Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PDF/E/005-1-52/04
z 2 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/E/005-1-52/04
Data
2004.04.02



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
- czy zakup materiałów budowlanych przed faktycznym udostępnieniem lokalu uprawni do skorzystania z tzw. ulgi remontowej.


Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po zapoznaniu się z informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach z dnia 06.03.2004 r. Nr U.S.I/415-10/04 koryguje udzieloną przez Naczelnika odpowiedź dla Pana Tomasza Z. w sprawie odliczenia wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację.

Jak wynika z Pana pisma z dnia 07.02.2004 r. złożonego do Urzędu Skarbowego w Bartoszycach (wpływ 09.02.2004 r.), w dniu 24.09.2003 r. zawarł Pan w formie aktu notarialnego (repertorium A – .../2003) umowę przedwstępną ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży. Zgodnie z niniejszą umową developer “S. D.” Spółka z o.o. z siedzibą w W., zobowiązał się zawrzeć ostateczną umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży w terminie trzech miesięcy od dnia uzyskania przez “S. D.” Sp. z o.o., tj. nie później jednak niż do dnia 30.11.2004 r. (§ 4 umowy). Jednakże podał Pan, iż niniejszy lokal zostanie oddany w terminie wcześniejszym, tj. prawdopodobnie w maju 2004 r.
Ponadto zgodnie z § 9.1., gdy odbierze Pan lokal w standardzie wykończenia (nie obejmujący pełnego wykończenia lokalu) to jest Pan zobowiązany do jego wykończenia (roboty tynkarskie, stolarka budowlana, instalacja sanitarna, wykładanie podłóg i ścian, roboty malarskie i szklarskie) w terminie czterech miesięcy od dnia odbioru lokalu. Zatem, wskazał Pan, iż może wystąpić sytuacja w której termin do wykończenia lokalu minie przed podpisaniem ostatecznej umowy sprzedaży tego lokalu.

Z uwagi na powyższe, w celu jak najszybszego wykończenia lokalu, zamierza Pan dokonać wcześniejszego zakupu materiałów budowlanych, aby bezpośrednio po udostępnieniu lokalu przystąpić do prac wykończeniowych. Ponadto podał Pan, że zakup materiałów, oddanie lokalu do użytkowania, podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży będą miały miejsce w roku 2004. Stąd, Pana pytanie czy zakup materiałów budowlanych przed faktycznym udostępnieniem lokalu uprawni do skorzystania z tzw. ulgi remontowej.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - obowiązującym w 2003 r. podatnik, który poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...) ma prawo do odliczeń tych wydatków od podatku dochodowego za dany rok podatkowy na zasadach ustalonych w tym przepisie. Z treści przytoczonego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem korzystania z wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Za tytuł prawny uprawniającym natomiast do niniejszej ulgi uważa się m.in.:

  • akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
  • umowę użyczenia,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • umowę podnajmu,
  • przydział lokalu (decyzja),
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Należy jednak zaznaczyć, że tytułem prawnym do lokalu może być również umowa zawarta na wybudowanie lokalu mieszkalnego, z której wynika prawo podatnika do zajęcia wybudowanego lokalu jeszcze przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu w formie aktu notarialnego.

W przedmiotowej sprawie tytułem prawnym jest zawarta w dniu 24.09.2003 r. umowa przedwstępna ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży, a w szczególności § 9.1. umowy w połączeniu z protokołem odbioru i przekazania do użytkowania zakupionego lokalu, z którym nabywa Pan prawo do zajęcia i posiadania lokalu mieszkalnego. Zatem w ramach omawianej ulgi nabędzie Pan prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych dopiero po dacie przekazania Panu lokalu mieszkalnego do użytkowania. Oznacza to, że:

  • budynek mieszkalny musi być wybudowany,
  • lokal mieszkalny oddany do dyspozycji podatnika,
  • podatnik powinien posiadać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym określono co pozostało do wykończenia (np. biały montaż).

Wydatki poniesione przed tą datą nie mogą zostać odliczone w ramach tej ulgi. Zatem przedstawione przez Pana stanowisko w piśmie z dnia 07.02.2004 r. należy uznać za nie prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj