Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
DP1-415-3/04
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP1-415-3/04
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
remonty
tytuł prawny
ulga remontowa
umowa przedwstępna


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy możliwości korzystania z odliczenia wydatków poniesionych na wykończenie lokalu mieszkalnego w 2002 roku w ramach ulgi na remont i modernizację, w świetle nowej interpretacji Ministerstwa Finansów zawartej piśmie PB5/MC-068-528-2125/03 z dnia 12 sierpnia 2003?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 20 lutego 2004 r., uzupełnione 11 marca br., Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. podziela przedstawione w piśmie stanowisko, iż wydatki na wykończenie nowo zakupionego lokalu mieszkalnego, w przedstawionym w piśmie stanie faktycznym, podlegają odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację.

    Z przedstawionych w sprawie dokumentów i zapytania wynika:
    - dnia 7 listopada 2001 roku podpisał Pan umowę przedwstępną na zakup lokalu mieszkalnego,
    - dnia 6 grudnia 2002 roku „protokołem przekazania i odbioru lokalu spółka udostępniła Panu lokal w celu prowadzenia dalszych prac wykończeniowych. Z tym dniem przejął Pan na siebie wszelkie koszty związane z korzystaniem z tego mieszkania.
    - po dacie przekazania ponosił Pan wydatki udokumentowane fakturami VAT na wykończenie mieszkania (urządzanie łazienki i WC; ułożenie glazury i terakoty, paneli podłogowych; zamontowanie drzwi wewnętrznych),
    - dnia 26 marca 2003 roku podpisano akt notarialny na mocy którego spółka sprzedała Panu lokal mieszkalny wraz z udziałem w prawie własności zabudowanej działki oraz ustanowiła odrębną własność lokalu.

Z dniem 01 stycznia 2002 r. została zlikwidowana ulga z tytułu poniesionych wydatków na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym. Jedynie podatnicy, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczeń od podatku wydatków poniesionych na wskazany cel zachowali prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji poniesionych od dnia 01 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r. (art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Dz.U. Nr 134 poz. 1506).

Jednocześnie, na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15 art. 27a, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone m.in. na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Unormowanie powyższego przepisu wskazuje, iż ustawodawca obwarował korzystanie u omawianej ulgi kilkoma warunkami:

  1. poniesieniem wydatków wymienionych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788,
  2. poniesieniem wydatków w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  3. zajmowaniem remontowanego lub modernizowanego budynku lub lokalu mieszkalnego na podstawie tytułu prawnego, przy czym za tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej uważa się m.in.:

    - tytuł własności,
    - umowę użyczenia,
    - umowę najmu lub dzierżawy,
    - inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu (budynku) mieszkalnego (tytuł prawny do lokalu stanowi również umowa o jego budowę lub inna umowa, która zawiera postanowienie o udostępnieniu podatnikowi lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem na jego rzecz odrębnej własności lokalu).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spełnia Pan wymogi powołanych wyżej przepisów i służy Panu prawo do odliczeń z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego. Stanowisko takie znajduje również potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów znak: PB5/MC-068-528-2125/03 z dnia 12 sierpnia 2003.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj