Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
ZN-DF-II/415-4/03
z 4 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-DF-II/415-4/03
Data
2003.12.04



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
tytuł prawny
ulga remontowa
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy małżonkowie, posiadający tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego na podstawie umowy użyczenia, do której sporządzony aneks dodatkowo określa co należy rozumieć poprzez użyczenie lokalu mieszkalnego oraz ewentualne naprawy ( m.in. poddasza i dachu ), mogą skorzystać z odliczeń związanych z remontem dachu budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny?


Zgodnie z art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), podatek dochodowy od osób, o których mowa w art.3 ust.1, obliczony zgodnie z art.27, obniżony stosownie do art 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2–15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne cele mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Tytułem prawnym do zajmowanego budynku lub lokalu mieszkalnego między innymi mogą być:1) prawo własności ( domu, mieszkania ) 2) przydział mieszkania komunalnego ( kwaterunkowego ) 3) umowa najmu mieszkania lub budynku mieszkalnego4) umowa użyczenia mieszkania lub budynku mieszkalnego 5) przydział mieszkania spółdzielczego ( lokatorskiego, własnościowego ). W stosunku do zawartych umów przepisy podatkowe nie stawiają żadnych szczególnych wymogów, a zatem odpowiadać one powinny ogólnym warunkom dla poszczególnych rodzajów umów, określonym w Kodeksie cywilnym.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że posiada Pan tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego na podstawie zawartej w dniu 1.09.1996r. umowy użyczenia lokalu mieszkalnego, a na podstawie aneksu do w/w umowy z dnia 31.10.2003r. strony umowy, mając na uwadze własny interes faktyczny i prawny, jednoznacznie określiły co należy rozumieć poprzez użyczenie lokalu mieszkalnego oraz ewentualne naprawy.

Wobec powyższego, posiadanie przez Pana tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, w zakresie objętym zawartą umową użyczenia lokalu mieszkalnego, upoważnia Pana do skorzystania z odliczenia z tytułu remontu dachu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj