Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
USI-1/413/1/3/04
z 8 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-1/413/1/3/04
Data
2004.03.08



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
koszty uzyskania przychodów
szkodliwość
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy koszt zakupu okularów korygujących wzrok będzie kosztem uzyskania przychodów -niezależnie od jego wysokości - oraz jaka jest wysokość kwoty, którą jest zobowiązany pokryć pracodawca ?


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), tut. organ podatkowy w odpowiedzi na zapytanie z dnia 30.01.2004r. (data wpływu 03.02.2004r.), dotyczące udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 2376 i art. 23715 Kodeksu pracy – ustawa z dnia 26.06.1974 r. oraz § 8 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01.12.1998r. (Dz. U. Nr 148 poz. 973 ) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniami lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 8 ust. 1 w/wym. rozporządzenia, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Obowiązek ten ma zastosowanie łącznie z przepisem § 2 ust. 4 w/wym rozporządzenia, a zatem dotyczy pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Chodzi o czas pracy faktycznie przepracowany przy monitorze.

W świetle przedstawionego przez Panią stanu faktycznego sprawy, za koszt uzyskania przychodu uważa się koszty związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw, zgodnie z postanowieniami art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Szczegółowe zasady związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników zostały uregulowane w treści § 2 ust. 4 i § 8 ust. 2 powyżej cytowanego rozporządzenia.

Rozporządzenie nie wskazuje, w jakim stopniu pracodawca partycypuje w kosztach zakupu. Stanowi jedynie, że okulary zapewnia pracodawca.

To oznacza, że wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel określa pracodawca, przy czym środki te powinny umożliwić zakup okularów korygujących wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj