 i art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie tożsame ze zwolnieniem tego dochodu w tej części z podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i dochodu uzyskanego ze sprzedaży miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu wydatkowanego na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych tut. Organ uznaje za:

  • prawidłowe w części dotyczącej sprzedaży członkom Spółdzielni,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej sprzedaży osobom niebędącym członkami Spółdzielni.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółdzielnia będzie realizowała jeden z celów swojej działalności poprzez budowę budynku, w którym będą lokale mieszkalne i miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym. Przyszli nabywcy, zarówno mieszkań jak i miejsc postojowych w chwili obecnej nie są członkami Spółdzielni. Przed rozpoczęciem inwestycji Spółdzielnia chętnych nabywców lokali mieszkalnych i miejsc postojowych przyjmie na członków Spółdzielni.

Po zakończeniu budowy Spółdzielnia będzie ustanawiała odrębną własność lokali i miejsc postojowych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym zostanie wybudowany budynek. W przypadku rezygnacji z nabycia mieszkania i miejsca postojowego przez potencjalnego nabywcę (będącego członkiem Spółdzielni) Spółdzielnia dokona sprzedaży wolnego mieszkania i miejsca postojowego w drodze przetargu.

Sprzedaż w drodze przetargu lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu nastąpi na rzecz osób niebędących członkami Spółdzielni w przypadku braku chętnych wśród członków Spółdzielni.

W uzupełnieniu wniosku Spółdzielnia podała, iż dochód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym zostanie wybudowany budynek jak i dochód uzyskany ze sprzedaży w formie przetargu miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu przeznaczy na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Spółdzielni (bieżącą eksploatację).

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Jak wynika z treści wyżej powołanego przepisu ustawowym obowiązkiem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, a nie osób niebędących jej członkami.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie zaś do treści art. 7 ust. 2 ww. ustawy dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji: „zasobów mieszkaniowych” oraz „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”, dlatego też w celu ustalenia ich znaczenia należy sięgnąć do wykładni językowej powyższych pojęć.

Z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.; strona internetowa Wydawnictwa znajdująca się pod adresem: http://sjp.pwn.pl) wynika, że pojęcie „gospodarki” nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług. Uwzględniając zakres tak rozumianego pojęcia „gospodarka” oraz pojęcia „zasoby mieszkaniowe”, na które składają się m.in. lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami (tj. np. garażami), uzasadnione jest twierdzenie, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie substancją mieszkaniową znajdującą się w budynku mieszkalnym.

Zasadne jest więc zaliczenie do zasobów mieszkaniowych:

  1. budynków mieszkalnych wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
  2. pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związanych z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności: budynków (pomieszczeń) administracji osiedlowej, kotłowni i hydroforni wolnostojących, osiedlowych warsztatów (zakładów) konserwacyjno - remontowych,
  3. urządzeń i uzbrojenia terenów, na których znajdują się ww. budynki, w szczególności: zbiorników - dołów gnilnych, szamb, rurociągów i przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznych i telefonicznych, budowli inżynieryjnych (studni itp.), budowli komunikacyjnych (np.: drogi osiedlowe, ulice, chodniki), innych budowli i urządzeń związanych z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych (np.: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia),
  4. gruntów, na których posadowione są budynki mieszkalne.

Zatem, przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Jak wynika z treści przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby dochód podmiotów, o których w nim mowa, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  • dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi;
  • dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Powyższe oznacza, iż nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części nie przeznaczonej na utrzymanie tych zasobów.

W myśl art. 17 ust. 1b ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i bez względu na termin wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatników niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.

Z powyższego przepisu wynika, iż wydatkowanie dochodu uzyskanego z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie tożsame ze zwolnieniem tego dochodu z podatku dochodowego od osób prawnych.

Przychody ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu osobom, które są członkami Spółdzielni i posiadają prawo do lokalu będącego w zasobach mieszkaniowych Spółdzielni, są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Garaże przypisane do lokali mieszkalnych mieszczą się też w pojęciu zasobów mieszkaniowych, gdyż jak wynika z przedstawionej powyżej definicji zasobów mieszkaniowych, garaże przypisane do lokali mieszkalnych należą do jednej ze wskazanych powyżej grup pomieszczeń pozostałych i urządzeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców (ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego, zapewniających sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie).

Wobec powyższego dochód z omawianej sprzedaży członkom tej Spółdzielni - w przypadku przeznaczenia tego dochodu na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych podlega zwolnieniu od podatku dochodowego w oparciu o przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 i art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu osobom, które nie są członkami Spółdzielni i nie posiadają prawa do lokalu będącego w zasobach mieszkaniowych Spółdzielni nie stanowi przychodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Garaże nieprzypisane do lokalu mieszkalnego będącego w zasobach Spółdzielni nie należą do żadnej ze wskazanych powyżej grup pomieszczeń pozostałych i urządzeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców (ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego, zapewniających sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie).

Zatem, w odniesieniu do dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i dochodu uzyskanego ze sprzedaży miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu osobom niebędącym członkami Spółdzielni należy stwierdzić, że nie jest to dochód pochodzący z gospodarki zasobami mieszkaniowymi a więc nie może podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na cel na jaki zostanie przeznaczony i wydatkowany, gdyż nie został spełniony jeden z warunków wskazanych w jego treści, ponieważ dochód nie pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Za taką interpretacją przemawia również treść przepisu art. 1 ust. 1 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który wskazuje, że zasadniczym celem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Biorąc pod uwagę specyfikę działalności spółdzielni mieszkaniowych, należy podkreślić, że spółdzielnie nie są nastawione na osiąganie zysku, a podstawowy cel do jakiego zostały powołane to zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jej członków, nie zaś działalność polegająca na budowaniu budynków w celu sprzedaży z zyskiem znajdujących się w nich lokali. Dokonując sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu i miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu osobie niebędącej Jej członkiem Spółdzielni działa jak deweloper. W związku z tym brak jest uzasadnienia, aby omawianą działalność objąć zwolnieniem podatkowym. Jest to dochód pochodzący z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawione przez Spółdzielnię we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej regulacje prawne tut. Organ stoi na stanowisku, że dochód uzyskany z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz miejsc postojowych wielostanowiskowego garażu członkom Spółdzielni można zakwalifikować jako dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który w przypadku przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych podlega zwolnieniu od podatku dochodowego w oparciu o przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast dochód uzyskany z powyższej sprzedaży osobom niebędącym członkami Spółdzielni nie pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a zatem nie może podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bez względu na cel na jaki zostanie przeznaczony i wydatkowany.

Podkreślenia wymaga także fakt, że norma wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi formę ulg podatkowych, które naruszają zasadę równości oraz powszechności opodatkowania i tym samym powinna być interpretowana w sposób niezwykle precyzyjny i ścisły. Niedopuszczalne jest zatem stosowanie wykładni rozszerzającej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj