Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-213/13-4/KSM
z 7 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2013 r. (data wpływu 22 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 kwietnia 2013 r. (data wpływu 18 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasiłku otrzymanego z Wielkiej Brytanii w 2011 r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasiłków otrzymanych z Wielkiej Brytanii w latach 2011 i 2012.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 8 kwietnia 2013 r., Nr IPTPB2/415-213/13-2/KSM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ww. ustawy, wystąpił do Wnioskodawcy o usunięcie braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 kwietnia 2013 r., natomiast w dniu 18 kwietnia 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 16 kwietnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W styczniu 2011 r. Wnioskodawcy został przyznany zasiłek owdowiałego rodzica z Wielkiej Brytanii. Następnie w maju 2011 r., córka Wnioskodawcy otrzymała rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po zmarłej żonie Wnioskodawcy.

Wnioskodawca pisał w tej sprawie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i do Wielkiej Brytanii myśląc, że pieniądze z Wielkiej Brytanii zostaną mu zabrane i dlatego się z nich nie rozliczał. Powyższe środki otrzymuje nadal. Dalej podaje, iż w listopadzie 2012 r. otrzymał z Wielkiej Brytanii dodatkowo zasiłek na dziecko. Wnioskodawca wskazuje, iż nie otrzymuje z Wielkiej Brytanii dokumentów do rozliczenia podatku, ani gotowych rozliczeń. Sądzi On, że są to zasiłki nieopodatkowane, ponieważ Bank pobrał podatek kilka razy, a po przedstawieniu decyzji z Wielkiej Brytanii pieniądze zwrócił na konto.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 15 kwietnia 2013 r., Wnioskodawca dodał, iż w okresie od listopada 2006 r. do października 2008 r. wraz z żoną przebywali w Wielkiej Brytanii. W dniu 31 października 2009 r. zmarła w Polsce żona Wnioskodawcy, która osierociła córkę.

Od 2009 r. przyznano Wnioskodawcy poniżej wskazane zasiłki z Wielkiej Brytanii:

  1. w styczniu 2011 r. – zasiłek dla owdowiałego rodzica na wychowanie dziecka do lat 20,
  2. w listopadzie 2012 r. – drugi zasiłek na dziecko.

Oba zasiłki zostały przyznane na mocy przepisów Unii Europejskiej na podstawie angielskich przepisów o świadczeniach rodzinnych. Zasiłek wskazany w poz. 1 wpływa na rachunek bankowy Wnioskodawcy w Polsce od stycznia 2011 r., a zasiłek wskazany w poz. 2 od listopada 2012 r.

W styczniu 2011 r. nastąpiła wypłata zaległego zasiłku wskazanego w poz. 1 przyznanego od listopada 2009 r., a w listopadzie 2012 r. nastąpiła wypłata zaległego zasiłku wskazanego w poz. 2, także przyznanego od listopada 2009 r., tj. od śmierci żony Wnioskodawcy.

Bank początkowo pobierał podatek do zasiłku wpływającego na konto, potem jednak dokonał jego zwrotu. Wnioskodawca nie otrzymał żadnej informacji co do przyczyn takiego stanu rzeczy. Jego osierocona córka pobiera w Polsce rentę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zasiłek pielęgnacyjny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W zeznaniu rocznym za 2011 r. i 2012 r. rozliczył tylko swoje dochody ze stosunku pracy i dochód małoletniej córki z renty otrzymanej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie rozliczał ww. zasiłków z Wielkiej Brytanii.

W związku z powyższym zadano następujące pytania, sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

  1. Czy od zasiłków otrzymanych z Wielkiej Brytanii po śmierci żony, należy odprowadzić w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 2011 i 2012?
  2. Czy bank prawidłowo postąpił pobierając od zasiłku wpływającego na konto podatek dochodowy?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze w części dotyczącej opodatkowania zasiłku otrzymanego z Wielkiej Brytanii w 2011 r. oraz na pytanie drugie.

Natomiast wniosek w części dotyczącej opodatkowania zasiłków otrzymanych z Wielkiej Brytanii w 2012 r. zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku z dnia 15 kwietnia 2013 r., za 2011 r. nie należy odprowadzać podatku dochodowego od osób fizycznych i wykazywać tych dochodów w zeznaniu rocznym za 2011 r. składanym w Polsce, gdyż na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rodzinne otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, świadczenia pieniężne otrzymywane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymywane na podstawie odrębnych przepisów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 4a powołanej wyżej ustawy, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika m.in., że w okresie od listopada 2006 r. do października 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną przebywali w Wielkiej Brytanii. W dniu 31 października 2009 r. zmarła w Polsce żona Wnioskodawcy, która osierociła córkę. Wnioskodawca od stycznia 2011 r. otrzymuje zasiłek dla owdowiałego rodzica na wychowanie dziecka do lat 20, który przyznany został w listopadzie 2009 r. Natomiast od listopada 2012 r. nastąpiła wypłata zaległego drugiego zasiłku na dziecko, także przyznanego od listopada 2009 r. Oba zasiłki przyznane zostały na mocy przepisów Unii Europejskiej na podstawie angielskich przepisów o świadczeniach rodzinnych. Powyższe zasiłki wpływają na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Bank początkowo pobierał od nich podatek, potem jednak dokonał jego zwrotu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie uregulowania zawarte w Konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840).

Stosownie do art. 17 ust. 1 ww. Konwencji z zastrzeżeniem postanowień artykułu 18 ust. 2 – emerytury, renty i inne podobne wynagrodzenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w Polsce), podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce).

W myśl art. 21 ust. 1 ww. Konwencji, części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Na podstawie powołanej regulacji, świadczenia z Wielkiej Brytanii otrzymane przez osobę mającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terenie Polski podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Oznacza to, że do ich opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego.

Stosownie natomiast do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz wskazane powyżej przepisy stwierdzić należy, iż zgodnie z postanowieniami Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, świadczenie otrzymane przez Wnioskodawcę z Wielkiej Brytanii w 2011 r. z tytułu zasiłku dla owdowiałego rodzica na wychowanie dziecka do lat 20, które przyznane zostały na podstawie brytyjskich przepisów o świadczeniach rodzinnych wypłacone Wnioskodawcy jako osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Wskazać jednak należy, iż przedmiotowy zasiłek wpisuje się w rozumienie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem, Wnioskodawca nie miał obowiązku wykazania tych dochodów w zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i odprowadzania podatku dochodowego od ww. świadczeń. Ponadto, na banku, jako płatniku nie ciążył obowiązek pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy z tego tytułu.

Nie występuje zatem obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od ww. świadczeń oraz W związku z powyższym na banku nie ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj