Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-IV/415-60/03
z 10 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
AD-IV/415-60/03
Data
2004.01.10



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
najem
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy podatnik wchodzący w prawa i obowiązki zmarłego najemcy (ojca) lokalu stanowiącego własność osoby fizycznej posiada tytuł prawny uprawniający do skorzystania z ulgi remontowej?


Podatnik zajmuje mieszkanie, którego głównym najemcą był ojciec. W 1956r. ojciec zawarł umowę najmu mieszkania służbowego z przedsiębiorstwem, z którym pozostawał w stosunku pracy. W 1992 roku firma ta zbyła budynek, w którym mieści się przedmiotowy lokal na rzecz osoby fizycznej. Ojciec zmarł 01.02.1994 roku. W lokalu tym podatnik zamieszkiwał z głównym najemcą na dzień jego śmierci i mieszka do chwili obecnej.

Zgodnie z przepisem art.27a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli podatnik poniósł w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego.

Ponadto zgodnie z art.12 ust.2 ustawy z dnia 12.11. 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektorych innych ustaw (Dz.U.Nr 202 poz.1956) odliczeniu od podatku podlegają również ww. wydatki poniesione w latach 2004 i 2005 - w wysokości i na zasadach określonych w art.27a) i art. 45 ust.3a) pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Tytułem prawnym o którym mowa w ww. art.27a ust. pkt 1 może być prawo własności, przydział mieszkania, mieszkanie nabyte na wolnym rynku, w spadku, w drodze darowizny, umowa najmu mieszkania, umowa dzierżawy, umowa użyczenia, umowa dożywocia.

Zgodnie z przepisami ustawy z 21.06.2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego /Dz. U. Nr 71 poz.733/ oraz przepisem art.691 § 1 i § 2 ustawy kodeks cywilny /Dz. U. z 1964r. Nr 16 poz.93 ze zm./ w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują m.in.: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, jeżeli osoby te stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w piśmie wstępuje Pan w stosunek najmu z mocy prawa. Odrębna umowa jest zbędna.

Zatem spełnia Pan warunki zawarte w ww. art.27a ust.1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i może korzystać z ulgi podatkowej związanej z remontem mieszkania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj