Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-165/13-4/ALN
z 6 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP4/443-165/13-4/ALN
Data
2013.06.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekazanie nieodpłatne
składnik majątkowy


Istota interpretacji
Czy w wariancie nieodpłatnego przekazania na rzecz X przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z, transakcja ta winna zostać uznana za odpłatną dostawę towarów i Spółka powinna naliczyć podatek VAT w związku z przekazaniem przedmiotowych składników majątkowych?



Wniosek ORD-IN 420 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2013 r. (data wpływu 15 marca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2013 r. (data wpływu 29 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania nieodpłatnego przekazania przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z,
  • określenia podstawy opodatkowania oraz stawki VAT dla sprzedaży przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z za „symboliczną złotówkę”.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 maja 2013 r. (data wpływu 29 maja 2013 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X prowadzi działalność deweloperską, specjalizując się w usługach deweloperskich oraz zarządzaniu nieruchomościami. Spółka wyszukuje i nabywa nieruchomości gruntowe, na których buduje obiekty handlowe - przede wszystkim supermarkety i osiedlowe centra handlowe. Po wybudowaniu obiekty są wynajmowane osobom trzecim, dla potrzeb prowadzonej przez te podmioty działalności gospodarczej, handlowej i usługowej.

Od 2001 roku do dnia 31 lipca 2011 roku Spółka prowadziła działalność w formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Y. Na podstawie art. 551 § 1 kodeksu spółek handlowych w dniu 1 sierpnia 2011 roku nastąpiło przekształcenie spółki Y z o.o. w spółkę X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo – akcyjna.

Spółka od 2001 roku jest właścicielem nieruchomości ze zlokalizowanym na niej budynkiem magazynowo – biurowym. Powyższą nieruchomość Y otrzymała na pokrycie udziałów jako wkład niepieniężny (aport). W tym miejscu należy wskazać, iż przy nabyciu aportem przedmiotowej ruchomości nie wystąpił podatek VAT naliczony. W tamtym czasie, wniesienie aportu do spółki kapitałowej było czynnością korzystającą ze zwolnienia przedmiotowego.

Stosownie bowiem do § 69 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zwolnione od podatku od towarów i usług były wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Spółce nie przysługiwało więc prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowego składnika majątku (w formie wkładu niepieniężnego środka trwałego).

W ramach nabycia tej nieruchomości Spółka została również właścicielem przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z, które pozwalają na podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa X i ogrzewanie nieruchomości.

Przyłącze ciepłownicze było zawarte w wartości nabycia budynku magazynowo – biurowego (w przypadku, kiedy to spółka jest właścicielem przyłącza ciepłowniczego, budynek jest kompletny i zdatny do użytku tylko z tym przyłączem).

Przedmiotowy budynek magazynowo – biurowy jak i przyłącze ciepłownicze znajduje się na gruncie będącym własnością Skarbu Państwa, którego Spółka jest użytkownikiem wieczystym do 2090 roku.

Nabyta nieruchomość została w 2001 roku przyjęta do użytkowania i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Do ewidencji tej wprowadzono tylko budynek, łącznie z przyłączem ciepłowniczym, jako jeden środek trwały. W 2008 roku i Spółka poniosła nakłady na modernizację budynku w wysokości 21,55% jego wartości początkowej. Przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi pracami modernizacyjnymi Spółce przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ wykonywała ona czynności opodatkowane. Ostatnie z nakładów modernizacyjnych zostały poniesione w październiku 2008 roku.

Spółka od 2001 roku osiąga z tej nieruchomości przychody z tytułu najmu różnym podmiotom powierzchni w budynku magazynowo – biurowym. W latach 2001 - 2004 nieruchomość była wynajęta w całości. Przez następne lata do chwili obecnej, nieruchomość też była i jest wynajmowana, jednakże okresowo niewielkie powierzchnie mogły pozostawać niewynajęte.

Zarówno budynek jak i przyłącze cieplne są stare, mają ponad 30 lat. Spółka jako właściciel urządzeń sieci ciepłowniczej jest obowiązana do ponoszenia kosztów jej utrzymania i napraw, co stanowi istotne wydatki dla Spółki.

Obecnie Spółka prowadzi negocjacje z Przedsiębiorstwem X w sprawie przejęcia przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z.

Spółka, w najbliższym czasie, tj. do lipca br. rozważa możliwość nieodpłatnego przekazania tych składników majątku do z, bądź alternatywnie Spółka bierze pod uwagę możliwość sprzedaży z powyższych składników majątkowych za symboliczną kwotę - „symboliczną złotówkę”.

Przekazanie lub zbycie tych składników majątkowych zwolniłoby Spółkę z obciążeń wynikających z konieczności utrzymywania w dużej części zużytych urządzeń w należytym stanie, do czego obecnie - jako ich właściciel - Spółka jest zobowiązana.

Celem nieodpłatnego przekazania lub sprzedaży za „symboliczną złotówkę”, Spółka planuje „odłączyć” od budynku jego część składową jaką jest obecnie przedmiotowe przyłącze (Wnioskodawca ma zamiar wycenić przez rzeczoznawcę jaką część wartości budynku w dniu nabycia stanowiło to przyłącze). Wprawdzie na okoliczność nieodpłatnego przekazania lub sprzedaży nie dojdzie do fizycznego odłączenia urządzeń sieci ciepłowniczych od budynku, niewątpliwie jednak w wyniku przekazania dotychczasowa część składowa budynku nie będzie już własnością Spółki, a w stanie faktycznym nastąpi wyłączenie z jej majątku.

Spółka nie ma żadnych powiązań z Przedsiębiorstwem X.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 27 maja 2013 r. Wnioskodawca wskazał, że: We wniosku, na stronie 3/6 wskazano cyt.: „Spółka nie ma żadnych powiązań z Przedsiębiorstwem X”. Wnioskodawca potwierdza zatem ponownie, że między nabywcą przyłącza, a Wnioskodawcą nie istnieją żadne powiązania, w tym także związki, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Nie istnieje zatem między kontrahentami (Wnioskodawcą ix) lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy.

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z brakiem powiązań pomiędzy Wnioskodawcą a nabywcą przyłącza ciepłowniczego, o których mowa w art. 32 ust. 2 ww. ustawy odpowiedź na pytanie czy wynagrodzenie jest niższe od wartości rynkowej, a nabywca przyłącza ciepłowniczego nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 ww. ustawy oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie ma żadnego znaczenia dla oceny stanowiska Spółki. Czyniąc jednak zadość wymogom formalnym, przy ocenie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego pomimo, że Wnioskodawca nie ma wiążących informacji w tym zakresie Wnioskodawca prosi by przyjąć, że nabywca, w zakresie sieci ciepłowniczych ma pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a wynagrodzenie z tego tytułu jest niższe od wartości rynkowej, o której mowa w art. 2 pkt 27b ww. ustawy.

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z brakiem powiązań pomiędzy Wnioskodawcą a nabywcą sieci ciepłowniczej, o których mowa w art. 32 ust. 2 ww. ustawy odpowiedź na pytanie czy wynagrodzenie jest niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy przyłącza ciepłowniczego nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku, nie ma żadnego znaczenia dla oceny stanowiska Spółki. Ponadto, zwolnienie od podatku czy też opodatkowanie tej dostawy jest przedmiotem zapytania nr 2. Tym samym Organ żąda od Wnioskodawcy, aby zawarł jako element stanu faktycznego odpowiedź na wątpliwości Spółki, co samo w sobie przeczy istocie instytucji interpretacji indywidualnych. Czyniąc jednak zadość wymogom formalnym, Wnioskodawca wskazuje, że wynagrodzenie tytułu transakcji będącej przedmiotem wniosku jest niższe od wartości rynkowej, o której mowa w art. 2 pkt 27b ww. ustawy. W ocenie Wnioskodawcy, transakcja zbycia na rzecz Przedsiębiorstwa X jest opodatkowana stawką 23%, Wnioskodawca prosi jednak o potwierdzenie tego faktu interpretacji prawa podatkowego. Wnioskodawca ma pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wariancie nieodpłatnego przekazania na rzecz X przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z, transakcja ta winna zostać uznana za odpłatną dostawę towarów i Spółka powinna naliczyć podatek VAT w związku z przekazaniem przedmiotowych składników majątkowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nieodpłatnego przekazania na rzecz Przedsiębiorstwa X przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z nie dojdzie do dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postaci energii.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług co do zasady podlega tylko taka dostawa towarów, która ma charakter odpłatny. Jednak w ściśle określonych przypadkach nieodpłatne zbycie towarów może być przedmiotem opodatkowania tym podatkiem.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących co jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przepisy nie stanowią o celu takiego przekazania, wyrażając regułę generalną, iż przedmiotem opodatkowania jest „nieodpłatne przekazanie” określonych towarów. Z cytowanych wyżej przepisów wynika zatem, że dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest jednak to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całości lub w części, o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Odnosząc powołane wyżej przepisy prawa podatkowego do opisanej przez Spółkę sytuacji należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nieodpłatne przekazanie będącego jej własnością przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z na rzecz Przedsiębiorstwa X, z uwagi na fakt, iż Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego majątku, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Według art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terenie kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższe oznacza, że nieodpłatną dostawę towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem. Niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów– w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka jest właścicielem przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z, które pozwalają na podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa x i ogrzewanie nieruchomości. Spółka od 2001 roku jest właścicielem nieruchomości ze zlokalizowanym na niej budynkiem magazynowo – biurowym. Powyższą nieruchomość Y otrzymała na pokrycie udziałów jako wkład niepieniężny (aport). Wnioskodawca zaznaczyły, iż przy nabyciu aportem przedmiotowej ruchomości nie wystąpił podatek VAT naliczony. W tamtym czasie, wniesienie aportu do spółki kapitałowej było czynnością korzystającą ze zwolnienia przedmiotowego.

Przyłącze ciepłownicze było zawarte w wartości nabycia budynku magazynowo – biurowego (w przypadku, kiedy to Spółka jest właścicielem przyłącza ciepłowniczego, budynek jest kompletny i zdatny do użytku tylko z tym przyłączem). Nabyta nieruchomość została w 2001 roku przyjęta do użytkowania i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Do ewidencji tej wprowadzono tylko budynek, łącznie z przyłączem ciepłowniczym, jako jeden środek trwały. Spółka jako właściciel urządzeń sieci ciepłowniczej jest obowiązana do ponoszenia kosztów jej utrzymania i napraw, co stanowi istotne wydatki dla Spółki.

Obecnie Spółka prowadzi negocjacje z Przedsiębiorstwem x w sprawie przejęcia przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawne stwierdzić należy, iż w tym przypadku przekazanie nieodpłatnie przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z nie wypełnia dyspozycji dostawy towarów z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, albowiem przy nabyciu tych towarów nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wobec powyższego nieodpłatne przekazanie przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, tj. że przedmiotową nieruchomość Spółka otrzymała jako wkład niepieniężny (aport) korzystający ze zwolnienia przedmiotowego.

Ponadto, należy zwrócić uwagę, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazania przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z.

Natomiast wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie określenia podstawy opodatkowania oraz stawki VAT dla sprzedaży przyłącza ciepłowniczego: urządzeń sieci ciepłowniczych Z za „symboliczną złotówkę” został załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj