Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-1/04
z 16 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-1/04
Data
2004.01.16



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
zakup towarów


Pytanie podatnika
Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od wszelkich zakupów, dostaw i usług objętych dotacją.


W odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 4 grudnia 2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) informuję co następuje.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Jednostka otrzymała dotację budżetową przeznaczoną na wspieranie działań restrukturyzacyjnych przemysłowego potencjału obronnego, której udzielił Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Środki z dotacji przeznaczono na zakup materiałów i modernizację istniejącego ciągu produkcyjnego oraz wyprodukowanie partii próbnej wyrobu. Umowa o dotację przewiduje dotowanie poniesionych kosztów w kwotach netto. Wyrób gotowy wyprodukowany w partii próbnej zostanie sprzedany na ogólnych zasadach Ministerstwu Obrony Narodowej. Nakłady na środki trwałe rozliczone będą po zakończeniu ich budowy i stanowić będą majątek trwały Spółki, który podlegać będzie amortyzowaniu stosownie do art. 16a - 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Spółki w opisanej sytuacji, Jednostka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wszelkich zakupów, dostaw i usług objętych dotacją.

Stosownie do art. 25 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Cytowany powyżej przepis – zgodnie z ust. 2 pkt 1 ww. artykułu nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 21 ust. 3 tj. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Artykuł 17 ust. 1 pkt. 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 21, poz. 86 z późn. zm. ) stanowi, iż wolne ( zwolnione przedmiotowo ) od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt. 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a – 16m.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym należy opowiedzieć się za zobiektywizowaną możliwością zaliczenia wydatków poniesionych na produkcję partii próbnej wyrobów do kosztów uzyskania przychodu. Tym bardziej, że jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę, partia próbna zbyta zostanie na ogólnych zasadach, a przychód ze sprzedaży opodatkowany zostanie 22% stawką podatku. Tak więc niewątpliwie zachodzi związek pomiędzy wyprodukowaniem wyrobów i uzyskaniem przychodów z ich sprzedaży. Występuje więc związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a uzyskaniem obecnie oraz w przyszłości konkretnych przychodów. Natomiast brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, wynika i niewątpliwie ma bezpośredni związek, ze zwolnieniem od podatku przychodów uzyskanych z dotacji.

W związku z powyższym ograniczenie wynikające z art. 25 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy nie może mieć zastosowania. Jednostka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów, towarów i usług związanych zarówno z modernizacją ciągu produkcyjnego jak i wyprodukowaniem partii wyrobów próbnych, objętych omówioną dotacją.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj