Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-44/13-5/GJ
z 16 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.01.2013r. (data wpływu 24.01.2013r.), uzupełnionym na wezwanie organu z dnia 27.03.2013r. nr IPPB3/423-44/13-2/GJ, pismem z dnia 09.04.2013r. (data wpływu – 11.04.2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie przychodów z tytułu otrzymania zwrotu nakładów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24.01.2013r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu otrzymania zwrotu nakładów.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest podatnikiem zarejestrowanym dla celów VAT w Polsce. Spółka oraz C. Sp. z o.o. (dalej: Kontrahent) zawarły w czerwcu 2010 r. ogólną umowę ws. zasad i warunków świadczenia usług energetycznych przez Spółkę na rzecz Kontrahenta (tzw. Original Agreement, dalej: Umowa Ogólna). W związku z Umową Ogólną, w dniu 27 lutego 2009 r. ww. strony zawarły umowę dzierżawy gruntu będącego własnością Kontrahenta (tzw. Rental Property Contract, dalej: Umowa Dzierżawy), na podstawie której Spółka może korzystać z części nieruchomości należącej do Kontrahenta na warunkach w niej określonych. Między innymi, zgodnie z Umową Dzierżawy, Spółka wybudowała na gruncie Kontrahenta budynek elektrociepłowni (dalej: Budynek). Budynek, według zasady superficies solo cedit wyrażonej w art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, Poz. 93 ze zm.), stał się częścią składową gruntu należącego do Kontrahenta. W konsekwencji, prawo własności budynku przysługuje Kontrahentowi. Budowa Budynku została sfinansowana w całości przez Spółkę. Wydatki poniesione w tym celu (dalej: Nakłady) zastały ujęte w księgach rachunkowych Spółki w sposób pozwalający na ich wyodrębnienie. Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatki z tego tytułu nie zostały i nie zostaną w żaden sposób rozpoznane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodów (ani w momencie ich poniesienia, ani poprzez odpisy amortyzacyjne). 12 października 2012 r. strony rozwiązały umowy regulujące ich dotychczasową współpracę (tj. Umowę Ogólną z czerwca 2010r. i Umowę Dzierżawy z lutego 2009r.) Z uwagi na fakt, że Umowa Dzierżawy nie regulowała kwestii rozliczenia wydatków poniesionych przez Spółkę na budowę Budynku, strony zamierzają podpisać umowę ws. rozliczenia Nakładów poczynionych przez Spółkę w związku z budową Budynku (tzw. Agreement on Rental Property Contract Terminotion and Settlement of Expenditures, dalej: Umowa o Rozliczenie Nakładów). W szczególności, w Umowie o Rozliczenie Nakładów strony zamierzają potwierdzić, że Spółka poczyniła Nakłady na budowę Budynku na gruncie należącym do Kontrahenta oraz, że w związku z tym Spółka ma prawo do zwrotu tych Nakładów od Kontrahenta. W konsekwencji, Kontrahent dokona zwrotu Nakładów Spółce w wysokości wydatków poniesionych na budowę Budynku, w jakiej zostały ujęte w księgach rachunkowych Spółki. Kwota Nakładów do rozliczenia zostanie wskazana w wartości netto (tj. bez podatku VAT, który został wcześniej rozliczony przez Spółkę w związku z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych do budowy Budynku). W załączniku do Umowy o Rozliczenie Nakładów zostaną wskazane poszczególne rodzaje i kwoty Nakładów.

W celu rozliczenia Nakładów poczynionych na wybudowanie Budynku na gruncie Kontrahenta, zgodnie z Umową o Rozliczenie Nakładów, Spółka zamierza wystawić Kontrahentowi jedną fakturę VAT na całość uzgodnionej kwoty wynagrodzenia obejmującego wartość Nakładów poniesionych przez Spółkę. Kwota wynagrodzenia zostanie powiększona o kwotę podatku VAT. Faktura VAT, w tym zakresie zostanie wystawiona przez Spółkę nie później niż 7 dnia od daty rozwiązania Umowy Ogólnej z czerwca 2010 r. (i tym samym również Umowy Dzierżawy z lutego 2009r.). W Umowie o Rozliczenie Nakładów strony zamierzają potwierdzić, że płatność wynagrodzenia wynikającego z ww. faktury będzie dokonywana w 180 ratach płatnych w następujących terminach:

  1. pierwsza rata wynagrodzenia (1/180 wynagrodzenia) będzie płatna przez Kontrahenta na rzecz Spółki nie później niż 40 dni od dnia podpisania Umowy o Rozliczenie Nakładów,
  2. każda następna rata wynagrodzenia (1/180 wynagrodzenia) należna za miesiąc poprzedni (płatność „z dołu”) będzie płatna do 10 dnia każdego miesiąca w okresie obowiązywania Umowy o Rozliczenie Nakładów (jeśli płatność będzie przypadała na święto lub dzień wolny od pracy, to płatność powinna być dokonana w następnym dniu roboczym). Spółka będzie wzywać Kontrahenta do zapłaty poszczególnych rat wynagrodzenia za zwrot Nakładów na podstawie not wzywających do zapłaty, wystawianych co najmniej 10 dni przed terminem płatności danej raty. Ze względu na fakt, że Spółka rozliczy podatek VAT jednorazowo od całości wynagrodzenia na podstawie wystawionej faktury VAT, poszczególne raty wynagrodzenia wskazane w wezwaniu do zapłaty nie będą już powiększane o podatek VAT.

W odpowiedzi na wezwanie organu w zakresie wskazania, czy wybudowany budynek Spółka przyjęła do używania i czy dokonywała odpisów amortyzacyjnych, Spółka podała co następuje:


Spółka podkreśliła, iż wybudowany przez nią na gruncie kontrahenta budynek elektrociepłowni, zgodnie z zasadą „superficies solo cedit” (art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny), stał się częścią składową gruntu należącego do kontrahenta. Wobec powyższego, prawo własności budynku przysługuje kontrahentowi. Budynek nie będzie użytkowany przez Spółkę.

Z uwagi na powyższe, Spółka i kontrahent już na etapie budowy zidentyfikowali potrzebę uregulowania i doprecyzowania stanu prawnego oraz wzajemnych rozliczeń związanych z budową ww. budynku, jak również kwestii związanych z dalszą eksploatacją elektrociepłowni oraz współpracą pomiędzy stronami. Umowa w sprawie rozliczenia nakładów, jaką obie strony zamierzają zawrzeć, sfinalizuje efekty wcześniejszych rozmów i negocjacji w tym zakresie. Zgodnie z planowaną regulacją, kontrahent dokona zwrotu na rzecz Spółki nakładów poniesionych na budowę ww. budynku. Jak Spółka wskazywała w samym wniosku o interpretację z dnia 22 stycznia 2013 r.: „Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatki z tego tytułu (tj. z tytułu wybudowania budynku elektrociepłowni) nie zostały i nie zostaną w żaden sposób rozpoznane przez Spółkę jako koszty uzyskania przychodów (ani w momencie ich poniesienia, ani poprzez odpisy amortyzacyjne,). Do tej pory (tj. w okresie realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku elektrociepłowni na gruncie należącym do kontrahenta) Spółka „kapitalizowała” wydatki poniesione w tym celu, tj. ewidencjonowała je odpowiednio w swoich księgach. Spółka nie rozpoczęła ich amortyzacji dla celów podatkowych, ani nie zaliczyła ich do kosztów uzyskania przychodów w inny sposób. Spółka nie wprowadziła również ww. budynku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych, gdyż będzie on stanowił własność kontrahenta i nie będzie przez . Spółkę używany. W konsekwencji, dopiero w przypadku dokonania przez kontrahenta zwrotu ww. nakładów Spółka dokona odpowiednio rozliczenia przedmiotowych wydatków na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych.

Dodatkowo odpowiadając na wezwanie organu w zakresie podatku od towarów i usług Spółka podała, że faktura VAT dotycząca przeniesienia nakładów powinna zostać wystawiona w ciągu 7 dni od momentu wykonania usługi przeniesienia nakładów na budowę budynku elektrociepłowni na gruncie należącym do kontrahenta Spółki, tj. w ciągu 7 dni od dnia podpisania przez Spółkę i kontrahenta Umowy o Rozliczenie Nakładów. Umowa o Rozliczenie Nakładów nie została jeszcze podpisana przez Spółkę i jej kontrahenta.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że w opisanym stanie faktycznym Spółka nie powinna rozpoznać przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z otrzymaniem od Kontrahenta w przyszłości zwrotu Nakładów (w tym poszczególnych rat zwrotu Nakładów) poczynionych uprzednio przez Spółkę na wybudowanie Budynku na gruncie należącym do Kontrahenta?

W opinii Spółki, w opisanym stanie faktycznym Spółka nie powinna rozpoznać przychodu podatkowego w związku z otrzymaniem w przyszłości zwrotu Nakładów poczynionych uprzednio na wybudowanie Budynku na gruncie należącym do Kontrahenta. Powyższy wniosek wynika wprost z treści art. 12 ust. 4 pkt 6a Ustawy o CIT, zgodnie z którym za przychody podatkowe nie uznaje się: „zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów”.

Z treści ww. przepisu jednoznacznie wynika zasada, że zwrot wszelkich wydatków poniesionych przez podatnika nie będzie stanowił dla niego przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych pod warunkiem, że podatnik nie zaliczył wcześniej tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji, otrzymany zwrot wydatków pozostanie neutralny podatkowo.

W opinii Spółki, w stanie faktycznym opisanym w niniejszym wniosku, zostały spełnione warunki określone w treści art. 12 ust. 4 pkt 6a Ustawy o CIT. Spółka ewidencjonowała Nakłady w swoich księgach rachunkowych, jednakże nie zaliczyła ich w żaden sposób (tj. ani w momencie poniesienia, ani poprzez odpisy amortyzacyjne) do jej kosztów uzyskania przychodów. Ponadto, kwota jaką Spółka otrzyma w przyszłości od Kontrahenta z tytułu zwrotu Nakładów (w tym poszczególnych rat) poczynionych uprzednio na wybudowanie Budynku na gruncie należącym do Kontrahenta, zostanie ustalona wprost w oparciu o kwoty Nakładów wykazane w księgach Spółki. Planowana transakcja między stronami Umowy o Rozliczenie Nakładów obejmie zatem tylko wydatki faktycznie poniesione przez Spółkę w związku z budową Budynku, nieujęte wcześniej w kosztach uzyskania przychodów Spółki i tylko w kwocie odpowiadającej wartości tych Nakładów, które były rzeczywiście poniesione przez Spółkę. W konsekwencji, w rozważanej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 6a Ustawy o CIT i otrzymany od Kontrahenta zwrot Nakładów (w tym poszczególnych rat zwrotu Nakładów) nie będzie stanowić dla Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj