Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PDII/415/24/2003
z 22 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/24/2003
Data
2003.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa
umowa


Pytanie podatnika
Czy umowa zawarta z Zakładem Obsługi Komunalnej na remont lokalu mieszkalnego i pomieszczeń strychowych, po zakończeniu którego zostanie zawarta umowa najmu lokalu przedmiotowych pomieszczeń, może stanowić tytuł prawny, o którym mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 167 ze zm.)?


Ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2002 r., skreślono przepis stanowiący podstawę prawną do korzystania z tzw. dużej ulgi budowlanej. Jedynie dla podatników, którzy nabyli przed końcem 2001 r. prawo do odliczeń z tego tytułu ustawodawca zagwarantował możliwość korzystania z omawianej ulgi w związku z dalszymi wydatkami na kontynuację danej inwestycji, poniesionymi aż do 31 grudnia 2004 r. Katalog wydatków mieszczących się w ramach tej ulgi obejmuje m. in. wydatki na przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne.

Zatem w obecnie obowiązującym stanie prawnym dokonywanie odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na przebudowę strychu jest możliwe wyłącznie na zasadzie praw nabytych (kontynuowanie wydatków rozpoczętych przed 1 stycznia 2002 r.)

Odnosząc się zaś do kwestii korzystania przez podatnika z ulgi na remont i modernizację lokalu (budynku) mieszkalnego, uprawnienie do dokonywania odliczeń od podatku z tego tytułu wynika z postanowień art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej "ustawą".

W myśl tego przepisu, odliczeniu od podatku obliczonego według skali podatkowej, obniżonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, podlegają poniesione przez podatnika w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wypłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Należy jednak podkreślić, iż za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:

    - własność,
    - umowę użyczenia,
    - umowę najmu lub dzierżawy,
    - inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Jeśli zatem podatnik dysponuje dokumentem, na podstawie którego ma prawo do zajmowania lokalu mieszkalnego, lub zawarta umowa o roboty budowlane gwarantuje podatnikowi zajmowanie tego lokalu w ramach stosunku zobowiązaniowego, to oznacza, że wydatki na jego modernizację poniesione od tego dnia mieszczą się w dyspozycji powołanego wyżej art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie należy zauważyć, iż wydatki na przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne nie mieszczą się w zakresie ulgi na remont i modernizację lokali (budynku) mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj