Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-2/415-6/04
z 3 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/415-6/04
Data
2004.03.03



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nabycie nieruchomości
tytuł prawny
ulga remontowa
własność lokalu


Pytanie podatnika
Czy ososba nie posiadająca tytułu prawnego do zajmowanego lokalu może zastosować odliczenia z tytułu ulgi remontowej ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.01.2004r. uzupełnione dnia 09.02.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:

podstawę prawną do dokonania odliczenia wydatków z tytułu remontu i modernizacji zawiera art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z jego treścią podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 w/w ustawy, obliczony zgodnie z zasadami określonymi w ustawie zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Odliczenia dotyczące poniesionych wydatków remontowych może dokonać jedynie osoba, która będzie dysponowała tytułem prawnym do tego lokalu. Za tytuł prawny uważa się m.in. akt własności, umowę najmu lub umowę użyczenia lokalu (użyczenia lokalu może dokonać jedynie osoba mająca tytuł prawny do lokalu).

Jak wynika z postanowienia Sądu Rejonowego w Zgierzu Sygn.akt I Co 128/01 dołączonego do Państwa zapytania, od 30.06.2003r. córka jest właścicielem nieruchomości położonej w Aleksandrowie Łódzkim, przy ul. (...), a nabyła ją w drodze licytacji na swoje nazwisko i na swoją rzecz.

Przedstawione dokumenty jednoznacznie świadczą, że w obecnej chwili nie jesteście Państwo właścicielami tej nieruchomości, a jedynie klauzula zawarta w § 2 umowy z dnia 05.03.2003r. mówi o obowiązku przeniesienia własności nieruchomości na Państwa rzecz. Załączone dokumenty nie świadczą także o tym, że przed sądem córka występowała w Waszym imieniu.

Biorąc pod uwagę wskazane unormowania prawne, w opisanym stanie faktycznym nie macie Państwo możliwości zastosowania ulgi z tytułu remontu i modernizacji z uwagi na brak posiadania tytułu prawnego, chyba, że dokument potwierdzający fakt posiadania tytułu prawnego nie został dołączony do przedstawionych dokumentów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj