Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PP/443-0005/04/SM
z 10 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-0005/04/SM
Data
2004.02.10



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
korekta zeznania
powstanie obowiązku podatkowego
umowa dzierżawy


Pytanie podatnika
Czy i kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz kiedy i za jaki okres należy wystawić faktury VAT w przypadku jednostronnego rozwiązania przez Gminę umów dzierżawy (niepobierania czynszu od dzierżawcy), które nie miało skutku wiążącego dla obu ze stron umowy? W jaki sposób dokonać korekty należnego z powyższego tytułu podatku od towarów i usług w deklaracji VAT-7?


W odpowiedzi na pismo z dnia 02.02.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług – Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie upoważnień wynikających z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy o podatku VAT określono, że w przypadku świadczenia w kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności, z zastrzeżeniem regulacji dot. importu usług oraz importu usług najmu, dzierżawy, leasingi i umów o podobnym charakterze (art. 6 ust. 8b pkt 5 i 6).

W przypadku zatem powyżej określonych usług, obowiązek podatkowy powstaje najpóźniej z upływem ustalonego w umowie terminu płatności, chyba że podatnik otrzymał zapłatę jeszcze przed tym terminem, gdyż wówczas obowiązek zaistnieje z chwilą otrzymania zapłaty.

W przedmiotowej sprawie stwierdzić należy, że fakturę VAT należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Należy zaznaczyć, że zawarte umowy pomiędzy podmiotami wiążą je do czasu ich rozwiązania zgodną wolą stron lub władczo przez sąd z inicjatywy jednej ze stron.

Jak wynika z treści przedmiotowego pisma w związku z organizowaniem na terenie miasta stref ograniczonego postoju Zarząd Miasta na posiedzeniu polecił przekazać parking (będący przedmiotem umowy dzierżawy zawartej na okres 10 lat – tj. do 31.12.2007 r.) do strefy. W związku z tym Gmina uznała, iż zachodzą podstawy do rozwiązania umowy dzierżawy ze spółką w trybie natychmiastowym.

W przedmiotowej sprawie stanowisko określone przez Gminę nie okazało się słuszne, gdyż Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 08.07.2002 r. uznał, że umowa dzierżawy zawarta 30.06.1998 r. wiąże strony.

Od wyroku Sądu Okręgowego Gmina złożyła apelację do Sądu Apelacyjnego, który wyrokiem z dnia 18.06.2003 r. oddalił apelację.

A zatem jeśli wyrok ten jest prawomocny, to wynika z tego, że przez cały czas tj. od daty zawarcia obowiązuje umowa dzierżawy. Umowa ta była i jest wykonana poprzez fakt prowadzenia działalności parkingowej przez spółkę.

Tym samym w tym okresie wystąpił obowiązek podatkowy zgodnie z art. 6 wyżej cyt. ustawy o podatku VAT i jeśli powstanie zaległość podatkowa również obowiązek uiszczenia odsetek z tego tytułu, przy czym istotny jest fakt w jaki sposób w umowie określono termin i sposób zapłaty.

Z art. 32 ust. 1 cyt. ustawy o VAT oraz z § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) wynika, że podatnicy – „płatnicy” VAT są obowiązani wystawiać faktury stwierdzające sprzedaż towarów (świadczenie usług). Jedynie obowiązku tego nie mają podatnicy świadczący usługi osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, gdyż osobom tym obowiązani są wystawiać faktury na ich żądanie (art. 32 ust. 2 ustawy o VAT).

W myśl § 35 wyżej cyt. rozporządzenia Ministra Finansów faktura powinna zawierać między innymi co najmniej dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży.

Faktura, którą należy wystawić odbiorcy za wykonaną usługę powinna być, jak każdy dokument, rzetelna, tzn. winna zawierać dane zgodne ze stanem faktycznym. Tak więc, skoro miało miejsce korzystanie przez dzierżawcę z terenu na którym prowadzona jest działalność parkingowa zgodnie z zawartą umową dzierżawy, to nawet w przypadku nie dokonania zapłaty obowiązek podatkowy powstaje wówczas zgodnie z wyżej cyt. przepisami.

Rozliczenie podatku od towarów i usług ma charakter miesięczny i dlatego wystawianie faktur powinno być dokonywane jedynie w odniesieniu do poszczególnych miesięcy.

Jak wynika z przedmiotowego pisma w sytuacji, kiedy faktycznie wykonana została usługa dzierżawy i nie została zaewidencjonowana w rejestrach sprzedaży VAT za poszczególne miesiące, to wystąpiła zaległość podatkowa w podatku VAT.

Wobec powyższego należy przede wszystkim skorygować deklaracje VAT-7 za ww. okres wyliczając kwotę zaniżenia zobowiązania podatkowego (bądź zawyżenia zwrotu różnicy podatku) oraz naliczyć odsetki. Do korekty deklaracji należy załączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj