Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olecku
US.III-415/26/03
z 19 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/26/03
Data
2003.11.19



Autor
Urząd Skarbowy w Olecku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
zakup towarów


Pytanie podatnika
- dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupionych liter.


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 27.10.2003 r. dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupionych liter, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku wyjaśnia :

1. Zaliczenie poniesionego wydatku bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu lub uznanie go jako zakup środka trwałego uzależnione jest od tego czy powyższy zakup spełnia kryteria pozwalające uznać go za środek trwały podlegający amortyzacji.

Z unormowań zawartych w art. 22 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że środkiem trwałym są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania :

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Każda rzecz spełniająca powyższe kryteria stanowi dla celów podatku dochodowego środek trwały. Poniesiony wydatek na nabycie reklam świetlnych przy założeniu, że okres ich używania przekroczy rok, spełnia kryteria pozwalające uznać go za środek trwały.

W wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stawki amortyzacyjne ustalane są w zależności od przyporządkowanego danemu środkowi trwałemu symbolu Klasyfikacji Środków Trwałych. Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT) która obowiązuje od 1 stycznia 2000 r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) jest usystematyzowanym zbiorem obiektów majątku trwałego służącym m.in. do celów ewidencyjnych, ustalaniu stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych. KŚT wyodrębnia 10 grup środków trwałych, grupom od 3 do 9 przypisano odpowiednie symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Ustalając dla danego środka trwałego symbol KŚT należy zakupiony środek trwały zakwalifikować do grupy 8. W podgrupie 80 wymienione są pod symbolem 808 - narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie pozostałe. Rodzaj ten obejmuje pozostałe nie wyodrębnione w ramach podgrupy 80 narzędzia, przyrządy, sprzęt techniczny, ruchomości oraz inne samodzielne środki pracy i przedmioty długotrwałego użytkowania zaliczone do środków trwałych, m.in. sprzęt oświetleniowy, który w powiązaniu z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wymienia pozycję PKWiU 31.5 – 36.1 w których pod symbolem 31.50.24 wymienione są m.in. reklamy, tablice, znaki informacyjne świetlne.

W wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych pod poz. 08 wymieniona jest grupa 8 KŚT, tj. narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie. Dla przynależących do tej grupy środków trwałych, w tym reklam świetlnych podstawowa stawka amortyzacyjna wynosi 20% w skali rocznej.

Wobec powyższego zakupione reklamy świetlne będą stanowić u podatnika środek trwały, od którego należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych według zasad określonych w art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. W związku z tym, że zakup przedmiotowych towarów i usług zaliczony jest do zakupu środków trwałych, dlatego zakup ten z wyszczególnieniem kwot netto i podatku VAT naliczonego podatnik, chcący skorzystać z uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego (art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), obowiązany jest zaewidencjonować w ewidencji, prowadzonej dla celów rozliczeń podatku VAT, zgodnie z art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, który mówi, że podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej, miedzy innymi, kwoty określone w art. 20, kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Zatem podatnik, rozliczający VAT w systemie miesięcznym, który chce skorzystać z prawa do w/w odliczenia, z racji zakupów towarów i usług zaliczanych do środków trwałych, związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną lub też ze sprzedażą zwolnioną z podatku i opodatkowaną, powinien zadeklarować łączną kwotę VAT, odpowiednio w pozycjach : 47 lub 49 deklaracji VAT-7 wariant 7; w konsekwencji dokona odliczenia VAT z tytułu w/w zakupów od podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj