Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDI/2-415-142/03/29898
z 12 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/2-415-142/03/29898
Data
2004.02.12



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
budynek mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego można odliczyć wydatki poniesione na wykonanie, m.in.: ścian działowych, podłóg, posadzek, trwale umiejscowionej instalacji sanitarnej w budowanym od 2002 roku budynku mieszkalnym , który jest w stanie surowym zamkniętym?


W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki:

  1. mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy opublikowanym w Dzienniku Ustaw nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),
  2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),
  3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),
  4. dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia remontu i modernizacji. Wg słowników języka polskiego remont to naprawa czegoś, doprowadzenie do stanu używalności (p. Mały słownik języka polskiego pod red. S. Skorupki, H. Auderskiej, Z. Łempickiej, W-wa 1968 wyd. XI 1994 s. 779), zaś modernizacja to "unowocześnienie, uwspółcześnienie czegoś" (p. Mały słownik jw. str. 449).

Wydatki poniesione w 2003 roku na ukończenie budowy budynku jednorodzinnego nie mogą być odliczone od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, ponieważ nie został dokonany przynajmniej częściowy lub warunkowy jego odbiór techniczny.

Jeżeli w chwili dokonywania odbioru technicznego budynek mieszkalny wymaga jeszcze szeregu podstawowych prac budowlanych (w tym np. położenia podłóg, posadzek, wykonania balustrad wewnętrznych i zewnętrznych, pokrycia dachu) i właściwy organ w pozwoleniu na jego użytkowanie określi warunki użytkowania lub uzależni użytkowanie od wykonania w oznaczonym terminie określonych robót to wydatki poniesione po tzw. technicznym odbiorze budynku na, np. roboty wykończeniowe, które nie zostały wykonane przed odbiorem technicznym, a ich zakres został określony w pozwoleniu na użytkowanie obiektu, mogą zostać odliczone od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, przy jednoczesnym spełnieniu pozostałych warunków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj