Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-178/13-4/KSM
z 6 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-178/13-4/KSM
Data
2013.06.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działki
grunty
odpłatne zbycie
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
1. Czy przy sprzedaży (dokonanej po upływie 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nabyto pole) poszczególnych działek Wnioskodawczyni zapłaci:
a) podatek dochodowy od osób fizycznych,
b) podatek od towarów i usług.
2. Czy przy sprzedaży nabytego pola w całości (pomimo dokonanego podziału gruntu na mniejsze działki) Wnioskodawczyni zapłaci:
a) podatek dochodowy od osób fizycznych,
b) podatek od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 427 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2013 r. (data wpływu 8 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 16 maja 2013 r., Nr IPTPB2/415-178/13-2/KSM i Nr IPTPP4/443/151/13-2/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ww. ustawy, wystąpił do Wnioskodawczyni o usunięcie braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 20 maja 2013 r., natomiast w dniu 27 maja 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 24 maja 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2007 r. do nadal Wnioskodawczyni prowadzi działalność zawodową – psycholog. Nie była i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 11 marca 2008 r. nabyła odpłatnie, jako osoba prywatna działkę rolną o łącznej powierzchni 2,87 ha.

Wnioskodawczyni podaje, że dla powyższej działki do dnia złożenia niniejszego wniosku nie został sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego. Dla terenów, na których jest położona ww. działka zostało uchwalone jedynie „studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Przedmiotowa działka nie była zabudowana i nigdy nie była wykorzystywana przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej działalności. Przy jej nabyciu Wnioskodawczyni nie korzystała również z jakichkolwiek ulg podatkowych.

W następnych latach powyższa działka została podzielona na 20 mniejszych działek, w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Obecnie działki te, są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe i wypoczynkowe (taką informację Wnioskodawczyni uzyskała w gminie X).

Pismem z dnia 24 maja 2013 r., Wnioskodawczyni uzupełniła zdarzenie przyszłe o następujące informacje:

  • w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:
    • planowana sprzedaż działek powstałych z podziału działki nabytej w 2008 r. nie zostanie dokonana w ramach działalności gospodarczej.
  • w zakresie podatku od towarów i usług:
    • wyżej wymieniony grunt nigdy nie był udostępniany innym osobom na podstawie najmu, dzierżawy, użyczenia itp.;
    • nie dokonywała nigdy sprzedaży gruntów. Jedyne poniesione nakłady to podział gruntu;
    • nie miało miejsca: uzbrajanie terenu, ogradzanie, zamieszczanie ogłoszeń o sprzedaży itp.;
    • dla wyżej wymienionych działek nie zostały wydane decyzje o zabudowie, ponadto działki te przeznaczone są pod budownictwo wypoczynkowe i jednorodzinne zgodnie z uchwalonym studium uwarunkowań.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przy sprzedaży (dokonanej po upływie 5 lat od końca roku podatkowego, w którym nabyto pole) poszczególnych działek Wnioskodawczyni zapłaci:
    1. podatek dochodowy od osób fizycznych,
    2. podatek od towarów i usług.
  2. Czy przy sprzedaży nabytego pola w całości (pomimo dokonanego podziału gruntu na mniejsze działki) Wnioskodawczyni zapłaci:
    1. podatek dochodowy od osób fizycznych,
    2. podatek od towarów i usług.


Wnioskodawczyni doprecyzowała również, że użyte w pytaniu nr 2 sformułowanie „nabytego pola w całości” należy rozumieć jako działkę rolną, nabytą w dniu 11 marca 2008 r., która została podzielona na 20 mniejszych działek.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 1a i 2a dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast wniosek w zakresie pytań nr 1b i 2b dotyczących podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przytoczonym zdarzeniu przyszłym nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Powyższy grunt nabyła Ona w całości jako osoba prywatna, a nie w ramach, bądź dla celów prowadzonej działalności. Natomiast sprzedaż nieruchomości będzie dokonywana po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie.

Powyższe wypełni przesłanki, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, sprzedaż ww. gruntu nie będzie miała charakteru zorganizowanego i ciągłego, który znamionowałby cechy prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Natomiast każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana przed upływem ww. terminu.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia ww. nieruchomości i praw decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i forma ich nabycia.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni od 2007 r. prowadzi działalność zawodową jako psycholog. W dniu 11 marca 2008 r. nabyła odpłatnie, jako osoba prywatna, działkę rolną o łącznej powierzchni 2,87 ha. Dla ww. działki, do dnia złożenia niniejszego wniosku nie został sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego. Dla terenów na których jest położona przedmiotowa działka zostało uchwalone jedynie „studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Przedmiotowa działka nie była zabudowana i nigdy nie była wykorzystywana przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej działalności. Przy jej nabyciu Wnioskodawczyni nie korzystała również z jakichkolwiek ulg podatkowych. W następnych latach powyższa działka została podzielona na 20 mniejszych działek, w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Obecnie działki te są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe i wypoczynkowe.

Wnioskodawczyni wskazała również, że planowana sprzedaż działek, powstałych w wyniku podziału działki nabytej w 2008 r. nie zostanie dokonana w ramach działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że nabycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowej nieruchomości w całości miało miejsce w 2008 r.

W związku z powyższym dokonując oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia przedmiotowej działki/działek należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316 ze zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 roku do dnia 31 grudnia 2008 roku, stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, wprost wynika, że jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej to stanowi ono odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu. Przy czym przychód ten powstaje, jeżeli zbycie nieruchomości nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Stosowanie do art. 10 ust. 3 powyższej ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni zamierza dokonać odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości (działka gruntu), które to zbycie nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. W związku z czym, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania wskazany przez Wnioskodawczynię we własnym stanowisku art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując stwierdzić należy, że odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości, które nie zostanie dokonane w ramach działalności gospodarczej nie będzie stanowiło dla Wnioskodawczyni źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a), jeżeli nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, określonego w powyższym przepisie, tj. po dniu 31 grudnia 2013 r. Zatem, Wnioskodawczyni nie będzie zobligowana do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.

Wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie nie jest istotny fakt, czy nieruchomość zostanie sprzedana w całości, czy też po przeprowadzeniu podziału na mniejsze działki. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma data nabycia nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj