Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/8/04
z 25 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/8/04
Data
2004.02.25



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
leasing
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Zwracam się z uprzejmą prośbą o przedstawienie stanowiska Urzędu w następującej sprawie:Zawarłem umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu ciężarowego marki Fiat Ducato (rok produkcji 1999, ładowność 1630 kg, pojemność silnika 1998, trwale wydzielona przestrzeń ładunkowa). Samochód ten nie posiada świadectwa homologacji. Pismo Ministra Finansów z dnia 08.02.2001 r. pozwala na odliczanie podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie samochodów nie posiadających takiego świadectwa pod warunkiem, że są one bezspornie ciężarowe.Czy mogę odliczać podatek VAT z faktur dokumentujących czynsz leasingowy oraz opłaty leasingowe dotyczących przedstawionego wyżej samochodu w leasingu operacyjnym?Moim zdaniem tak, ponieważ jego wielkość, konstrukcja (trwałe wydzielenie przestrzeni ładunkowej) oraz duża ładowność (powyżej 1,5 tony) świadczą, że jest on ewidentnie samochodem ciężarowym.Wiem, że Urzędy Skarbowe akceptują w/w pismo Ministra Finansów oraz wydają opinie korzystne dla podatników. Dlatego bardzo proszę o odpowiedź w tym konkretnym przypadku. Załączam kserokopię umowy leasingowej oraz dowodu rejestracyjnego samochodu.


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 26.01.2004r., w którym zwraca się Pan z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej odliczenia podatku VAT z tytułu zawarcia umowy leasingu operacyjnego dot. samochodu marki Fiat Ducato o ładowności 1.630 kg sprowadzonego z zagranicy, na który nie posiada Pan świadectwa homologacji informuję, że w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) i innych płatności wynikających z zawartej umowy.

Zgodnie z § 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) przepisy ust. 1 tego paragrafu stosuje się odpowiednio do samochodów, o których mowa w ust. 3, co oznacza, że podatnikom użytkującym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) wynikających z zawartej umowy leasingowej, której przedmiotem jest taki samochód. Powyższy przepis nie dotyczy samochodów będących bezspornie np. samochodami ciężarowymi czy specjalistycznymi, które jako samochody nowe (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy) posiadały homologację na taki właśnie typ pojazdu. Przepis ten ma zastosowanie w szczególności do samochodów, które jako pojazdy nowe, wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy, były lub są samochodami osobowymi, a w wyniku zmian dokonanych w ich konstrukcji zmieniły swój charakter, przeznaczenie, istnieje możliwość przewozu nimi zarówno osób, jak i ładunku (np. rozmontowywane lub składane fotele).

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że Fiat Ducato 230 (3 miejsca, 1.630 kg ładowności) jest bezspornie samochodem ciężarowym, więc ograniczone prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikające z powołanego przepisu nie ma zastosowania



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj