Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-106/13-2/SM
z 19 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.01.2013 r. (data wpływu 08.02.2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 0% dla dostawy paliwa na rzecz przewoźników lotniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 08.02.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 0% dla dostawy paliwa na rzecz przewoźników lotniczych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Sp. z o.o. jest podmiotem prowadzącym działalność między innymi w zakresie dostaw paliwa lotniczego. Obecnie Spółka dostarcza paliwo lotnicze na rzecz przewoźników lotniczych nie mających siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski wykonujących głównie przewozy międzynarodowe. Przewoźnicy przekazują Wnioskodawcy certyfikat przewoźnika lotniczego (Air Operator Certificate, dalej: AOC), potwierdzający uprawnienie do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym. Dostawa paliwa na rzecz przewoźników lotniczych dokonywana jest na terenie lotniska.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy, zgodnie z art. 83 ust. 1f ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. do dostawy paliwa dokonywanej przez Wnioskodawcę na rzecz przewoźników mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polski, może być stosowana stawka 0% VAT, jeżeli Spółka jest w posiadaniu certyfikatu AOC, potwierdzającego, że przewoźnik taki jest uprawniony do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Przepis art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy VAT stanowi, że stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.


Zgodnie z art. 83 ust. 1f ustawy VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2012 r., przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, o których mowa w ust. 1 pkt 5-8, 13, 16 i 18, rozumie się również przewoźników lotniczych nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju:

  1. uprawnionych do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym na podstawie odpowiedniego aktu właściwego organu państwa siedziby tego przewoźnika, w szczególności koncesji lub certyfikatu przewoźnika lotniczego, lub
  2. wpisanych na listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym ogłoszoną przez właściwy organ państwa siedziby danego przewoźnika.

Art. 83 ust. 2 ustawy o VAT nakazuje podatnikom prowadzić dokumentację, potwierdzającą, że warunki określone w art. 83 ust. 1f zostały spełnione.


W ocenie Spółki, dokumentem, o którym mowa w art. 83 ust. 1f pkt 1 ustawy o VAT jest certyfikat właściwego organu państwa siedziby przewoźnika, uprawniający tego przewoźnika do wykonywania międzynarodowych przewozów lotniczych, tak zwany certyfikat operatora lotniczego (AOC - Air Operator Certificate).

Jeżeli zatem z dokumentu AOC wystawionego przez właściwy organ państwa siedziby danego przewoźnika wynika, że dany przewoźnik jest uprawniony do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym, stanowi on odpowiednią dokumentację w rozumieniu art. 83 ust. 2 ustawy VAT, a zatem jego posiadanie przez Spółkę pozwala uznać, że spełnione zostają warunki do zastosowania stawki 0% VAT przy dostawie paliwa lotniczego do takiego przewoźnika.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej art. 83 ustawy o VAT (druk poselski nr 805 z 16 października 2012 r.), gdzie wskazuje się, że zagraniczny przewoźnik będzie uznany za przewoźnika wykonującego głównie przewozy w transporcie międzynarodowym na podstawie aktu właściwego organu kraju swojej siedziby, w szczególności koncesji lub certyfikatu przewoźnika lotniczego (s. 42 uzasadnienia).


Podsumowując, Spółka pragnie zauważyć, że zmiana przepisu art. 83 ust. 1f wchodząca w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r. ma charakter doprecyzowujący, bowiem stanowisko Spółki było już akceptowane na gruncie obecnie obowiązującego brzmienia przepisu art. 83 ust. 1f ustawy o VAT. W szczególności, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w interpretacji indywidualnej o sygnaturze IPPP3/443-1376/11-4/MK z dnia 19 grudnia 2011 r., potwierdził, że certyfikat AOC jest dokumentem uprawniającym do zastosowania stawki VAT 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (…), podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, podstawowa stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


W tym miejscu zauważyć należy, iż oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki obniżone oraz zwolnienie od podatku.


I tak, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.


W myśl przepisu art. 83 ust. 1f (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r.), przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, o których mowa w ust. 1 pkt 5-8, 13, 16 i 18, rozumie się również przewoźników lotniczych nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju:

  1. uprawnionych do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym na podstawie odpowiedniego aktu właściwego organu państwa siedziby tego przewoźnika, w szczególności koncesji lub certyfikatu przewoźnika lotniczego, lub
  2. wpisanych na listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym ogłoszoną przez właściwy organ państwa siedziby danego przewoźnika.

Zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego zauważyć należy, iż Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność między innymi w zakresie dostaw paliwa lotniczego. Obecnie Wnioskodawca dostarcza paliwo lotnicze na rzecz przewoźników lotniczych nie mających siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski wykonujących głównie przewozy międzynarodowe. Przewoźnicy przekazują Spółce certyfikat przewoźnika lotniczego (Air Operator Certificate, dalej: AOC), potwierdzający uprawnienie do wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym.


Uwzględniając powyższe, warunek, o którym mowa w ww. art. 83 ust. 1f pkt 1 i art. 83 ust. 2 należy uznać za spełniony.


Zatem Spółka, na podstawie przepisów art. 83 ust. 1 pkt 18, jest uprawniona do stosowania stawki 0% przy dostawie paliwa lotniczego na rzecz tych przewoźników.


Stanowisko należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj