Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IB-415/005/5/04
z 4 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IB-415/005/5/04
Data
2004.02.04



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
kredyt
odliczenia od podatku
odsetki od kredytu
spłata


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do:
  • ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę domu
  • lub prawo do ulgi budowlanej w związku z wydatkami poniesionymi w 2003 r. na budowę budynku mieszkalnego na gruncie stanowiacym własność rodziców, jeżeli z rodzicami została zawarta umowa użyczenia gruntu, a córka uzyskała pozwolenie na budowę domu na własne nazwisko.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Urząd Skarbowy Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dnia 13.01.2004 r. uzupełnione w dniu 21.01.2004 r. informuje, że nie nabyła Pani prawa do ulgi za 2003 r. na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. ulgi z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie budowy budynku mieszkalnego, ponieważ budynek wybudowała Pani na gruncie stanowiącym własność rodziców, a zatem poniosła Pani wydatki na budynek nie stanowiący Pani własności.

Powyższe wynika z przepisów prawa cywilnego, w myśl których prawo własności wybudowanego budynku przysługuje tylko podatnikowi będącemu właścicielem lub wieczystym użytkownikiem gruntu.

Prawa własności do gruntu nie przenosi zatem umowa użyczenia, którą zawarła Pani z rodzicami (chociaż użyczenie nieruchomości jest wystarczającym tytułem do uzyskania pozwolenia na budowę). Umowa użyczenia jest bowiem jedną z umów, która obok najmu i dzierżawy reguluje zasady używania rzeczy, przy czym to użyczający pozostaje przez cały czas właścicielem rzeczy użyczonej.

Urząd informuje jednocześnie, że w świetle powyższego oraz w świetle zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) nie przysługuje Pani również prawo do tzw. dużej ulgi budowlanej, tj. ulgi o której mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 lit. b w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 r.

Zatem stanowisko Pani jest błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj