Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
US.12-PDF/415-20/11/2004
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.12-PDF/415-20/11/2004
Data
2004.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
środek trwały


Pytanie podatnika
Na podstawie Umowy Sprzedaży potwierdzonej Aktem Notarialnym jako współwłaściciel w części 4/12 dokonałem sprzedaży nieruchomości składającej się działki gruntu wraz ze znajdującymi się na niej budynkami.Nieruchomość ta była wykorzystywana do prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Jednak przez cały okreś funkcjonowania spółki stanowiła mój odrębny majątek i nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych tejże spółki.Czy sprzedając tą nieruchomość uzyskam przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8a?


Według art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian. ), w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r. przychodem z działalności gospodarczej są:

- przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku, będących: środkami trwałymi, składnikami majątku o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników których wartość początkowa zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł, wartościami niematerialnymi i prawnymi,

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu uzytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem ust. 2

Zgodnie z dodanym od 01.01.2004 r. art. 14 ust. 2c od przychodów o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ( przychodów ze zbycia wykorzystywanych w działalnosci gospodarczej składników majątku ) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą:

- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu,

- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału - w takim prawie, związanym z tym budynkiem lub lokalem,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Od 01.01.2004 r. przychody uzyskane z w/w źródeł opodatkowane są na zasadach określonych w art. 28 w/w ustawy ( zryczałtowany 10% podatek dochodowy ).

Sprzedana nieruchomość składająca się z działki gruntu wraz ze znajdującymi się na niej budynkami, wykorzystywana do działalności gospodarczej, nie wprowadzona wcześniej do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych, będzie stanowiła odrębne źródło przychodu na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8a.

Jednocześnie, zgodnie z dodanym art. 10 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej wymienionych wyżej przedmiotów. Tym samym podlegający przychód powstaje w tych wypadkach tylko, gdy powyższe przedmioty zostały zbyte przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie ( w przypadku nieruchomości budynkowych ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj