Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej
US1416/PD/415/4/2004
z 10 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US1416/PD/415/4/2004
Data
2004.02.10



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odzież
odzież osobista
sprzęt audio-wizualny


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup odzieży (garnituru, koszul, krawatów i butów), sprzętu RTV, kamery, aparatu fotograficznego oraz okularów.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, sprzedaży produktów bankowych i innych usług o charakterze finansowym ( podatkowa księga przychodów i rozchodów – forma opodatkowania zasady ogólne). Celem tej działalności jest poszukiwanie klientów i zawieranie z nimi umów. Ponadto buduje Pan strukturę swojej firmy, poszukując współpracowników, których Pan następnie szkoli i przygotowuje do wykonywania zawodu. W celu pozyskiwania klientów i współpracowników organizuje Pan spotkania w terenie, wykonując prezentacje multimedialne i projekcje filmów. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza wymaga odpowiedniego wyglądu oraz korzystania z niezbędnego sprzętu.

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Istotne znaczenie przy kwalifikowaniu kosztów ma użyte w tym przepisie określenie “w celu osiągnięcia przychodów”, które oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią koszt uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego. Oznacza to, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowaniu źródła przychodu. Ponieważ pomiędzy powstaniem lub zwiększeniem przychodu uzyskiwanego przez Pana z tytułu działalności gospodarczej, w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i finansowego, a poniesieniem wydatków na zakup garnituru, koszul, krawatów i butów trudno dopatrzeć się takiego związku, brak jest podstaw do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Omawiane wydatki nie są wydatkami, które mogą być w rozumieniu powołanego na wstępie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dnia 10 września 1999 roku, sygn. akt I SA/Lu 742/98 stwierdził ”Są to wydatki o charakterze ściśle osobistym ponoszone niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej. Schludny i estetyczny wygląd świadczy o kulturze osobistej, a nie jest zależny od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, czy wykonywanej przez podatnika pracy”.

Z kolei w wyroku z dnia 9 lutego 1999 roku , sygn. akt I SA/Wr 714/97 Najwyższy Sąd Administracyjny zajął stanowisko, że “Zakup odzieży, stanowi wydatek związany w ogóle z faktem funkcjonowania danej jednostki w życiu społecznym . Niezależnie zatem od zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej, każda osoba musi nabyć i posiadać bieliznę i ubrania, które zużywają się przez sam fakt funkcjonowania danej osoby w życiu społecznym. Dlatego też zakup tych rzeczy stanowi spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej niezależnie od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą. Nie ulega wątpliwości, że odpowiedni wygląd może mieć wpływ na wzajemny stosunek kontrahentów. Nie przesądza to jednak, że wydatek na zakup ubrania jest wydatkiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązujące bowiem zasady życia społecznego wymagają, aby osoby prowadzące swoje interesy w ramach działalności gospodarczej posiadały schludny wygląd, podobnie zresztą jak osoby zatrudnione w innych zawodach, np. nauczyciele, urzędnicy itp. Uzyskiwanie przychodów w ramach działalności gospodarczej nie jest zatem uzależnione od rodzaju noszonej odzieży, gdyż schludny wygląd niezbędny jest dla wykonywania wielu zawodów poza sferą działalności gospodarczej”.

Natomiast, zakup sprzętu RTV, kamery, aparatu fotograficznego oraz okularów może być uznany jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że będą wykorzystywane dla celów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a zakup przedmiotowego sprzętu będzie pozostawał w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganym przychodem. Wówczas wydatki poniesione na ich nabycie stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania, gdy jednostkowa wartość nie przekracza 3.500,00 zł i przewidywany okres używania jest krótszy niż rok. W przeciwnym przypadku mają zastosowanie przepisy art. 22 niniejszej ustawy dotyczące zasad zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj