Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/6/04
z 16 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/6/04
Data
2004.02.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa
taksówki


Pytanie podatnika
Zwracam się z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania w moimprzypadku przepisów prawa a w szczególności Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawiekas rejestrujących.Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego na zasadachogólnych i prowadzę podatkowa księgę przychodów i rozchodów.Prowadzę firmę w zakresie: naprawa sprzętu sportowego, usługi serwisowe sprzętusportowego, komis art. przemysłowych, handel detaliczny obwoźny i stacjonarny artykułamiprzemysłowymi oraz zarobkowy przewóz osób-taxi.Obecnie, faktycznie wykonuje jedynie działalność w zakresie zarobkowego przewozuosób-taxi, w związku z tym zobowiązany byłem do zainstalowania kasy fiskalnej couczyniłem. Zamierzam w tym roku rozpocząć wykonywanie pozostałych czynności, którewchodzą w zakres mojej działalności gospodarczej w punkcie stacjonarnym Czy w związku ztym jestem zobowiązany do ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej z innychczynności niż zarobkowy przewóz osób-taxi, nadmieniam, że obrót z mojej działalnościgospodarczej nie przekroczył 40000,00 zł.Moim zdaniem nie mam obowiązku instalowania kasy fiskalnej w stacjonarnym punkciehandlowo-usługowym, mimo, że posiadam kasę fiskalną w taksówce, a tym samym nie mamobowiązku ewidencjonowania obrotów innych niż uzyskiwane z zarobkowego przewozuosób-taxi, za pomocą kasy fiskalnej, ponieważ w rozporządzeniu jest mowa, że zwolnień odewidencjonowania nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przyświadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi.Ustawodawca wymienia jedynie kategorię usług, jaka bez względu na obrót powinna byćewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej, nie wymieniając podatnika jako takiego, któryto traciłby zwolnienie, tak jak czyni to np. w stosunku „.....do podatników prowadzącychdziałalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego", których to cały obrót powinien byćewidencjonowany za pomocą kasy fiskalnej.Gdyby zamierzeniem ustawodawcy było objęcie fiskalizacją całego obrotu, użyłby słowa,,podatnik" a nie ,,usługa".Za moim tokiem rozumowania przemawia fakt, ze ustawodawca w tym samym paragrafieużywa w punkcie pierwszym wyrazu ,,do podatników", a w punkcie trzecim ,,przyświadczeniu usług", tym samym różnicując te dwa przypadki.Czy moje wyżej opisane stanowisko, że nie mam obowiązku ewidencjonować obrotu zapomocą kasy fiskalnej, poza obrotem z zarobkowego przewozu osób-taxi, jest słuszne?Nadmieniam jednocześnie że nie toczy się w mojej sprawie postępowanie podatkoweani kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.


Na podstawie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 15.01.2004r. dotyczące obowiązku rozpoczęcia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej w prowadzonym przez Pana sklepie, przy jednoczesnym świadczeniu usług przewozu osób TAXI, podtrzymuję Pana stanowisko zawarte w piśmie. Obowiązek ewidencjonowania bez względu na osiągniętą wielkość obrotu dotyczy podatników wykonujących działalność mieszczącą się w zakresie usług przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi. Natomiast zgodnie z § 3 ust.1 pkt.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002r. w sprawie kas rejestrujących obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących u Podatników prowadzących działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów i świadczeniu usług, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych i dotyczy tych podatników, u których kwota obrotu z działalności przekroczyła w roku podatkowym kwotę 40000 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj