Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1030/2004/MS
z 31 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1030/2004/MS
Data
2004.03.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
faktura
lokal mieszkalny
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku
syndycy
upadłość


Pytanie podatnika
Syndyk masy upadłości Spółdzielni Budowlano - Mieszkaniowej zwrócił się z następującym zapytaniem :
1. czy w razie zaliczenia, na poczet cen kupna lokalu, kwot określonych w planie podziału masy upadłości, wpłaconych przez członków spółdzielni przed 01.01.2002 r. ma zastosowanie przepis § 69 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2002 r. Nr 27 poz. 268 z późn. zm.) ?
2. czy realizując umowę sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz opisanej grupy spółdzielców, zobowiązany będzie do naliczenia 7 % stawki podatku od towarów i usług tak jak to czynił będzie dla osób dokonujących zakupu w systemie deweloperskim (bez przystąpienia do spółdzielni) ?
3. czy sprzedaż objęta aktem notarialnym wymaga wystawienia faktury VAT na pełną wartość umowy, w tym zapłaty ceny dokonanej jako wniesienie wkładu budowlanego w latach 1999 r., 2000 r., 2001 r., kiedy spółdzielnia nie była jeszcze płatnikiem podatku ?
4. czy syndyk zarządzający majątkiem upadłej spółdzielni i prowadzący działalność gospodarczą upadłego na podstawie postanowienia sądu po zgłoszeniu obowiązku podatkowego jest w świetle przepisów podatkowych tym samym podmiotem gospodarczym ?


Należy zwrócić uwagę, iż w przypadku zapytania podatnika będziemy mieli do czynienia z dwoma rożnymi przypadkami. Wszystko zależy od statusu prawnego spółdzielcy. Rozróżnić należy dwie kwestie. Spółdzielców, którym dopiero spółdzielnia buduje lub wybudowała lokale mieszkalne i tych, którzy są członkiem spółdzielni i nabyli już określone prawa.
W drugim przypadku, gdy osoba jest członkiem spółdzielni i ma spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, to stosownie do tego prawa spółdzielca może zwrócić się do syndyka o przekształcenie przysługującego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Syndyk masy upadłości zwrócił się z pytaniem, które dotyczy pierwszej kwestii, czyli członek spółdzielni nie nabył prawa do lokalu mieszkalnego. W takim przypadku stwierdza się co następuje :

Ad. 1 ) Zdaniem syndyka masy upadłości zastosowanie będzie miał przepis art. 69 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27 poz. 268 z późn. zm.). Syndyk stoi na stanowisku, iż zaliczenie na poczet wierzytelności wobec spółdzielni z tytułu wpłat dokonanych przed 01 stycznia 2002 r. w wysokości określonej w planie podziału masy upadłości, będzie opodatkowane stawką 0 %. Nadwyżka tej kwoty będzie opodatkowana 7 % stawką podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, iż zgodnie z § 69 rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 22.03.2002 r. obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się dla tych zaliczek, które zostały zapłacone przez nabywcę lokalu do końca 2001r., w sytuacji gdy łączna wysokość zaliczek uiszczona przez niego do tego czasu nie przekroczyła połowy ustalonej ceny tego lokalu. Uregulowanie to wprowadzono z uwagi na to, że zaliczki, które w tym czasie zostały zapłacone, a przekroczyły połowę ceny lokalu, na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług zostały już opodatkowane według stawki 0 %, gdyż zaistniał w stosunku do nich obowiązek podatkowy. Natomiast w przypadku zaliczek, które nie przekroczyły wielkości połowy ceny, a zostały zapłacone jeszcze w 2001 r., nie powstał obowiązek podatkowy w zakresie opodatkowania ich stawką 0 %, co bez tej regulacji powodowałoby konieczność opodatkowania ich stawką obowiązującą w momencie przekroczenia połowy ceny, tzn. 7 %. Wynika z tego, że od 01.01.2002 r. stawką 7 % należy opodatkować w każdym przypadku jedynie nadwyżkę ustalonej wartości lokalu ponad uiszczone przez nabywcę zaliczki do końca 2002 r., niezależnie od ich wysokości.

Powyższy przepis nie będzie miał zastosowania w przypadku syndyka z tego względu, iż wszelkie wkłady budowlane dokonane przez członków spółdzielni stają się wierzytelnością i stanowią masę upadłości upadłej spółdzielni. Stanowi o tym przepis art. 20 § 1 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24.10.1934 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2001 r. nr 3 poz. 18 – tekst jednolity), który wskazuje, iż na skutek ogłoszenia upadłości upadły traci z samego prawa zarząd oraz możność korzystania i rozporządzania majątkiem, należącym do niego w dniu ogłoszenia upadłości, jako też nabytym w toku postępowania. Majątek ten stanowi masę upadłości.

Ponadto zgodnie z art. 39 Rozporządzenia Prezydenta RP z 24.10.1934 r. Prawo Upadłościowe, po ogłoszeniu upadłości spółdzielni, syndyk odstąpił od wykonania wszelkich umów z nią związanych. Kwoty wpłacone przez członków spółdzielni przekształciły się w wierzytelność wobec spółdzielni, co zostało zgłoszone do masy upadłości. W takim przypadku zastosowanie § 69 Rozporządzenia Ministra Finansów nie ma miejsca.

Ad. 2 i 3 ) Z pisma Syndyka wynika, iż został zorganizowany przetarg na sprzedaż lokali mieszkalnych, które były w posiadaniu spółdzielni. Taki przetarg miał na celu zwolnienie nieruchomości z obciążeń hipotecznych. W związku z powyższym grupa byłych spółdzielców przystępująca do przetargu, będzie zobowiązana do zapłaty 7 % stawki podatku od towarów i usług za cały zakup lokalu mieszkalnego. Jest tak, gdyż nie są oni już członkami spółdzielni. Ich wpłaty przekształciły się w wierzytelność wobec spółdzielni. W takim przypadku były członek spółdzielni przystępuje do przetargu na tych samych warunkach co osoba zakupująca lokal mieszkalny w systemie deweloperskim. Może on jedynie żądać zaspokojenia swoich roszczeń z masy upadłości. Nie przysługują im żadne inne przywileje. Syndyk wystawia fakturę z 7 % stawką podatku od towarów i usług za całość sprzedaży. Następnie sporządzany jest akt notarialny na podstawie wystawionych dokumentów (faktur).

Ad. 4) Syndyk masy upadłościowej zarządza majątkiem upadłego w imieniu i na jego rachunek. W związku z tym przy sprzedaży przez syndyka majątku upadłego, którego obroty zgodnie z art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług kwalifikują go do podatników-płatników podatku od towarów i usług, podatek powinien być obliczony i uiszczony do budżetu. Będzie tak dopóki wykonywane są czynności podlegające opodatkowaniu. Nie ma wtedy podstaw do wykreślenia podatnika z rejestru i unieważnienia nadanego numeru identyfikacji podatkowej. Upadły w dalszym ciągu jest podatnikiem tego podatku, z tą różnicą, że czynności wykonuje za niego obowiązkowo syndyk. Sprzedaż masy upadłościowej dokonana jest na jego rachunek i podlega opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj