Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-186/13-2/AKr
z 6 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2013 r. (data wpływu 12 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału we wkładzie mieszkaniowym związanym ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału we wkładzie mieszkaniowym związanym ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2003 r. Wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłym dziadku M. prawo do 1/6 części wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkład ten dotyczył lokalu, w którym w owym czasie Wnioskodawczyni mieszkała wraz z babcią A. (żoną M.). Matka Wnioskodawczyni (córka M. i A.) zmarła jeszcze przed śmiercią dziadka M. M. i A. mieli dwoje dzieci: syna S. i córkę A. po której śmierci - wspólnie z bratem – Wnioskodawczyni dziedziczyła prawo do części wkładu. Z ww. mieszkania Wnioskodawczyni wyprowadziła się i wymeldowała w 2004 r., gdyż zakupiła mieszkanie własnościowe.

W 2009 r. zmarła babcia Wnioskodawczyni – A. (żona M.), po jej śmierci Wnioskodawczyni stała się właścicielką ¼ części ww. wkładu mieszkaniowego. Jedynym lokatorem ww. mieszkania z odziedziczonym częściowo prawem do wkładu mieszkaniowego był wnuk A. i M. (syn S.), który chciał wraz z małżonką uzyskać prawo do przedmiotowego lokalu, a w owym czasie był już posiadaczem ½ części ww. wkładu mieszkaniowego. Jednakże w związku z faktem, że jedyny lokator nie mógł starać się o przyznanie ww. lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej nie posiadając pełni praw do wkładu mieszkaniowego tego lokalu, Wnioskodawczyni wspólnie z bratem postanowili sprzedać mu przysługujące im części wkładu mieszkaniowego. Została zawarta między stronami umowa sprzedaży. Podatek od spadku (odziedziczonego wkładu mieszkaniowego) został uregulowany.

W dniu 6 lipca 2011 r. Wnioskodawczyni sprzedała (aktem notarialnym) cały przysługujący Jej udział wynoszący ¼ części we wkładzie mieszkaniowym związanym ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego za cenę 35.000 zł. Kupującym był pozostały uprawniony w udziale ½ części z tytułu ww. wkładu mieszkaniowego.

Na postawie postanowień Sądu Rejonowego z dnia 19 sierpnia 2005 r. oraz z dnia 23 lutego 2011 r. w przedmiocie nabycia spadku po zmarłych: M. B. (dziadek) oraz A. B. (babcia), Wnioskodawczyni przysługiwał udział wynoszący 1/4 części we wkładzie mieszkaniowym związanym ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego.

Z zaświadczeń wydanych z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego wynika, iż od nabycia majątku po zmarłym w dniu 15 października 2003 r. M. B. podatek nie należy się zgodnie z art. 1, 6, 7, 8, 9 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (wartość spadku nieprzekraczająca kwoty 9.637 zł; nabywca z I grupy podatkowej); od nabycia majątku po zmarłej dnia 20 października 2009 r. A. B. podatek od spadków nie należy się z uwagi na zwolnienie wynikające z art. 4a ww. ustawy (zgłoszenie nabycia spadku w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia Sądu stwierdzającego nabycie spadku).

Z tytułu umowy sprzedaży Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W zaświadczeniu wydanym na wniosek spadkobiercy celem przedłożenia w Urzędzie Skarbowym Spółdzielnia Mieszkaniowa zaświadczyła, iż „wkład mieszkaniowy związany z lokalem ustala się według wyceny rynkowej dokonanej przez rzeczoznawcę”, zaś budynek, w którym znajduje się ww. lokal mieszkalny o powierzchni 45 m2 został oddany do eksploatacji w dniu 27 maja 1969 r.

Wraz z podpisaniem aktu notarialnego Wnioskodawczyni złożyła w Spółdzielni Mieszkaniowej oświadczenie o rezygnacji z roszczenia o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do ww. lokalu mieszkalnego. W oświadczeniu jako osobę, która będzie ubiegała się o zawarcie takiej umowy Wnioskodawczyni wskazała kupującego wymienionego w akcie notarialnym. Kupujący był jedynym uprawnionym do ubiegania się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do ww. lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na fakt, iż kupujący nie wywiązał się z pierwotnego terminu zapłaty (na dzień 31 grudnia 2011 r.) w dniu 2 kwietnia 2012 r. pomiędzy stronami został podpisany aneks do umowy zmieniający termin (na 7 maja 2012 r.) oraz kwotę (na 37.000 PLN). Wnioskodawczyni nadmienia jednocześnie, iż umowa oraz aneks do umowy stanowiły, że w przypadku niewykonania przez kupującego zobowiązania zapłaty ustalonej ceny do dnia 21 maja 2012 r. przysługiwało Jej umowne prawo odstąpienia od umowy sprzedaży. Z powodu nie wywiązania się kupującego z obowiązku zapłaty ustalonej ceny w dniu 5 lipca 2012 r. Wnioskodawczyni złożyła w Kancelarii Komorniczej wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi w celu wyegzekwowania należności. W wyniku postępowania egzekucyjnego w dniu 23 sierpnia 2012 r. nastąpił wpływ ustalonej ceny na Jej rachunek bankowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni, jako podatnik będący osobą fizyczną, ma prawo do skorzystania ze zwolnienia (od opodatkowania opisanej czynności sprzedaży odziedziczonego udziału wynoszącego ¼ części we wkładzie mieszkaniowym związanym ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego), o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. czy kwota otrzymana w wyniku postępowania egzekucyjnego - mającego na celu wyegzekwowanie należności z tytułu aktu notarialnego z dnia 6 lipca 2011 r. - jest zwolniona od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, jako podatnik będący osobą fizyczną ma prawo do skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (tj. do zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych opisanej czynności sprzedaży odziedziczonego udziału wynoszącego ¼ części we wkładzie mieszkaniowym związanym ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego), o którym mowa w art. 2 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kwota otrzymana w wyniku postępowania egzekucyjnego - mającego na celu wyegzekwowanie należności z tytułu aktu notarialnego z dnia 6 lipca 2011 r., jest zwolniona od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. l pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W uzasadnieniu powyższego stanowiska Wnioskodawczyni stwierdza, iż podatek dochodowy od wymienionej czynności sprzedaży części wkładu mieszkaniowego nie należy się z uwagi na zastosowanie w przedmiotowej sprawie uregulowań zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn, a nie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż udziału we wkładzie mieszkaniowym osobie trzeciej jest równoważna z czynnością wypłaty spadkobiercom przysługujących im części wkładu przez Spółdzielnię po opróżnieniu i sprzedaży lokalu mieszkalnego jeśli nie ma osoby, która zgromadzi całość wkładu i może tym samym stać się członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej i ubiegać się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do ww. lokalu mieszkalnego.

W myśl ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst ujednolicony Dz. U. 2001 Nr 4, poz. 27), w razie wygaśnięcia tego prawa spółdzielnia musi zwrócić osobie uprawnionej (w tym wypadku spadkobiercom) wartość rynkową mieszkania, ale nie wyższą od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska w wyniku przetargu na ten lokal. Stosownie do art. 9 ust. 3 ww. ustawy, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego (art. 9 ust. 4 ww. ustawy).

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków (art. 9 ust 5 ww. ustawy). Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada z mocy prawa drugiemu małżonkowi (art. 14 ust. 1 ww. ustawy).

W opisanym stanie, stwierdza Wnioskodawczyni, mamy do czynienia z sytuacją, że oboje małżonkowie zmarli, dziedziczeniu podlegał cały wkład mieszkaniowy. Jedyną osobą mogącą ubiegać się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do ww. lokalu mieszkalnego - pod warunkiem zgromadzenia całości wkładu i wejścia w poczet członków Spółdzielni Mieszkaniowej - był kupujący, gdyż zamieszkiwał ze zmarłą w tym lokalu.

Ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu związany jest wkład mieszkaniowy, który członkowie spółdzielni są obowiązani wnieść w celu uczestniczenia w pokryciu kosztów budowy lokalu. Wykluczenie możliwości dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z takim prawem, co zostało uregulowane w art. 14 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. A zatem w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przedmiotem spadku nie jest to prawo, ale wkład mieszkaniowy z nim związany.

Na podstawie sądowych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku udziały we wkładzie mieszkaniowym związanym z lokalem nabyły - po zmarłych członkach Spółdzielni trzy osoby: jedna w ½ części i dwie po ¼ części.

Zgodnie z przepisami o spółdzielniach mieszkaniowych, dziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie jest możliwe. To jednakże nie oznacza, że dziedziczeniu nie podlega wkład mieszkaniowy związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, a tym samym biorąc pod uwagę uregulowania w art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, również wszystkie prawa z nim związane. W tym jednak wypadku nie doszło do opróżnienia lokalu mieszkalnego, stąd też Wnioskodawczyni nie mogła wnioskować o wypłatę wkładu w Spółdzielni. Jednakże przysługiwało Wnioskodawczyni roszczenie o zapłatę kwoty odpowiadającej ¼ wkładu mieszkaniowego w stosunku do zamieszkującego lokal wnuka A. i M.

Zgodnie z postanowieniem Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, spadek po byłych członkach Spółdzielni nabyły 3 osoby i one też otrzymałyby należności po byłych członkach Spółdzielni. W takiej sytuacji prawa majątkowe związane z członkostwem w Spółdzielni, które przysługiwały byłym członkom należą do masy spadkowej.

Powyższe oznacza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały uregulowania zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn, a nie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ww. ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadkowi darowizn.

Na podstawie natomiast art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego.

W związku z powyższym odziedziczone udziały we wkładzie mieszkaniowym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należności przysługujące spadkobiercom, wchodzą do masy spadkowej po byłym członku Spółdzielni, co skutkuje zastosowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Na Spółdzielni Mieszkaniowej nie ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C i tym samym, nie zachodzi konieczność ustalenia wartości przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w związku z czynnością sprzedaży odziedziczonych udziałów we wkładzie mieszkaniowym - nie ciąży na Niej obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z uwagi na fakt, iż wszystkie kwestie dotyczące podatku od spadków i darowizn zostały uregulowane, co dokumentują zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. W dniu sprzedaży minęło 5 lat od daty nabycia pierwszej części spadku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).

Z przepisu art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak wskazuje art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy, można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonania (wykorzystania) tych praw jak również z ich odpłatnego zbycia.

Rozpatrując przedmiotową sprawę należy również zwrócić uwagę na zapisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), a szczególnie na postanowienia Rozdziału 2 tej ustawy.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy, przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.

Z kolei z art. 9 ust. 3 ww. ustawy wynika, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Jednakże z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada z mocy prawa drugiemu małżonkowi (art. 14 ust. 1 ustawy).

Wreszcie należy również zwrócić uwagę na treść art. 9 ust. 4 ww. ustawy, według którego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej.

Jak z powyższego wynika ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu związany jest wkład mieszkaniowy, który członkowie spółdzielni są obowiązani wnieść w celu uczestniczenia w pokryciu kosztów budowy lokalu. Wykluczenie możliwości dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z takim prawem, co zostało uregulowane w art. 14 ust. 2 ww. ustawy.

W konsekwencji stwierdzić należy, że w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przedmiotem spadku nie jest to prawo, ale wkład mieszkaniowy z nim związany.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż odpłatne zbycie wkładu mieszkaniowego w Spółdzielni Mieszkaniowej, stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają ich sumę, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo – skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.

Zatem, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki: zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami oraz nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na podatek od spadków i darowizn.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. Wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłym dziadku prawo do udziału w wysokości 1/6 wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej. Natomiast w 2009 r. po śmierci babci (żonie dziadka) stała się właścicielką udziału w wysokości ¼ ww. wkładu mieszkaniowego, który w dniu 6 lipca 2011 r. zbyła odpłatnie. Z powodu nie wywiązania się kupującego z obowiązku zapłaty ustalonej ceny w dniu 5 lipca 2012 r. Wnioskodawczyni złożyła w Kancelarii Komorniczej wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi w celu wyegzekwowania należności. W wyniku postępowania egzekucyjnego w dniu 23 sierpnia 2012 r. nastąpił wpływ ustalonej ceny na Jej rachunek bankowy.

Zatem, w przedstawionym przez Wnioskodawczynię stanie faktycznym przychód z odpłatnego zbycia prawa do udziału w wysokości 1/4 we wkładzie mieszkaniowym związanym ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego, jest przychodem z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym uzyskany przez Wnioskodawczynię dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, iż art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia przez Wnioskodawczynię odziedziczonego udziału w wysokości ¼ we wkładzie mieszkaniowym związanym ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego gdyż przepis ten dotyczy wyłącznie przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn tj. przychodów związanych z nabyciem spadku, nie zaś przychodów związanych z odpłatnym zbyciem nabytego przedmiotu spadku. Tym samym przychód z odpłatnego zbycia ww. udziału we wkładzie mieszkaniowym nie podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem dochodowym, stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, stosownie do art. 22 ust. 1 tej ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo organ podatkowy zauważa, że wydając interpretacje w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego. Organ wydając indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i Jej stanowiskiem. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różnić się będzie od stanu faktycznego, który wystąpił w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Ponadto należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez Wnioskodawczynię, jednego ze spadkobierców, współwłaścicieli wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych spadkobierców, współwłaścicieli tego wkładu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj