Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
IIPDF/415-3/04
z 11 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIPDF/415-3/04
Data
2004.02.11



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
dowód poniesienia wydatku
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na remont mieszkania przed zawarciem związku małżeńskiego mogą być wykazane w zeznaniu rocznym przez przyszłego małżonka, który posiada stałe zameldowanie w remontowanym lokalu?Czy jako dowodu poniesienia wydatków remontowych konieczne jest posiadanie faktury VAT, czy wystarczy rachunek?


Zgodnie z art. 27a ust. 1. pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wydatki na remont mieszkania poniesione przez przyszłego małżonka przed zawarciem związku małżeńskiego mogą stanowić podstawę do odliczeń tylko w przypadku posiadania przez niego tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego (nie wystarczy fakt zameldowania w remontowanym lokalu). Od dnia zawarcia związku małżeńskiego (nabycia wspólności majątkowej) małżonkowie ponoszą wspólne wydatki stanowiące podstawę odliczeń, oczywiście w ramach przysługującego limitu.

Wysokość wydatków na cele określone w art. 27a ust. 1 ww. ustawy ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na remont lokalu mieszkalnego (lub budynku mieszkalnego) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 updof).

Dowodem poniesienia podlegających odliczeniu wydatków remontowych może być rachunek, jednak tylko w tym przypadku, gdy usługa bądź towar (określone w tym rachunku) nie podlegają przepisom o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a wystawca rachunku jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj