Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III-2/443/2/EM/04
z 4 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/2/EM/04
Data
2004.03.04



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budynek
budynek usługowy
nabycie
nota obciążająca
noty
obowiązek płatnika
podatek od towarów i usług
refakturowanie
użytkownicy


Pytanie podatnika
Czy będąc płatnikiem podatku VAT od miesiąca września 2003 r. można wystawiać noty obciążeniowe na współużytkownika budynku ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 31.12.2003 (bez numeru, data wpływu do Urzędu 05.01.2004), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 37, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

W piśmie z dnia 31.12.2003 Jednostka informuje, iż użytkownikami budynku przy Al. Piłsudskiego Nr (...) w Ł., zgodnie z decyzją Urzędu Rejonowego Oddział Geodezji i Gospodarki Gruntami w Ł. z dnia (...) są: (...) Liceum Ogólnokształcące w Ł. i Medyczne Studium Zawodowe Nr (...) w Ł. Zgodnie z zawartą umową z dnia 02.01.1994 – Medyczne Studium Zawodowe ponosi 50 % kosztów dostaw wody i odprowadzania ścieków. Na podstawie zawartej umowy z dnia 01.01.1991r. z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji faktury VAT za wykonane usługi wystawiane są dla (...) Liceum Ogólnokształcącego. W tej sytuacji główny odbiorca faktury VAT, tj. (...) Liceum Ogólnokształcące, po otrzymaniu faktury zgodnie z zawartą umową – część należnych kosztów winno refakturować na drugiego właściciela budynku. Stworzenie możliwości korzystania z tych usług innemu podmiotowi ma - u podatnika pośredniczącego w dostępie do tych usług - charakter usługodawczy. Świadczenie tego rodzaju usług w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r.o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podlega podatkowi od towarów i usług. Strona realizująca czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jest zobligowana do ich opodatkowania oraz udokumentowania stosownymi dowodami sprzedaży tj. fakturami VAT – stosownie do przepisów § 34 i 35 rozporządzenia Ministra Finansów z 22.03.2002 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 155, poz. 1290 ze zm.). Cenna netto jak i stawka podatku VAT na fakturze dokumentującej odsprzedaż usług dla użytkownika winna być taka sama jak na fakturze usługodawcy, a podatek należny winien być równy podatkowi naliczonemu – do części podlegającej odsprzedaży. Podatnik dokonujący „refakturowania” ma prawo odliczyć podatek naliczony przy zakupie tych usług w takiej kwocie, jaka odpowiada podatnikowi należnemu z wystawionych „refaktur”. W omawianym przypadku noty obciążające nie są wystarczające, gdyż od dnia 22.09.2003 Liceum Ogólnokształcące jest podatnikiem podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj