Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.X-443/39/03
z 11 września 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.X-443/39/03
Data
2003.09.11



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Sprzedaż opodatkowana i zwolniona od podatku


Słowa kluczowe
koszty przejazdu
likwidacja
stawki podatku
szkody
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
- dotyczy działalności gospodarczej w zakresie likwidacji szkód na rzecz ubezpieczycieli wg symbolu PKWiU 67 20 10.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.– Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 19.08.2003 r., uzupełnione pismem z dnia 27.08.2003 r. (data wpływu 29.08.2003 r.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

jak wynika z treści pisma prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie likwidacji szkód na rzecz ubezpieczycieli wg symbolu PKWiU 67 20 10.
Jedno z Towarzystw wymaga wystawienia faktury do każdej likwidowanej szkody, w rozbiciu na koszty likwidacji i w oddzielnej pozycji koszty dojazdu do miejsca likwidacji tej szkody.
Jednym z Pana usługobiorców jest Spółka Jawna, która świadczy usługi w zakresie ubezpieczeń i likwidacji szkód dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego, a Pan świadczy usługi wstępnej likwidacji szkód dla Spółki Jawnej. Usługa ta wg Pana jest działalnością związaną z ubezpieczeniami (symbol PKWiU 67 20 10) i podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Do grupowania o symbolu PKWiU 67 20 10 – usługi związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno – rentowymi zaliczane są również czynności polegające na likwidacji szkód objętych ubezpieczeniem, wykonywane przez podatnika w ramach umów zawartych z ubezpieczycielem ( bez znaczenia pozostaje tu rodzaj zawartej umowy, stałej czy też jednorazowej).

Czynności te, klasyfikowane jako usługi ubezpieczeniowe, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie poz. 9 zał. Nr 2 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Należy również uznać, że wykonanie usługi wstępnej likwidacji szkody dla Spółki Jawnej, która świadczy ostateczną usługę na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego, również objęta jest przedmiotowym zwolnieniem.

W przypadku, gdy koszty dojazdu stanowią element ceny świadczonej usługi ubezpieczeniowej i są wkalkulowane w tę cenę, uznaje się, ze obrót osiągnięty przez podatnika pochodzi wyłącznie z tytułu świadczenia usług zwolnionych.

Jeżeli umowa z jednym z Towarzystw stanowi, że koszty dojazdu nie są elementem cenotwórczym świadczonej usługi likwidacji szkody, w takim przypadku odrębne fakturowanie likwidacji szkody oraz kosztów dojazdu skutkuje obowiązkiem opodatkowania tych kosztów stawką vat 22% jako świadczenia usługi transportowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj